آموزش آنالیتیکس

ذخیره داده ها برای تولید سریع گزارش ها در آنالیتیکس

در زندگی ما انسان ها دسترسی سریع به اطلاعات و گزارشات بسیار مهم است. به همین دلیل است که برای یادگیری مهارت جدیدی، به جای پرسش از متخصص آن، در گوگل سرچ می کنیم. در دنیای وب، دسترسی سریع به اطلاعات نسبت به زندگی عامیانه از اهمیت بیشتری برخوردار است. می توانیم با ذخیره داده ها در آنالیتیکس، با سرعت بیشتری به گزارش ها دسترسی داشته باشیم. در صورت علاقه به آموزش تصویری، می توانید موارد گفته شده در این صفحه را با استفاده از ویدیو بالا بیاموزید.

ذخیره داده ها برای تولید سریع گزارش ها در آنالیتیکس

زمانی که تنظیمات را روی داده ها اعمال کنید، گوگل آنالیتیکس این داده ها را به دایمنشن تبدیل می کند. متریک های مرتبط با دایمنشن توسط آنالیتیکس مقایسه می شوند و هر Dimension داخل جدول پایگاه داده های گردآوری شده برای نمایش سریع گزارش، ذخیره می شود. شما می توانید اطلاعات مربوط به اصطلاحات ذکر شده را در دوره آموزش حرفه ای گوگل آنالیتیکس مطالعه کنید.

تبدیل داده ها به گزارش در زمان پردازش

به یاد داشته باشید که وقتی آنالیتیکس دیتاهایی مانند موقعیت های مکانی، نوع دستگاه و نوع مرورگر را جمع آوری می کند، این داده ها به دایمنشن تبدیل می شوند. بدین ترتیب شما می توانید گزارشات را در Secondary Dimensions مشاهده نمائید. باید بدانید که تمامی گزارش های گوگل آنالیتیکس یک دایمنشن دارند و متریک های متناظر برای هر مقدار، مخصوص آن دایمنشن تعریف شده اند. به طور کلی، بیشتر گزارش های دایمنشن در آنالیتیکس از ردیف و از ستون ها برای داده های مشابه استفاده می کنند. زمانی که تنظیماتی مثل Goals یا تجارت الکترونیک پیشرفته تعیین می کنید، این مقادیر قابل مشاهده هستند.

تبدیل داده ها به گزارش در آنالیتیکس

آنالیتیکس متریک هایی را که می تواند در دایمنشن های مختلف قرار دهد، به دو شکل محاسبه می کند. متریک ها یا به صورت اطلاعات جمع آوری شده محاسبه می شوند که شامل مجموع سشن ها، کاربرها یا بازدید صفحات می باشد، یا به صورت دایمنشن های خاص محاسبه می شوند که مانند سشن ها و کاربرهای جدید به ازای هر کشور است. این موارد بر اساس محاسباتی است که گوگل آنالیتیکس در زمان پردازش انجام داده است. یعنی زمانی که داده های جمع آوری شده به صورت کاربرد و سشن دسته بندی شده اند. بهتر است نگاهی به چگونه محاسبه شدن متریک های کلیدی بیندازیم.

چگونگی محاسبه متریک های کلیدی در آنالیتیکس

آنالیتیکس می تواند زمان حضور در صفحه را با گرفتن زمان Hit بازدید صفحه و کم کردن آن از زمان حضور هیت بازدید صفحه بعدی بدست آورد. شما می توانید در مطلب چگونگی جمع آوری اطلاعات توسط آنالیتیکس اطلاعات مفیدی را درباره Hit بخوانید.

صفحه بر سشن (Page Per Session) میانگینی است که کاربر در مدت حضور خود چند هیت بازدید صفحه ایجاد کرده است. قبل از ترک کردن سایت توسط کاربر ایجاد شده یا اینکه زمان سشن تمام شده است.

نرخ بیرون رفتن (Exit) از سایت به این صورت محاسبه می شود که کاربران قبل از تمام شدن مدت سشن، تعامل دومی با صفحه نداشته اند. به زبان ساده تر، پس از وارد شدن به سایت صفحه دیگری را باز نکرده اند.

نرخ بیرون رفتن Exit از سایت در آنالتیکس

وقتی که آنالیتیکس دایمنشن ها و متریک ها را در زمان پردازش می سازد، لازم است حوزه آنها را مشخص کند. به این صورت است که در زمان مشاهده گزارشات، متوجه می شوید هر بخش به چه منظوری ایجاد شده است. برخی Dimension ها ممکن است داده ها را در یک هیت سازماندهی کنند، درحالی که دایمنشن های دیگر ممکن است داده ها را در کل یک سشن یا کاربر خاص قرار دهند. برای درک بهتر باید بدانید که دایمنشن ها و متریک ها می توانند در قالب یکی از مقدارهای زیر قرار گیرند:

  1. مقدار هیت
  2. مقدار سشن
  3. مقدار کاربر

پردازش متریک ها و دایمنشن ها توسط آنالیتیکس

در زمان پردازش، آنالیتیکس مشخص می کند که کدام یکی از آنها برای هر دایمنشن و متریک کاربرد دارند. شما می توانید دایمنشن ها و متریک ها را مطابق هم قرار دهید؛ در صورتی که هر دو در یک حوزه قرار بگیرند. به عنوان مثال، یکی سازی دایمنشن مقدار هیت (مانند عنوان صفحه)، با یک متریک مقدار سشن (مجموع تعداد سشن) شدنی نیست؛ چون عنوان صفحه با هر هیت تغییر می کند، اما شمارش سشن با کامل شدن آن تغییر می یابد.

وقتی گوگل آنالیتیکس دایمنشن ها و متریک ها را در یک حوزه گزارش استاندارد مطابقت می دهد، شما مجبورید به صورت دستی هدف هر دایمنشن یا متریک سفارشی که می سازید را مشخص کنید. وقتی که گوگل آنالیتیکس دایمنشن ها و متریک های متربط را مشخص می کند، داده های خام و فیلتر نشرده را با ID Property خاص برای اکانت شما می سازد.

هر View گزارش، داده ها را با فیلترها و تنظیماتی که به کار برده شده اضافه می کند تا جداول داده ها گردآوری شوند؛ و آنالیتیکس به صورت روزانه آنها را پردازش کند. این جدول های جمع آوری شده، برای تولید سریع گزارش ها در آنالیتیکس استفاده می شوند. می توانید اطلاعات مربوط به Property و View را در معرفی کامل داده های آنالیتیکس مطالعه نمائید.

همچنین شما این توانایی را دارید تا با استفاده از قابلیت هایی نظیر Second Dimensions گزارش های سفارشی شده بیشتری در آنالیتیکس بسازید. بدین ترتیب، آنالیتیکس بررسی می کند تا جداول تجمیع شده را با داده های مناسب نمایش دهد. اگر این جدول از قبل ایجاد نشده باشد، آنالیتیکس برای پردازش و محاسبه سریع گزارش به سراغ داده های خام سشن ها می رود. در برخی موارد ممکن است که داده های بسیاری وجود داشته باشند، بنابراین آنالیتیکس یک نمونه ساده از آنها را نمایش می دهد.

نمونه برداری ها در آنالیتیکس

برای کاربرهای آنالیتیکس استاندارد، نمونه برداری سشن ها در سطح پراپرتی اتفاق می افتد. این یعنی نمونه ها پیش از اینکه فیلترهای سطح ویو روی آنها اعمال شوند، در سطح پراپرتی نمایش داده می شوند. بنابراین، ویوهایی که فیلتر دارند، ممکن است سشن های کمتری در محاسبات ساده شده داشته باشند. برای کاربران آنالیتیکس ۳۶۰، نمونه برداری در سطح ویو انجام می شود؛ بنابراین فیلترهای ویو روی اندازه نمونه تاثیر ندارند. در دوره گوگل آنالیتیکس ۳۶۰ درباره این موضوعات صحبت خواهیم کرد.

همانطور که قبلا گفته ایم، وقتی داده ها جمع آوری و پردازش شوند، دیگر تغییر نمی کنند. به طور مثال، اگر یک فیلتر ایجاد کنید تا داده های یک ویو را حذف کنید، این داده به صورت دائمی در زمان پردازش از گزارش اون ویو حذف شده و نمی توان آن را بازیابی نمود. بعد از اینکه پردازش توسط آنالیتیکس انجام شود، می توانید به داده ها دسترسی داشته باشید. همچنین می توانید به داده های تحلیلی خود با استفاده از رابط کاربری (Core Reporting) دسترسی داشته باشید. این کار به شما اجازه می دهد تا ابزارهای گزارش نویسی خودتان را بسازید، یا داده ها را به صورت مستقیم به ابزارهای گزارش دهی شخص ثالث انتقال دهید.

سخن پایانی

امیدواریم که مطالب را به شکل ساده برای شما ارائه کرده باشیم تا بتوانید با استفاده از ذخیره داده ها، گزارش ها را به شکلی سریع در آنالیتیکس مشاهده نمائید. در صورتی که سوالی داشتید می توانید در قسمت نظرات همین صفحه آن را مطرح کنید. ما همیشه برای پاسخگویی به شما آماده هستیم.

در مطلب بعدی درباره اینکه چگونه در آنالیتیکس یک برنامه اندازه گیری بسازید، توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد. توصیه می کنیم، برای یادگیری تمامی بخش های گوگل آنالیتیکس این مقاله را مطالعه نمائید.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها