آموزش آنالیتیکس

چگونگی تنظیم ردیابی رویداد در آنالیتیکس

رویداد ها یا Events را می توان یکی از گزارشات مهم آنالیتیکس قلمداد کرد. شما می توانید با ایجاد رویداد در وب سایت تعامل های خاص کاربران را زیر نظر بگیرید. رهگیری یا ردیابی یک روش ایده آل برای دانستن این است که آیا کاربرهای شما با وب سایت ارتباط برقرار می کنند؟ اگر متن می تواند برای شما خسته کننده باشد، می توانید چگونگی تنظیم ردیابی رویداد در آنالیتیکس را با استفاده از ویدیو بالای صفحه مطالعه نمائید.

در دوره آموزش گوگل آنالیتیکس فارسی درباره رویدادها صحبت کرده ایم. می توانید آن اطلاعات را در مطلب گزارش Behavior مرور نمائید.

رهگیری یا ردیابی سایت در آنالیتیکس

همانطور که در بالا اشاره داشتیم، رهگیری یک راه خوب برای اطلاع از تعامل کاربران است. به عنوان مثال، فروشگاه محصولات گوگل می تواند کلیک ها را در بخش “Global Navigation” ردیابی کند تا درک بهتری از ارتباط کاربران بدست آورد. برای جمع آوری داده های رویداد در وب سایت، باید کد جاوا اسکریپت را در هر یک از المان های سایت که می خواهید رهگیری شوند، اضافه کنید. به عنوان مثال، وقتی که می خواهید پیگیری کنید که ویدیوها پخش یا متوقف شده اند، باید ردیابی های رویداد مجزا برای حالت های پخش و استپ ایجاد کنید. زمانی که کاربر فعالیتی روی المان هایی با رهگیری رویداد انجام می دهد، کد رهگیری Event، ۴ پارامتر را با هیت رویداد ارسال می کند.

رهگیری یا ردیابی سایت در آنالیتیکس

برای اطلاعات بیشتر از هیت و کد جاوا می توانید به ترتیب مقالات راهنمای کامل جمع آوری اطلاعات توسط آنالیتیکس و معرفی داده های آنالیتیکس را مطالعه نمائید.

همانطور که در دوره آموزش مبتدی گوگل آنالیتیکس اشاره داشتیم، پارامترها به ۴ دسته تقسیم می شوند:

  1. دسته بندی
  2. عمل
  3. لیبل
  4. مقدار

شما می توانید این پارامترها را در جاوا اسکریپت تعریف کنید تا داده های گزارش های رویداد را سازماندهی نمائید. بخش دسته بندی به شما اجازه می دهد، Event هایی را که ردیابی می کنید، در گروه ها سازماندهی کنید. برای وب سایت شما، رویداد می تواند پخش ویدیو یا اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی باشد. عمل یا اکشن، فعالیتی است که کاربر در زمان شروع یک رویداد انجام داده است. اگر زمانی که کاربرها روی دکمه پخش ویدیو کلیک کرده باشند آنها را ردیابی کرده باشید، می توانید یک دسته بندی به اسم ویدیوها ایجاد نمائید که عمل انجام شده در آن، پخش ویدیو است.

گزارشات Overwview رویدادها یا Events

لیبل یک مقدار انتخابی است که برای نمایش مشخصات المان در حال رهگیری استفاده می شود. به عنوان مثال، این می تواند اسم ویدیو باشد. این ویژگی ها به شما کمک می کنند تا رویدادها را آسان تر ردیابی کنید. Value یا مقدار، یک میزان انتخابی و عددی است؛ می توان مقدار پولی این تعامل کاربر خاص را تعیین کرد. می توانید از ولیو یا مقدار برای مقرر کردن زمانی که یک کار با ارزش (هزینه ای) انجام گرفته، استفاده کنید. دقت نمائید که چه اسمی روی دسته بندی ها، عمل ها و لیبل ها می گذارید. اینگونه وقتی در گزارش های شما نمایش داده می شوند، درک اطلاعات آنها برای تمامی افراد آسان می شود.

به طور مثال، اگر فروشگاه محصولات گوگل قصد داشته باشد یک رویداد در وب سایت ایجاد کند تا لینک اندروید را تحت نام برند رهگیری کند؛ می تواند دسته بندی رویداد را به اسم Navigation انتخاب نماید. همچنین می توان عمل را به اسم برند و لیبل را به اسم اندروید ایجاد کرد. از آنجا که گشت و گذار در وب سایت اثر مستقیم پولی ندارد، می توانند پارامتر ولیو یا مقدار را ایجاد نکنند.

زمانی که کد رهگیری Event آنها (فروشگاه محصولات گوگل) در المان گشتن در سایت اضافه شد، هر باری که یک کاربر با المان تعامل داشته باشد، پارامترهای تعریف شده در گوگل آنالیتیکس به شکل گزارش نمایش داده می شوند.

بخش Total Events یا مجموع وقایع، به صورت مجموع تعداد تعاملات با المان ردیابی شده، محاسبه می شوند. این در حالی است که Unique Events رویدادهای خاص را نشان می دهند که چند کاربر آنها را آغاز کرده اند. بنابراین، اگر یک کاربر روی جستجوی فروشگاه محصولات گوگل برای خرید کیف، ۵ بار در یک سشن کلیک کند، مجموع تعداد کلیک های لینک برای آن Event عدد ۵ است، اما تعداد رویدادهای خاص ۱ می شود. می توانید اطلاعات دقیقی از تعامل کاربران و سشن ها در مقاله طبقه بندی داده ها در آنالیتیکس کسب کنید.

گزارش های رویدادها در آنالیتیکس

گزارش های رویدادها در بخش Behavior آنالتیکس قرار گرفته اند. زمانی که شما گزارش Top Events را در زیر مجموعه Events انتخاب نمائید، رویدادها به صورت دسته بندی سازماندهی شده اند. مقادیر یا Value ها را برای مجموع رویدادها، رویدادهای خاص، Event و مقدار میانگین مشاهده می کنید.

گزارش های رویدادها در آنالیتیکس

اینگونه می توانید مشاهده کنید که دسته بندی هر رویداد که شما ساخته اید قابل کاربرد هستند یا خیر. شما می توانید با کلیک روی بخش های دسته بندی رویداد، رویداد عمل یا اکشن و لیبل رویداد، گزارشات مربوط به هر قسمت را سریعا مشاهده کنید. به طور مثال، اگر روی دسته بندی (Event Category) کلیک کنید، می توانید تعاملات مربوط به آن بخش را مشاهده کنید. این ویژگی می تواند به شما کمک کند حالت های مختلف تعامل که در دسته بندی رهگیری شده اند را ببینید.

مورد عالی دیگر برای استفاده از Events، کلیک های انجام شده روی لینک هایی است که مربوط به سایت شما نیستند. به طور مثال، فروشگاه محصولات گوگل یک دکمه چت زنده در بالای نوار جستجو دارد. اینگونه یک پنجره پاپ-آپ جدید پس از کلیک روی آن ایجاد می شود. با این حال، این پنجره پاپ آپ توسط یک فروشنده ثالث ایجاد شده و به یک URL دیگر اشاره دارد که کد رهگیری گوگل آنالیتیکس به صورت پیش فرض آن را ردیابی نمی کند.

در صورت نیاز می توانید برای این دکمه، یک رهگیری رویداد با دسته بندی لینک های خارجی، یک عمل با نام چت زنده و یک لیبل به اسم خانه تعریف کنید. (یا هر نام دیگری). به این صورت می توانیم بگوییم از کدام صفحه روی دکمه چت زنده کلیک شده است.

بدین ترتیب می توان متوجه شد که کاربران در کدام صفحه وب به دنبال کمک هستند. بنابراین، می توانیم با این گزارشات، آن صفحه را بهتر بهینه سازی کنیم. نیاز است که نسبت به کارهایی که ردیابی می شوند تمرکز کنید که نشان می دهد کاربرها به چه صورت در سایت شما جستجو می کنند و با محتوای شما تعامل برقرار می نمایند.

چگونگی تنظیم ردیابی رویداد در آنالیتیکس

نتیجه گیری

شما می توانید از ردیابی رویداد یا Event Tracking در آنالیتیکس برای درک بهتر رفتار کاربر استفاده کنید. این ویژگی به خصوص برای بهینه شدن وب سایت و پیشرفت کسب و کار شما ضروری است. می توانید امکانی را ایجاد کنید تا گزارش ها را به صورت دسته بندی شده و آسان تر مشاهده نمائید. همچنین می توانید با برخی از آمارها، متوجه شوید کدام یک از صحفات شما نیاز به بهینه سازی دارند.

ما در دوره پیشرفته گوگل آنالیتیکس هر بخش را به صورت مجزا توضیح داده ایم. شما می توانید با مطالعه تمامی آن بخش ها، مدرک رسمی Advanced گوگل خود را کسب نمائید. در بخش انتهایی لینک و توضیحات مربوط به آزمون را در اختیار شما قرار می دهیم. مطلب بعدی ما در دوره پیشرفته مربوط به تنظیم جستجو داخلی سایت می باشد.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها