آموزش آنالیتیکس

تنظیم جستجو داخلی سایت در آنالیتیکس

در صورتی که وب سایت شما بخش سرچ داخلی داشته باشد، شما می توانید به کاربران اجازه دهید تا در صفحات داخلی شما جستجو کنند. به همین دلیل می توانید یک جستجو داخلی سایت ایجاد کنید تا به خوبی سرچ های کاربران را متوجه شوید. این امکان به شما کمک می کند تا محتوای از بین رفته (۴۰۴) و مبهم (ضعیف) را شناسایی کنید، جستجو و چیدمان سایت را بهینه کنید و نتایج سرچ را بهبود دهید. حتی می توانید ایده هایی برای کلمات کلیدی جدید یا کمپین های بازاریابی کسب نمائید. شما می توانید با مشاهده ویدیو بالا، مطالب گفته شده در این صفحه را مطالعه کنید.

فعال کردن جستجوی داخلی در آنالیتیکس

برای درست کردن جستجو داخلی سایت در آنالیتیکس، نیاز است که در بخش ویو (Administrator Rights) را داشته باشید. در ستون ویو روی View Setting کلیک کنید. سپس لازم است به قسمت (Site Search Setting) در پایین صفحه مراجعه کنید. دکمه روی آن را به روشن (On) تغییر دهید. وقتی که این کار را انجام دهید، چند مورد دیگر به این بخش اضافه می شود. ابتدا باید پارامتر جستجو را که در وب سایت شما قرار گرفته به آنالیتیکس اضافه نمائید. این مورد معمولا به یک علامت سوال و به دنبال آن یک حرف یا کلمه و بعد از آن هم یک علامت مساوی قبل از عبارت جستجو مشخص می شود.

تنظیم جستجو داخلی سایت در آنالیتیکس

گوگل توصیه می کند برای گزارش های محتوا، گزینه (Strip Query Parameters Out of URL) را غیر فعال کنید. به عنوان مثال، فروشگاه محصولات گوگل سایت سرچ خاصی ندارد، پس آنها می توانند این گزینه را خاموش کنند. سپس برای ذخیره کردن این تغییرات روی دکمه ذخیره (Save) کلیک کنید.

بخش های گزارش Site Search

زمانی که جستجو داخلی سایت در آنالیتیکس را ایجاد کردید، متریک های جدید در گزارش های سایت سرچ که در گزارشات Behavior قرار دارند، ظاهر می شوند. بخش Overview نشان می دهد چه تعداد از کاربران وارد شده به سایت، از جستجوی داخلی استفاده کرده اند. گزینه (Search Exits) تعداد جستجوهایی است که پیش از ترک سایت انجام شده اند. Search Refinements تعداد دفعاتی هستند که یک کاربر فورا پس از یک سرچ، جستجوی دیگری را انجام داده است.

گزارش Overview سرچ داخلی سایت در آنالیتیکس

بخش Time After Search یا زمان بعد از جستجو، مقدار زمانی است که کاربر در سایت بعد از یک سرچ گذرانده است. Average Search Depth یا میانگین عمق سرچ، تعداد صفحاتی است که بعد از نتیجه جستجو دیده شده اند. پس از ایجاد جستجوی داخلی سایت، ممکن است یک یا دو هفته زمان نیاز باشد تا داده های کافی از تعامل جستجویی کاربران در آمار های آنالیتیکس ایجاد شود. پس از آن، گزارش Usage یا استفاده از سرچ سایت متریک های Acquisition، Behavior و Conversion در اختیار شما خواهند بود.

گزارشات Usage در گوگل آنالیتیکس

برای دیدن داده های عبارات جستجو شده به صورت مفصل تر، می توانید روی گزارشSearch Terms کلیک کنید. گزارش سرچ ترم، به شما تمام عبارات جستجو شده در سایت رو در قالب جدول به شما نشان می دهد. گزارش Search Pages به شما نشان می دهد که کاربران در کدام صفحه ها جستجوی بیشتری انجام داده اند.

گزارشات Search Terms

در صورتی که روی Secondary Dimension کلیک کنید و گزینه Search را بنویسید، گزینه های متعددی را خواهید دید که می توانید از مقایسه آنها با گزارشات اصلی استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر تعداد زیادی از سرچ ها از صفحه یا یک محصول خاص باشد، شاید عدم ارتباط بین کالایی که مشتری انتظار دارد در آن صفحه ببیند و چیزی که در واقع پیدا می کند، وجود داشته باشد. ممکن است بخواهید صفحه مورد نظر را برای عباراتی که در آنها جستجو شده بهینه کنید.

درفروشگاه محصولات گوگل (Google Merchandise Store) جستجوهای بسیاری برای نکسوس و دستگاه کروم کست از صفحه اصلی انجام شده است. این یعنی که کاربرها آگاهی ندارند این دستگاه ها در وب سایت گوگل استور فروخته می شوند، نه وب سایت گوگل مرچندایز. برای راه حل، مرچندایز استور می تواند یک لینک خروجی برای گوگل استور ایجاد کند، چون جستجو داخلی در آن سایت انجام می شود.

نتیجه گیری

همانطور که متوجه شدید، درست کردن سایت سرچ کار آسانی است و می تواند دیدگاه هایی را برای بهبود وب سایت و کمپین بازاریابی در اختیار شما قرار دهد. می توانید از هر بخش آن استفاده نموده تا اطلاعات مفیدی را از جستجوی داخلی کاربران بدست آورید. علاوه بر آن، می توانید با استفاده از Secondary Dimensions دو بخش از سرچ داخلی سایت را با یکدیگر مقایسه نمائید.

پیشنهاد می کنیم ویدیوهای آموزش گوگل آنالیتیکس را به ترتیب مرور کنید تا به خوبی یاد بگیرید از این ابزار تجزیه و تحلیل گوگل استفاده نمائید. مطلب بعدی ما در این دوره مربوط به چگونگی ایجاد Custom Dimensions در آنالیتیکس می باشد. توصیه می کنیم این مقاله مهم را از دست ندهید.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها