آموزش گوگل ادز

تنظیمات قیمت پیشنهادی (Bid Adjustment) در گوگل ادز چیست؟

در گوگل ادز می‌توانید برای همه کلمات کلیدی ادگروپ یا به صورت مجزا برای هر کلمه کلیدی «حداکثر قیمت پیشنهادی برای هر کلیک» یا همان Max CPC را تعریف کنید. در این مقاله به طور کامل تنظیمات مربوط به قیمت پیشنهادی گوگل ادز را توضیح می‌دهیم.

در ویدیوی قبلی درباره استراتژی‌های قیمت‌گذاری آموختید، اما احتمالا کلیک‌ها در شرایط مختلف ارزش یکسانی برای شما نداشته باشند. و بخواهید با توجه به معیارهای مختلف Bid کلمات کلیدی را به صورت اتوماتیک افزایش یا کاهش دهید.

کار Bid Adjustment همین است. به شما کمک می‌کند با توجه به دستگاهی که تبلیغ در آن نمایش داده می‌شود یا با توجه به زمانی که تبلیغ در آن ساعت نمایش داده می‌شود Bid را به صورت اتوماتیک افزایش یا کاهش دهید. این قابلیت گوگل ادز می‌تواند بسیار مفید باشد.

اگر به یاد داشته باشید در دوره آموزش گوگل ادز زمانی که کمپین را ساختیم، تنظیماتی برای انتخاب دستگاه هایی که می‌خواهیم تبلیغات‌مان در آن نمایش داده شود نبود. با کمک بید ادجاستمنت می‌توانیم تعیین کنیم که تبلیغ ما تنها در موبایل نمایش داده شود و یا اینکه در تبلت‌ها نمایش داده نشود.

شما می‌توانید تنظیمات بید دستگاه را در لینک معرفی شده بررسی کنید.

مدیریت bid adjustments بر اساس دستگاه

وارد اکانت گوگل ادز خودمان می‌شویم و کمپین مورد نظرمان را انتخاب می‌کنیم. از منوی سمت چپ وارد بخش Devices می‌شویم.

اینجا موبایل، تبلت و دسکتاپ را داریم و ستون بید ادجاستمنت را مشاهده می‌کنیم. از طریق این ستون می‌توانیم Bid پیشنهادی را برای نمایش در دستگاه های مختلف کاهش یا افزایش دهیم.

راهنمای تنظیمات قیمت پیشنهادی گوگل ادز

مثلا فرض کنید کاربران موبایل برای ما ارزش بیشتری دارند. خوب ما تصمیم گرفتیم که بید را برای همه کلمات کلیدی در موبایل ۵۰٪ بیشتر کنیم. تا شانس بیشتری در رقابت با رقبایمان برای تصاحب جایگاه بالاتر در موبایل داشته باشیم.

برای اعمال این خواسته روی Bid adjustments یا قیمت پیشنهادی گوگل ادز کلیک می‌کنیم و عدد ۵۰ را وارد می‌کنیم و Enter می‌زنیم.

چگونگی تنظیم قیمت پیشنهاد گوگل ادز

به همین ترتیب روی Bid adjustments دسکتاپ کلیک می‌کنیم. Decrease را انتخاب می‌کنیم و عدد ۱۰۰ را وارد کرده و Enter می‌زنیم.

تنظیمات Bid adjustments

بدین ترتیب Bid adjustments دسکتاپ ۱۰۰% می‌شود. این به این معنی است که دیگر تبلیغات ما برای کاربرانی که از دسکتاپ استفاده می‌کنند نمایش داده نخواهد شد.

تنظیمات بید ادجاستمنت دستگاه ها در سطح کمپین و ادگروپ قابل اعمال است. یعنی شما می‌توانید تنظیمات کلی را برای کمپین مورد نظرتان اعمال کنید. همچنین می‌توانید برای هر یک از ادگروپ‌هایتان تنظیمات مجزایی اعمال کنید.

حداقل میزان قیمت پیشنهادی گوگل ادز در تنظییمات دستگاه ۱۰۰% برای عدم نمایش و بیشترین مقدار آن ۹۰۰% برای افزایش ۱۰ برابری بیدهایتان است. یعنی اگر Bid تان ۱۰ سنت بود با افزایش ۹۰۰ درصدی برای دستگاه مورد نظرتان Bid آن ۱ دلار خواهد شد.

مدیریت bid adjustments بر اساس مکان

خب حالا به زبانه Locations می رویم. همان طور که در تصویر زیر می‌بینید از قبل چند کشور را هدفگیری کردیم.

اما حالا به نظرم می‌رسد که مثلا کلیک های کشور ترکیه ارزش بیشتری دارند و کاربرانی که از کشور آذربایجان روی تبلیغاتمان کلیک می‌کنند، کمتر به مشتری تبدیل می‌شوند. اما مثلا هنوز مشتریان این کشور برایمان ارزشمند هستند و نمی‌خواهیم به صورت کامل نمایش تبلیغات را در این کشور قطع کنیم.

کاری که می کنیم این است که بید کشور ترکیه را ۳۰ درصد افزایش می‌دهیم.

تنظیمات Bid adjustments موقعیت مکانی

و Bid adjustments آذربایجان را ۵۰ درصد کاهش می‌دهیم.

نحوه ایجاد قیمت پیشنهادی گوگل ادز

توجه کنید که در قیمت پیشنهادی لوکیشن، امکان کاهش Bid تا ۹۰ درصد وجود دارد. در صورتی که نخواهید تبلیغات‌ را برای منطقه ای نمایش بدهید می توانید آن منطقه را از لیست تان حذف کنید و یا Exclude کنید.

مدیریت bid adjustments بر اساس زمان بندی

گزینه بعدی که می‌خواهیم با هم بررسی کنیم تنظیمات زمان‌بندی است. از منوی سمت چپ وارد بخش Ad Schedule می شویم. اگر یادتان باشد در ویدئوی قبلی نمایش تبلیغات را برای ساعات کاری تنظیم کردیم.

اما بررسی کردیم و متوجه شدیم که برخی رقبا در ساعات غیر اداری هم تبلیغات‌شان فعال است. و با توجه به رقابت کم در ساعات غیراداری، می‌توانیم با هزینه کمتری انجام دهیم. پس من تصمیم می‌گیرم از Bid adjustments استفاده کنم و برای ساعات غیر اداری آن را کاهش دهم.

Bid ساعات اداری که از قبل انتخاب کردیم را می خواهم ۱۰ درصد زیاد کنم و بید ساعات غیراداری را که در شرکت نیستیم ۶۰ درصد کاهش دهم.

خوب اینجا همه ساعات اداری را انتخاب می‌کنم. و از منوی Edit روی گزینه Change bid Adjustments کلیک می‌کنم.

بید ادجاستمنت گوگل ادوردز

در اینجا Bid را ۱۰% افزایش می‌دهم.

چگونگی افزایش بید ادجاستمنت در گوگل ادز

به همین ترتیب باید زمان های غیر اداری را هم انتخاب کنیم و بیدشان را ۶۰ درصد کاهش دهیم.

مدیریت قیمت پیشنهادی گوگل ادز بر اساس Demographics

یکی از بخش‌های مهم گوگل ادز برای هدفگیری مخاطبان بخش Demographics است. در این بخش مخاطبان خود را می‌توانید بر اساس رده سنی، جنسیت و … هدفگیری کنید.

البته توجه کنید که گوگل تنها قادر به تعیین سطح درآمدی کاربران کشورهای خاصی است و اگر مخاطبان تبلیغات سایت شما عمدتاً ایرانی باشند، در بخش سطح درآمدی عمدتا تعداد کاربران Unknown بیشتر خواهد شد.

تنظیمات Demographics در سطح ادگروپ تعیین می‌شوند و می‌توانید نمایش تبلیغات خود را در هر ادگروپ با توجه به جنسیت، رده سنی و سطح درآمدی مخاطبان محدود کنید.

همچنین امکان تغییر در Bid با توجه به خصوصیات دموگرافیک کاربران وجود دارد. همچنین می‌توانید قیمت پیشنهادی گوگل ادز هر یک از گروه‌های دموگرافیک را از ۹۰٪- تا ۹۰۰ درصد تغییر دهید.

قیمت پیشنهادی گوگل ادز دموگرافیک

تنظیمات پیشرفته قیمت پیشنهادی گوگل ادز

در اکانت گوگل ادز بخش دیگری با عنوان Advanced Bid Adjustment اضافه شده است که از طریق منوی سمت چپ در دسترس قرار دارد. به نظر می‌رسد گوگل تصمیم دارد از تنظیمات قیمت پیشنهادی بیشتر استفاده کند و موارد زیادی را به این بخش اضافه کند.

در حال حاضر تب Interactions در این صفحه مربوط به افزونه های تماس می‌شود. شما از اینجا می‌توانید. قیمت پیشنهادی برای کلیک‌هایی که بر روی شماره تماس می‌شود را از %۹۰- تا ۹۰۰ درصد افزایش یا کاهش دهید.

Bid adjustments دموگرافیک

توجه داشته باشید که اگر چندین مورد Bid Adjustment تعیین کنید، Max CPC نهایی شما از ضریب آنها محاسبه می‌شود. مثلا اگر Bid Adjustment شما برای زمانبندی ۳۰%، برای دستگاه موبایل ۵۰% و برای جنسیت مخاطب ۲۰ درصد تعیین شده باشد.

حال اگر Bid کلمه کلیدی شما ۱ دلار باشد، هنگام تبلیغ در زمان تعیین شده، در موبایل برای کاربران خانم، Bid پیشنهادی شما ۲ دلار و ۳۴ سنت خواهد بود:

۱$ * ۱.۳ * ۱.۵ * ۱.۲ = ۲.۳۴$

اگر Bid Adjustment شماره تماس ۵۰٪ و Bid دسکتاپ %۶۰- و بید رده سنی %۲۰- باشد Bid کلی با فرض Bid اولیه ۱ دلاری برابر با ۴۸ سنت خواهد بود.

۱$ * ۱.۵ * ۰.۴ * ۰.۸ = ۰.۴۸$

حرف آخر

همانطور که می بینید Bid Adjustment راهی بسیار عالی برای کنترل هزینه هر کلیک در هدفگیری های پیشرفته است. از آن می‌توانید برای صرفه جویی در هزینه و یا افزایش تبدیل از طریق دستگاه، مکان، زمان و اطلاعات دموگرافیک استفاده کنید.

امیدواریم که از خواندن این مقاله آموزشی تبلیغات گوگل لذت برده باشید. با مطالعه سایر مقالات این دوره، دانش خود را افزایش دهید. فراموش نکنید که نظرات خود را در انتهای صفحه اعلام کنید. منتظر شنیدن تجربیات شما هستیم.

اشتراک در
اطلاع از
guest

8 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
م کثیری

بسیار سازنده و مؤثر. با تشکر

علی غلام پور

سلام م کثیری عزیز
امیدواریم به کسب و کارتون کمک کنه و بتونید از خدمات گوگل ادز استفاده کنید. ?

احسان

سلام مگه میشه g-ads روبه همه معرفی نکرد. صفر تا صد آموزش گوگل ادز رو گذاشته ممنون خدا قوت

علی غلام پور

سلام احسان عزیز 😍مرسی که اینجا هستی و برامون کامنت میزاری. ازت ممنونم که جی ادز رو معرفی میکنی🌹

محمد

خیلی ممنونم بابت کیفیت بالای آموزش با وجود رایگان بودن ♥️

علی غلام پور

محمد عزیز،‌مرسی که اینجا هستی و برامون کامنت میزاری.خوشحالیم که رضایت بخش بوده براتون 😍

دهقان

سلام و وقت چطور میتونیم بفهمیم که رقیبمون چه قیمتی رو برای هر کلمه کلیدی در نظر گرفته

علی غلام پور

دهقان عزیز
هنگام شروع تبلیغات در گوگل،‌با استفاده از ابزار کیورد پلنر این امکان فراهم می‌شه که شما قیمت حدودی و مناسب تبلیغات خودتون رو به دست بیارید.
ابزاری وجود نداره که متوجه بشید رقیبتون چه هزینه ای رو تعیین کرده.