آموزش گوگل ادز

انواع انطباق کلمات کلیدی در گوگل ادز کدامند؟

شما در گوگل ادز باید تعیین کنید برای چه کلماتی می خواهید تبلیغات شما نمایش داده شود. افراد مختلف برای رسیدن به آنچه در ذهن خود دارند، با کلمات مختلفی جستجو انجام می‌دهند. پیدا کردن لیست همه این کلمات کاری تقریبا نشدنی است چرا که خود گوگل هم اعلام کرده درصد زیادی از جستجوهایی که روزانه در گوگل انجام می شوند، کلماتی هستند که قبلا هرگز جستجو نشده بودند.

شما در گوگل ادز باید تعیین کنید برای چه کلماتی می خواهید تبلیغات شما نمایش داده شود. افراد مختلف برای رسیدن به آنچه در ذهن خود دارند، با کلمات مختلفی جستجو انجام می دهند. پیدا کردن لیست همه این کلمات کاری تقریبا نشدنی است چرا که خود گوگل هم اعلام کرده درصد زیادی از جستجوهایی که روزانه در گوگل انجام می‌شوند، کلماتی هستند که قبلا هرگز جستجو نشده بودند.

در ادوردز برای حل این مشکل، از انواع کلمات کلیدی به صورت های مختلف استفاده می‌شود تا شما بتوانید بیشتر کلمات جدیدی که کاربران در حوزه کسب و کار شما جستجو می‌کنند را هدف قرار دهید.

در گوگل ادز پنج نوع انطباق کلمه کلیدی تعریف شده که در ادامه با مثال به توضیح آنها می‌پردازیم.

 1. Broad Match
 2. Broad Match Modified
 3. Phrase Match
 4. Exact Match
 5. Negative keywords
انطباق کلمات کلیدی

1- انطباق Broad Match 

به صورت پیش فرض تمامی کلماتی که شما در گوگل ادز وارد می کنید به صورتBroad Match تعریف می‌شوند. علامت خاصی در اطراف کلمه برای این انطباق نیاز نیست و کلماتی که به این صورت تعریف می شوند به شما اجازه دسترسی به بیشترین تعداد مخاطب را می‌دهد. در انطباق Broad Match اگر کلمه ای اشتباه املایی داشته باشد و یا حتی هم معنی و یا مترادف کلمات کلیدی شما، در جستجوی کاربران باشد باز تبلیغ شما برای آنها نمایش داده خواهد شد.

نکته ای که برای استفاده از این انطباق وجود دارد، این است که انطباق Broad Match برای دست یابی به بیشترین تعداد مخاطب تعبیه شده‌ است و تبلیغات شما برای افراد زیادی که در حوزه نزدیک به کار شما جستجو کرده اند نمایش داده می شود. با این انطباق ممکن است کاربران بسیاری که دقیقا مشتریان هدف شما نیستند هدف قرار گرفته شود که باعث از بین رفتن هزینه شما شود. برای استفاده بهتر از این انطباق باید از کلمات کلیدی منفی یا negative keywords استفاده شود که در ادامه به توضیحات خواهیم پرداخت.

انطباق کلمات کلیدی Broad

۲- انطباق Broad Match Modified

این انطباق همان انطباق Broad match است با این تفاوت که دیگر در آن اجازه دسترسی به کلمات مترادف و هم معنی داده نمی شود. یک علامت + در ابتدای هر کلمه کلیدی نشانه این انطباق است. برای مثال وقتی کلمه کلیدی را به صورت +کلاه +زنانه تعریف کنیم، تنها تبلیغات ما برای عباراتی نمایش داده می شود که در آنها هم کلمه کلاه و هم کلمه زنانه وجود داشته باشد. غلط های املایی کوچک و کلمات جمع همچنان در این کلمات وجود خواهند داشت.

انطباق Broad Match Modified

۳- انطباق Phrase match

در این انطباق کلمه و عبارت کلیدی که شما وارد کردید  حتما باید به همان شکل و ترتیب در عبارت جستجوشده کاربر وجود داشته باشد تا تبلیغ شما برای او نمایش داده شود. در ابتدا و انتهای عبارت شما می‌تواند کلماتی قرار گیرد و غلط های املایی کوچک و کلمات جمع نادیده گرفته می شوند. علامت این نوع انطباق، استفاده از Double Quotation در اطراف عبارت کلیدی جستجو شده است.

انطباق Phrase match

۴- انطباق Exact Match

این انطباق محدودترین انطباق در گوگل ادز است. در این انطباق در صورتی که کاربر دقیقا عبارت شما رو وارد کند، بدون هیچ اضافاتی مگر اینکه غلط املایی‌های کوچکی در سرچ خود داشته باشد، تبلیغ شما را مشاهده خواهد کرد و در غیر اینصورت نمی‌تواند تبلیغ شما را ببنید!

اگر ما می‌توانستیم لیست همه کلمات کلیدی هایی که احتمال می دادیم کاربران با جستجوی آنها وارد سایت ما می شدند، این انطباق هدفمند ترین نوع انطباق بود ولی همانطور که در ابتدا گفتیم این امکان حتی برای خود گوگل هم وجود ندارد. علامت این نوع انطباق، استفاده از Bracket در اطراف عبارت کلیدی جستجو شده است.

انطباق Exact match

۵- کلمات کلیدی منفی و یا Negative Keywords

در چهار انطباق اول مشاهده کردید که کلمات زیادی می توانند به ابتدا، انتها و یا بین عبارات کلیدی شما قرار گیرند. این محدود نکردن کلمات با اینکه برای ما مفید است و ترافیک زیادی را به سمت سایت ما می آورد، در عین حال می تواند در مواردی نیز به ضرر ما باشد. بسیاری از عبارات ساخته شده از طریق کلمات کلیدی شما می تواند با اهداف شما همراستا نباشد که شما می توانید با استفاده از Negative Keyword ها تا حد امکان عبارات را در مسیر هدف خودتون محدود کنید. کلمات رایگان، doc ،pdf، لیست شهرهای غیر هدف شما و بسیاری از کلمات کلیدی دیگر می توانند جز کلمات کلیدی منفی عمومی بسیاری از کسب و کارها باشند. علاوه براین احتمالا کلمات هر کسب و کاری Negative Keyword های بسیاری که با اهداف آنها سازگار نیست، خواهند داشت. علامت این نوع انطباق، استفاده از منها در کنار کلمه کلیدی می باشد.

کلمات کلیدی منفی

بسیار خوب ما همه انطباق های کلمات کلیدی در گوگل ادز را معرفی کردیم. این عکس برای درک بهتر، می تواند بیشتر کمکتان کند.

انطباق کلمات کلیدی در گوگل ادز

انطباق های کلمات کلیدی می توانند با همدیگر ترکیب شوند، مثلا شما می توانید یک عبارت را به صورت Exact، Phrase و یا Broad، نگاتیو کنید.

انطباق کلمات کلیدی Google Ads

ما این آموزش را با دو تمرین برای شما به پایان می رسانیم، اگر این تمرین ها را پاسخ بدهید مفهوم این انطباق ها را بدرستی درک کرده اید.

 1. آموزشگاهی نصب پکیج را آموزش می دهد، ولی پکیجی برای هیچ کس نصب نمی کند، یعنی عبارت “آموزش نصب پکیج” را می خواهد و عبارت “نصب پکیج” را نه، چطوری این کار رو انجام دهد؟
 2. چطور عبارت “آموزش سایت در مشهد” را هدف قرار دهیم بدون اینکه عبارت “سایت آموزشی در مشهد” هدف قرار گیرد. (راهنمایی: عبارت Phrase match modifier را در گوگل جستجو کنید)

۳ thoughts on “انواع انطباق کلمات کلیدی در گوگل ادز کدامند؟

 1. احسان گفت:

  سلام اینجا علاوه بر ۴ نوع کلمه کلیدی در گوگل ادز دو نوع مهم دیگری که بسیار کاربردی هست و می تونه تبلیغات گوگل ما رو هدفمند کنه آموزش داده میشه. ممنون از اینکه گوگل ادز را کاربردی و کامل آموزش میدید

 2. احسان گفت:

  یک سوال: آیا نوع Exact match modifier نیز داریم؟

  1. علی غلام پور گفت:

   احسان عزیز، تا حالا پیش نیومده با نوه Exact match modifier کار کنیم. در کل استاندارد KW Match این ها هستن: Broad Match، Broach Match Modifier، Phrase Match، Exact Match

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *