آموزش آنالیتیکس

داده های گوگل آنالیتیکس چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

آنالیتیکس ابزار قدرتمندی است که توسط گوگل ارائه شده که برای جمع آوری اطلاعات از آن استفاده بسیاری می شود. با استفاده از آن می توانید کسب و کار اینترنتی خود را بهبود بخشید. استفاده از این ابزار تجزیه و تحلیل ساده می باشد، در صورتی که تمامی مطالب (ویدیو و متن های) دوره آموزش مبتدی آنالیتیکس را مشاهده نمائید.

در مطلب قبلی توضیحاتی درباره آشنایی با داده های آنالیتیکس و اهمیت آن ارائه نمودیم تا کاربران بدانند که این ابزار دارای چه بخش هایی می باشد. اکنون ساختار اکانت گوگل آنالیتیکس را به صورت کامل به شما معرفی می کنیم و متوجه می شوید که چگونه اطلاعات را جمع آوری می کند. برای اینکار باید بدانیم که اکانت های گوگل آنالیتیکس چگونه سازماندهی می شوند. تمامی حساب ها در بخش Organization تنظیم می شوند. این ویژگی به کاربران اجازه می دهد تا در صورت داشتن چند اکانت آنالیتیکس، آنها را در یک گروه مدیریت کنند.

قابلیت های حساب آنالیتیکس

کسب و کارها و شرکت های بزرگ می توانند چندین اکانت داشته باشند، در حالی که شرکت های کوچک معمولا از یک حساب استفاده می کنند. وقتی که اکانت ساخته می شود، به طور اتوماتیک یک Property و داخل آن یک View ساخته می شود. اما باید بدانید که هر حساب می تواند چندین Property و چندین View داشته باشد.

معرفی داده های گوگل آنالیتیکس

تعریف Property

این ویژگی به شما اجازه می دهد مجموعه های آماری آنالیتیکس خود را به نحوی مدیریت کنید که بهترین بازتاب ممکن از کسب و کار شما را نشان دهند. حساب کاربری مشخص می کند که اطلاعات چطور از وب سایت جمع آوری شود. همچنین در این بخش می توانید مدیریت کنید که چه کسی به آن اطلاعات دسترسی داشته باشد. توصیه می کنیم که برای کسب و کارهای مجزا، اکانت های آنالیتیکس جداگانه ای بسازید.
هر حساب کاربری گوگل آنالیتیکس حداقل یک Property دارد. این ویژگی می تواند به صورت مستقل با استفاده از یک شناسه رهگیری منحصر بفرد اطلاعات را جمع آوری کند و این شناسه در کد رهگیری دیده می شود.

همچنین می توانید چندین Property را به هر حساب اختصاص دهید تا بتوانید اطلاعات مورد نظر خود را از وب سایت های مختلف، اپلیکیشن های موبایل یا سایر منابع دیجیتال مرتبط با کسب و کار خود دریافت کنید. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید برای مناطق فروش متعدد یا برند های متفاوت، Property های جداگانه ای اختصاص دهید. این ویژگی به شما امکان می دهد تا به راحتی دیتای مرتبط با بخش های انفرادی کسب و کار خود را مشاهده کنید؛ ولی چنین امکانی را ندارید که بتوانید اطلاعات چند Property مجزا را به صورت ادغام شده ببینید.

ویژگی Views در گوگل آنالیتیکس

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد، هر اکانت می تواند چندین Property داشته باشد و هر کدام از آنها می توانند چندین View داشته باشند. می توانید از ویژگی Filters در بخش تنظیمات استفاده نمائید تا مشخص کنید چه اطلاعاتی در گزارش های هر View گنجانده شوند. به عنوان مثال، محصولات گوگل در یک فروشگاه اینترنتی و در مناطق جغرافیایی مختلف به فروش می رسند. آنها می توانند یک View ایجاد کنند که شامل همه دیتاهای وب سایت جهانی گوگل باشد. اما اگر بخواهند دیتای مناطق مختلف را به صورت جداگانه ببینند، نیاز است چند View جداگانه برای آمریکای شمالی، اروپا و آسیا بسازند.

اگر فروشگاه گوگل بخواهد فقط اطلاعات ترافیک خارجی را در اختیار داشته باشد، (که شامل ترافیک حاصل از بازدید کارکنان خود فروشگاه نیست)، می تواند یک View بر اساس آدرس آی پی ایجاد کند و ترافیک داخلی را در نظر نگیرد.

تنظیم اهداف (Goals)، یکی از بهترین روش ها برای پیگیری تبدیل کاربران به مشتری، اهداف کسب و کار و موارد دیگر از طریق وب سایت است. مثلا هدف می تواند این باشد که ببینید چه تعداد کاربر برای یک خبرنامه ثبت نام کرده اند، یا چه تعداد کاربر محصولی را خریده اند. در مطالب بعدی آموزش رایگان گوگل آنالیتیکس بیشتر درمورد اهداف تبدیل یا Goals و Conversions صحبت می کنیم. همچنین در یک مطلب به طور کامل درباره چگونگی راه اندازی Goal توضیحاتی را ارائه داده ایم.

تغییرات Property ها و View ها در بخش تنظیمات بسیار مهم هستند و لازم است حساب شده عمل کنید؛ چون بعد از اینکه اطلاعات توسط گوگل آنالیتیکس جمع آوری و پردازش شد، دیگر نمی توانید آنها را تغییر دهید. قبل از اینکه درباره مجوزهای دسترسی کاربران صحبت کنیم، بهتر است دو نکته مهم را درباره View بدانید:

  1. View های جدید فقط شامل اطلاعاتی هستند که از زمان ساخت آن جمع آوری شده است. بنابراین وقتی یک ویو جدید می سازید، شامل اطلاعات زمان های گذشته نیست.
  2. اگر یک ویو را پاک کنید، فقط کسانی که دسترسی مدیریتی دارند می توانند اطلاعات را در بازه زمانی محدود بازیابی کنند. در غیر این صورت View برای همیشه پاک می شود.

سطوح دسترسی کاربران

می توانید برای جلوگیری از این قبیل مشکلات، برای کاربران در سطوح مختلف View – Property و اکانت، مجوز دسترسی تنظیم کنید. هر سطح از دسترسی در اکانت آنالیتیکس، از سطح بالاتر ترفیع می گیرد. مثلا اگر شما به یک حساب کاربری دسترسی دارید، به پراپرتی و ویو آن حساب نیز دسترسی خواهید داشت. ولی اگر فقط View ها برای شما مجاز باشند، نمی توانید در اکانت یا Property مرتبط با ویو، تغییری ایجاد کنید.

با کلیک روی بخش ادمین، گوگل آنالیتیکس اجازه می دهد که مجوزهای لازم برای دسترسی به بخش های مختلف را تنظیم کنید. به عنوان مثال، مدیریت کاربران، ویرایش یا خواندن و تحلیل از این قبیل امکانات هستند. بخش مدیریت به کاربران اجازه می دهد تا دسترسی به اکانت، پراپرتی و ویو را اضافه یا حذف کنند. بخش ویرایش به افراد مجاز اجازه می دهد تا تنظیمات پیکربندی را تغییر دهند. در بخش خواندن و تحلیل (Read and Analyze) کاربران اجازه دارند تا اطلاعات را مشاهده کنند، گزارش ها را تحلیل کنند و حتی یک داشبورد بسازند.

اما این امکان باعث نمی شود که آنها بتوانند در تنظیمات تغییری ایجاد کنند یا به کاربر جدید دسترسی بدهند. لازم است بدانید که چگونگی تنظیم حساب های کاربری، پراپرتی ها و ویو ها بر نحوه جمع آوری داده ها تاثیر می گذارد. بنابراین در زمان تنظیم و پیاده سازی گوگل آنالیتیکس، اطمینان حاصل کنید که تنظیمات شما و اطلاعاتی که جمع آوری می کنید با ساختار کلی کسب و کار شما در تناسب است.

شرکت در یک چالش جذاب!

شرکت در چالش جذاب گوگل آنالیتیکس

در انتهای این مطلب از شما دعوت می نمائیم تا به وسیله آدرس لینک شده وارد وب سایت رسمی آنالیتیکس شوید و پس از گذراندن چهار دروس، در آزمون آن شرکت کنید. توجه نمائید که ۴ آزمون برای بخش مبتدی طراحی شده و در هر یک از این تست ها لازم است که امتیاز شما بیش از ۸۰ درصد باشد. اگر این امتحان را با نمره ای بیش از رقم ذکر شده به پایان رساندید، به شما تبریک می گوییم و خوشحال می شویم که ادامه آموزش دوره مبتدی گوگل آنالیتیکس را دنبال کنید تا در انتها مدرک رسمی خود را دریافت نمائید. برای شرکت در این دوره حتما نیاز است که ابتدا ثبت نام کنید و لازم است که یک آدرس ایمیل داشته باشید.

در صورتی که علاقه ای به شرکت در این امتحان ندارید، توصیه می کنیم که مطلب بعدی ما که درباره آشنایی با گزارش مخاطبین در آنالیتیکس است را از دست ندهید.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها