آموزش آنالیتیکس

چگونه در آنالیتیکس یک برنامه اندازه گیری بسازیم

ایجاد یک برنامه اندازه گیری یا ارزیابی در آنالیتیکس می تواند تاثیر بسزایی بر موفقیت شما داشته باشد. برای جمع آوری داده ها و فعال سازی برخی خصوصیات در آنالیتیکس، نیاز است یک استراتژی اندازه گیری خاصی انتخاب کنید. شما باید زمانی را برای تعریف اهداف کاری و انتظارتان از نتایج ارزیابی ها تعیین کنید. شما می توانید محتویات این صفحه را با استفاده از ویدیو بالا مطالعه کنید.

چند مثال جالب برای درک استراتژی اندازه گیری

به طور کلی، کاربرها فعالیت های کلیدی در وب سایت انجام می دهند که در راستای اهداف کاری شماست. به عنوان مثال، خرید یک جنس؛ به این قبیل کارهای کلیدی “تبدیل کلان” گفته می شود. برای اینکه بیانگر اهداف وسیع تجارت شما هستند. اما می توانید اهداف کوچکتر هم در نظر بگیرید تا کاربران را به خود نزدیک کنید. به طور مثال: یک ایمیل تخفیف یا فرستادن اعلان برای محصول جدیدی که در سایت قرار داده اید. به این قبیل فعالیت ها “تبدیل خرد” گفته می شود.

فعالیت های متفاوت به صورت طبیعی تبدیل های کلان و خرد متفاوتی دارند. برای سایت های تجارت الکترونیکی، تبدیل کلان می تواند خرید یک محصول باشد؛ و تبدیل خرد هم ثبت نام در خبرنامه سایت است. برای سایتی که مشتری سازی می کند، تبدیل کلان می تواند پر کردن فرم تماس باشد؛ در حالی که تبدیل خرد، می تواند Follow کردن شبکه های اجتماعی سایت باشد.

همچنین برای ناشرین محتوا، تبدیل کلان می تواند بازدید کامل محتوا باشد، ولی تبدیل خرد کلیک کردن روی مقاله است. برای سایت اطلاعاتی و حمایتی، تبدیل کلان می تواند برطرف کردن یک مشکل باشد، تبدیل خرد هم امتیاز دادن به مقاله است.

برنامه اندازه گیری در آنالیتیکس

زمانی که تبدیل های خرد و کلان کسب و کار خود را پیدا کردید، می توانید یک برنامه اندازه گیری ایجاد کنید. برنامه ارزیابی یا اندازه گیری روشی است که شما می توانید اهداف کاری خود را با تنظیمات گوگل آنالیتیکس همراستا کنید. برنامه شما باید حاوی هدف کسب و کار، استراتژی های حامی آن و تاکتیک هایی باشند که برای رسیدن به استراتژی ها کمک مناسبی محسوب شوند.

چگونه در آنالیتیکس یک برنامه اندازه گیری بسازیم

هر تاکتیک یک شاخص عملکرد کلیدی یا (KPI) دارد که به شما کمک می کند تبدیل های خرد و کلان را اندازه گیری کنید. تبدیل های کلان معمولا تاکتیک هایی را اندازه گیری می کنند که به شما در ارزیابی تبدیل های خرد و کلان کمک کنند. علاوه بر آن، متریک هایی هستند که به شما کمک می کنند تجربه کاربری که منجر به تبدیل کلان می شود را درک کنید. زمانی که تبدیل های کلان و خرد را شناسایی کردید و برنامه اندازه گیری خود را راه اندازی کنید، می توانید تصمیم بگیرید که چطور گوگل آنالیتیکس را تنظیم نمائید تا این متریک ها را جمع آوری کند.

شاخص عملکرد کلیدی یا KPI

به خاطر داشته باشید که این تنها یک مثال مختصر از تعداد برنامه های اندازه گیری می باشد. احتمالا برنامه ای که شما راه اندازی می کنید، غنی تر خواهد بود. این امر به پیچیدگی و بلند پروازی کسب و کار شما بستگی دارد. برنامه اندازه گیری یک راه عالی برای مستند سازی داده هایی است که برای شما بیشترین اهمیت را دارند.

نتیجه گیری

برای اینکه بتوانید در کسب و کار خود موفق باشید، به یک استراتژی ایده آل نیاز خواهید داشت. اینگونه می توانید اهداف خود را مشخص کرده و در راستای آنها تلاش کنید. حال در نظر بگیرید که این استراتژی ها را در اکانت آنالیتیکس خود راه اندازی نمائید. در این صورت، می توانید برنامه هایی که در نظر داشته اید را با استفاده از ابزار تجزیه و تحلیل گوگل اندازه گیری کنید. فراموش نکنید که ابتدا تبدیل های کلان و خرد را مشخص نمائید تا هدف و مسیر شما از پیش تعیین شده باشد.

در ادامه آموزش گوگل آنالیتیکس فارسی به مباحث مهم دیگری خواهیم پرداخت که هم در موفقیت شرکت و موفقیت شخصی شما تاثیر گذار هستند. مطلب بعدی دوره درباره مدیریت چندین اکانت یا پراپرتی در آنالیتیکس می باشد.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها