آموزش آنالیتیکس

آشنایی با گوگل آنالیتیکس و اهمیت آن در بازاریابی

قبل از هر چیزی ورود شما به دوره آموزش گوگل آنالیتیکس پایگاه دانش جی ادز را خوش آمد می گوییم. در این دوره شما را با اطلاعات اصلی و پایه در مورد ابزار کاربردی آنالیز گوگل آشنا می کنیم. همچنین یاد می گیرید که چگونه یک حساب کاربری ایجاد کنید و آن را به وب سایت خود متصل کنید. موارد دیگری همچون فیلترها، بازدیدها، تنظیمات و … نیز به شما آموزش داده می شود. شما می توانید با مشاهده ویدیو بالای صفحه (با حجم ۳۲ مگابایت) تمامی موارد گفته شده در این مطلب را بیاموزید.

آشنایی با گوگل آنالیتیکس و اهمیت آن در بازاریابی

در ابتدا لازم است که با تحلیل دیجیتال آشنا شوید و بدانید که چه اهمیتی دارد. اگر فروشنده محصول باشید، حتما متوجه شده اید که بیشتر مردم عموما محصولی را با یک بار دیدن نمی خرند. آنها در طی چند مرحله مجاب می شوند که کالا برایشان مفید بوده و سپس مراحل خرید را می گذرانند. به همین دلیل لازم است تا برای محصولات بازاریابی انجام شود. بازاریابی شامل موارد مختلفی می شود که یکی از مهم ترین آنها “قیف” است. به این معنی است که فعالیت مشتری را توضیح می دهد. بهتر است با هر یک از مراحل قیف آشنا شوید:

قیف بازاریابی

مرحله جذب

همانطور که از نام آن مشخص است، مرحله جذب مربوط به جلب توجه کاربر می باشد. شما می توانید در این بخش مخاطبان خود را با برند خود آشنا کنید و اطلاعات مفیدی در اختیار آنها قرار دهید.

مرحله رفتار

این مرحله زمانی اتفاق می افتد که کاربران یا همان مشتریان احتمالی با کسب و کار شما ارتباط برقرار می کنند. رفتار کاربران به چگونگی جذب شما باز می گردد و اولین تاثیر می تواند بهترین رفتار را برای شما به ارمغان آورد.

مرحله Conversion یا تبدیل

تبدیل یا Conversion به مرحله ای گفته می شود که کاربر به مشتری شما تبدیل می شود و از محصولات یا خدمات شما استفاده می کند. در این بخش کاربر به مشتری وفادار شما تبدیل شده است.

جمع آوری اطلاعات با استفاده از آنالیتیکس

در دنیای بدون اینترنت، متوجه شدن درصد جذب، رفتار و تبدیل مشتری عملا ممکن نیست و به سختی می توان این کار را انجام داد. اما در دنیای آنلاین به راحتی می توان آمار دقیقی را با استفاده از داده های دیجیتال بدست آورد. ابزار گوگل آنالیتیکس بهترین گزینه برای شماست تا توسط آن بتوانید جنبه های مختلف این قیف را مورد بررسی قرار دهید. به سادگی می توانید متوجه شوید که رفتار کاربران شما چگونه بوده و چه کسانی به مشتری تبدیل شده اند.

جمع آوری اطلاعات با استفاده از آنالیتیکس

همچنین استفاده از این اطلاعات دقیق باعث می شود تا نقاط ضعف کسب و کار را بهبود بخشید. بدین ترتیب می توانید تصمیمات بهتری در مورد نحوه جذب مشتریان جدید و گذشته اعمال کنید. به عنوان یک مثال، ما یک فروشگاه لباس را مد نظر قرار می دهیم.

فرض کنید هدف شما این است که لباس های بیشتری بفروشید. با استفاده از آنالیتیکس می توانید کمپین های تبلیغاتی آنلاین را بررسی کنید که کدام یک موفق تر بوده و به نسبت آنها تلاش های بازاریابی را گسترش می دهید. همچنین می توانید بررسی کنید که فروش های لباس شما بیشتر مربوط به کدام منطقه جغرافیایی بوده تا در آن مناطق کمپین های بیشتری اجرا کنید. علاوه بر آن، می توان مراحل خرید کاربران را مورد بررسی قرار داد تا اگر مشکلی برای آنها به وجود می آید، به سرعت تغییرات لازم انجام شود.

گوگل آنالیتیکس چیست؟ بهترین ابزار برای شناخت کاربران

کسب و کارهای مختلف می توانند با استفاده از تولید محتوای اختصاصی، مخاطبین فعال و وفاداری را جذب کنند و به نسبت علاقه آنها تبلیغات انجام دهند. تجارت های آنلاین می توانند از تحلیل دیجیتال برای شناخت رفتار مشتریان در زمان خرید استفاده کنند و با این اطلاعات، بازاریابی بهتری برای خدمات یا محصولات انجام دهند. می توانید این اطلاعات مهم را به تیم فروش خود بسپارید تا آنها با برقراری ارتباط موثر، نظر مشتری را نسبت به کسب و کار جلب کنند.

گوگل آنالیتیکس چیست؟ بهترین ابزار برای شناخت کاربر

در حالی که بیشتر درباره جمع آوری اطلاعات از وب سایت صحبت کردیم، لازم است بدانید که گوگل آنالیتیکس می توانند داده های رفتاری را از سیستم های مختلف مثل اپلیکیشن های موبایل، سیستم های فروش آنلاین، کنسول های بازی ویدیویی، سیستم های مدیریت روابط با مشتری و سایر پلتفرم های مرتبط با اینترنت جمع آوری کند. این اطلاعات در قالب گزارش های آنالیتیکس ارائه می شود که می توانید از آن برای اجرای تحلیل های عمیق و درک بهتر مشتریان و مسیر خرید آنها استفاده کنید. علاوه بر آن، با این اطلاعات می توانید راه حل های جدید برای بهبود کسب و کار خود را امتحان کنید.

اکنون که با گوگل آنالیتیکس آشنا شدید و متوجه شدید که در بازاریابی و بهبود کسب و کار شما چه نقش مهمی دارد، توصیه می کنیم که تا پایان دوره آموزش آنالیتیکس با ما همراه باشید. در مطلب بعد درباره جمع آوری اطلاعات توسط آنالیتیکس توضیحاتی را ارائه می دهیم.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها