آموزش گوگل ادز

چگونه کمپین های گوگل ادز را بهینه سازی کنیم؟

بهینه سازی کمپین‌های گوگل ادز

همان طور که می دانید بهینه سازی Quality score می تواند در کاهش هزینه های تبلیغات شما و همچنین جذب بهتر مشتریان به شما کمک کند. در این مقاله قصد داریم نکات بهینه سازی کمپین های گوگل ادز را به شما آموزش دهیم تا هزینه ادوردزتان در بهینه ترین حالت ممکن مصرف شود. پس با ما همراه باشید.

بهینه سازی کلمات کلیدی (انطباق ها و کلمات منفی)

در ابتدای ساخت کمپین های تبلیغاتی تا حد امکان سعی می کنیم عبارات ساخته شده از کیوردها را حدس بزنیم. و با استفاده از کلمات کلیدی منفی جلوی نمایش تبلیغات برای عبارات غیر مرتبط را بگیریم.

اما این کار به صورت کامل شدنی نیست. اگر انطباق های Broad و Phrase زیادی دارید شما باید به صورت مرتب گزارش Search Terms را بررسی کنید. اگر عبارات نامرتبطی وجود داشت آنها را در سطح ادگروپ یا کمپین نگاتیو کنید.

اگر عباراتی ارزش کمتری بر اساس قیف فروش برای شما دارند، آنها را به لیست کلمات‌تان اضافه کنید و سپس قیمت پیشنهادی یا بید آنها را کاهش دهید. اگر برای بعضی عبارات جستجو شده، ادز مناسبی ننوشته اید برای بالا بردن کوالیتی اسکور آنها، برایشان ادز بنویسید.

بررسی گزارش search terms بسیار مهم است. شما باید این بخش را مرتب چک کنید و تغییرات مورد نیاز را اعمال کنید.

بهینه سازی کلمات کلیدی تبلیغات گوگل

راهنمای Recommendation در بهینه سازی کمپین های گوگل ادز

در منوی سمت چپ گوگل ادز قسمتی به نام recommendations وجود دارد. در این قسمت گوگل ادز پیشنهادهایی برای بهبود کارکرد تبلیغات‌ ارایه می‌دهد.

بهتر است آن را هر از چند گاهی چک کنید. پیشنهادهای این قسمت توسط هوش مصنوعی گوگل و بر اساس کارکرد کمپین های شما تهیه شده و شما به راحتی می توانید با زدن دکمه Apply این پیشنهادها را، روی کمپین هایتان اعمال کنید.

Recommendation در گوگل ادز - بهینه سازی کمپین های گوگل ادز

بهتر است پیشنهادهای گوگل را مشاهده کنید و سپس خودتان این پیشنهادها را کامل بررسی کنید. اگر فکر می کنید برای شما می توانند مفید باشند، خودتان به صورت دستی این پیشنهادها را اعمال کنید.

فراموش نکنید این بخش فقط پیشنهاد است و شما می توانید آن ها را قبول یا رد کنید. شاید ۳۰% این پیشنهادها برای شما مناسب باشد؛ ولی همین ۳۰% هم گاها می تواند کمک زیادی به شما کند.

تنظیمات بید بر اساس قیف فروش

ارزش همه کلماتی که شما میخواهید تبلیغات‌تان برای آن کلمات نمایش داده شود، با هم یکسان نیست. بر اساس قیف فروش، برای برخی کلمات شما قصد دارید اطلاعاتی به کاربرانی که خیلی با محصولات و خدمات شما آشنا نیستند، ارائه کنید و با این کار آنها را با خدمات خود آشنا سازید.

برای برخی کلمات دیگر، شما قصد دارید مزایای خدمات و محصولات خود را نسبت به محصولات مشابه بیان کنید تا کاربر به خدمات شما علاقه مند شود. در نهایت شما باید با کلمات اصلی، کاربرانی که کامل با خدمات شما و مزایای آن آشنا هستند و اکنون قصد سفارش دارند را هدف قرار دهید.

برای مثال این کلمات برای کسب و کار جی ادز مورد استفاده قرار می گیرد:

قیف فروش - بهینه سازی کمپین های گوگل ادز

بر اساس این اطلاعات شما در مرحله آگاهی باید کاربران زیادی را هدف قرار دهید. و چون احتمال مشتری شدن این دسته از همه کمتر است طبیعتا نباید هزینه زیادی برای دریافت هر کلیک پیشنهاد دهید.

برای کلمات دسته “جلب توجه” هزینه هر کلیک باید بیشتر از دسته قبل ولی همچنان نباید خیلی زیاد باشد. برای دسته آخر، احتمال مشتری شدن بسیار بالاتر است و دیگر در این دسته شما می توانید بالاترین پیشنهادی که برایتان امکان پذیر است را ارائه دهید.

Bid Adjustment بر اساس خروجی گزارش ها

بهینه سازی کمپین های گوگل ادز، باید به صورت مداوم انجام پذیرد. شما در مرحله ساخت اکانت تمام برداشت های خود از رفتار مشتریان را حدس می زنید و بر اساس آن تنظیمات مربوطه را انجام می دهید. ولی رفتار کاربران همیشه مطابق نظر شما نیست!

در مقالات بعدی آموزش گوگل ادز نحوه لینک کردن گوگل ادز با گوگل آنالیتیکس را آموزش خواهیم داد. شما با این کار و تعریف Goal های مناسب در آنالیتیکس، می توانید رفتار مشتریان‌تان را به خوبی Trace و ردگیری کنید.

اگر مثلا با این ردگیری متوجه شدید کاربرانی که با موبایل سرچ می زنند بیشتر تبدیل به مشتری شده اند، شاید نیاز باشد Bid مربوط به دستگاه موبایل را افزایش دهید و …

برای استفاده بهینه از بودجه تبلیغاتی برای تعیین بیدها در صفحه کیوردزها، روی columns کلیک کنید و سپس modify columns را انتخاب کنید.

در این صفحه در تب Attributes گزینه های Estimated first page bid و Estimated first position bid و Estimated top of page bid را انتخاب و سپس Apply کنید تا این ستون‌ها، به ستون های شما اضافه شوند.

Bid Adjustment در گزارش ها

همان طور که مشاهده می کنید برای برخی کلمات قیمت پیشنهادی گوگل برای سه جایگاه پایین صفحه اول، بالای صفحه و جایگاه لینک اول بسیار اختلاف دارند. شما می توانید با تنظیم Bid با توجه به این پیشنهادها جایگاه تبلیغ خود را تعیین کنید.

اما دو نکته در مورد این تعیین هزینه وجود دارد که باید آنها را مدنظر قرار دهید.

  1. بسیاری از موارد، وقتی که تعداد جستجوها برای کلمات خیلی زیاد نباشد و تبلیغ دهندگان کمی برای آن کلمات پیشنهاد داده اند، قیمت پیشنهادی گوگل بسیار بالاتر از معمول است. در این موارد پیشنهادهای گوگل را نادیده بگیرید و از Bid پایین شروع کنید و کم کم Bid را افزایش دهید تا به جایگاه مدنظرتان برسید.
  2. قیمت‌های پیشنهادی گوگل برای شرایطی است که تبلیغات رقبایتان فعال باشد، معمولا با توجه به ساعات مختلف روز، محدودیت‌های بودجه و دیگر محدودیت‌ها، ممکن است بعضی از رقبا در مزایده نباشند و شما بتوانید با قیمت‌های پایین‌تر نیز برنده مزایده شوید.
    Bid ها را بر اساس بودجه تان تعیین کنید. به این مثال توجه کنید. فرض کنید روزانه ۳۰۰ جستجو برای عبارتی در گوگل انجام می شود و پیشنهادهای گوگل به صورت زیر است:
قیمت پیشنهادی گوگل ادز

بودجه تبلیغاتی شما برای این عبارت روزانه ۱۰ دلار است. با این بودجه و پیشنهادهای گوگل شما روزانه حداکثر می توانید ۲۵۰ تا کلیک در پایین صفحه، ۸۳ تا کلیک در بالای صفحه و تنها ۲۱ کلیک به عنوان لینک اول بگیرید. حال به نظر شما، در کدام جایگاه شما مشتریان بیشتری جذب خواهید کرد؟

این درست است که احتمال کلیک با پایین آمدن جایگاه شما کمتر می شود ولی به خاطر محدودیت بودجه، تبلیغ شما با جایگاه پایین تر بیشتر می تواند در نتایج باقی بماند و در جستجوهای بیشتر، تعداد کلیک بیشتری نیز می تواند دریافت کند. بنابراین در زمان قیمت گذاری، بودجه تبلیغاتی تان را در نظر داشته باشید.

تنظیم درست کیوردها برای ادگروپ ها

در بسیاری از موارد هنگام انطباق های کلمات کلیدی، کلمات کلیدی ادگروپ های دیگر نیز مورد هدف قرار می گیرد. در این صورت ادزها و تنظیمات شما به درستی کار نخواهند کرد. بهتر است با استفاده از نگاتیو کیوردها در سطح ادگروپ جلوی این موارد را بگیریم.

تنظیم درست کیوردها برای ادگروپ ها - بهینه سازی کمپین های گوگل ادز

حرف آخر

بهینه سازی کمپین های گوگل ادز باعث می‌شود که هزینه های انجام شده برای آگهی ها هدر نرود. در این مقاله آموختید که چگونه این کار را انجام دهید. امیدواریم که موارد مفیدی در این راهنمای تبلیغات گوگل بدست آورده باشید.

اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
احسان

سلام باور کنید تک تک ویدیوهای آموزشی تبلیغ در گوگل رو نگاه کردم و می تونم بگم همشون عالیه عالی بود جز یکی که قرار هست تکمیل کنید البته اون هم موردش زیاد حیاتی نبود. bid strategy که در جاهای دیگه خیلی خیلی کمتر از شما توضیح دادند. باز هم خدا قوت به gads

علی غلام پور

قربانت حسان عزیز 🌹