آموزش گوگل ادز

تنظیمات قیمت پیشنهادی (Bid Adjustment) در گوگل ادز چیست؟

در گوگل ادز می‌توانید برای همه کلمات کلیدی ادگروپ یا به صورت مجزا برای هر کلمه کلیدی «حداکثر قیمت پیشنهادی برای هر کلیک» یا همان Max CPC را تعریف کنید.

در ویدیوی قبلی درباره استراتژی‌های قیمت‌گذاری آموختیم، اما احتمالا کلیک‌ها در شرایط مختلف ارزش یکسانی برای شما نداشته باشند و بخواهید با توجه به معیارهای مختلف Bid کلمات کلیدی را به صورت اتوماتیک افزایش یا کاهش دهید.

کار Bid Adjustment همین است و به شما کمک می‌کند با توجه به دستگاهی که تبلیغ در آن نمایش داده می‌شود یا با توجه به زمانی که تبلیغ در آن ساعت نمایش داده می‌شود Bid شما را به صورت اتوماتیک افزایش یا کاهش دهد. این قابلیت گوگل ادز می‌تواند بسیار مفید باشد.

اگر به یاد داشته باشید زمانی که کمپین را ساختیم تنظیماتی برای انتخاب دستگاه هایی که می‌خواهیم تبلیغات‌مان در آن نمایش داده شود نبود.

با کمک bid adjustments می‌توانیم تعیین کنیم که تبلیغ ما تنها در موبایل نمایش داده شود و یا اینکه در تبلت‌ها نمایش داده نشود.

خوب بیایید با تنظیمات بید دستگاه را بررسی کنیم.

مدیریت bid adjustments بر اساس دستگاه

وارد اکانت گوگل ادز خودمان می‌شویم و کمپین مورد نظرمان را انتخاب می‌کنیم و از منوی سمت چپ وارد بخش Devices می‌شویم.

اینجا موبایل، تبلت و دسکتاپ را داریم و ستون Bid Adj را مشاهده می‌کنیم که از طریق این ستون می‌توانیم Bid پیشنهادی را برای نمایش در دستگاه های مختلف کاهش یا افزایش دهیم.

وارد اکانت گوگل ادز خودمان می شویم و کمپین مورد نظرمان را انتخاب می‌کنیم و از منوی سمت چپ وارد بخش Devices می‌شویم.

اینجا موبایل، تبلت و دسکتاپ را داریم و ستون Bid Adj را مشاهده می‌کنیم که از طریق این ستون می‌توانیم Bid پیشنهادی را برای نمایش در دستگاه های مختلف کاهش یا افزایش دهیم.

Bid adjustments

مثلا فرض کنید کاربران موبایل برای ما ارزش بیشتری دارند. خوب ما تصمیم گرفتیم که Bid مان را برای همه کلمات کلیدی در موبایل ۵۰٪ بیشتر کنیم تا شانس بیشتری در رقابت با رقبایمان برای تصاحب جایگاه بالاتر در موبایل داشته باشیم.

برای اعمال این خواسته روی Bid adjustments موبایل کلیک می‌کنیم و عدد ۵۰ را وارد می‌کنیم و Enter می‌زنیم.

Bid adjustments

به همین ترتیب روی Bid adjustments دسکتاپ کلیک می‌کنیم، Decrease را انتخاب می‌کنیم و عدد ۱۰۰ را وارد کرده و Enter می‌زنیم.

تنظیمات Bid adjustments

بدین ترتیب Bid adjustments دسکتاپ ۱۰۰%- می‌شود. این به این معنی است که دیگر تبلیغات ما برای کاربرانی که از رایانه رومیزی استفاده می‌کنند نمایش داده نخواهد شد.

تنظیمات Bid adjustments دستگاه ها در سطح کمپین و ادگروپ قابل اعمال است. یعنی شما می‌توانید تنظیمات کلی را برای کمپین مورد نظرتان اعمال کنید و همچنین برای هر یک از ادگروپ‌هایتان تنظیمات مجزایی اعمال کنید.

حداقل میزان Bid adjustments در تنظییمات دستگاه ۱۰۰%- برای عدم نمایش و بیشترین مقدار آن ۹۰۰% برای افزایش ۱۰ برابری بیدهایتان است. یعنی اگر Bid تان ۱۰ سنت بود با افزایش ۹۰۰ درصدی برای دستگاه مورد نظرتان Bid آن ۱ دلار خواهد شد.

مدیریت bid adjustments بر اساس مکان

خب حالا به زبانه Locations می رویم. همان طور که در تصویر زیر می‌بینید از قبل چند کشور را هدفگیری کردیم. اما حالا به نظرم می‌رسد که مثلا کلیک های کشور ترکیه ارزش بیشتری دارند و کاربرانی که از کشور آذربایجان روی تبلیغاتمان کلیک می‌کنند، کمتر به مشتری تبدیل می‌شوند، اما مثلا هنوز مشتریان این کشور برایمان ارزشمند هستند و نمی‌خواهیم به صورت کامل نمایش تبلیغات را در این کشور قطع کنیم.

کاری که می کنیم این است که Bid Adjustments کشور ترکیه را ۳۰ درصد افزایش می‌دهیم.

Bid adjustments موقعیت مکانی

و Bid adjustments آذربایجان را ۵۰ درصد کاهش می‌دهیم.

Bid adjustments

توجه کنید که در Bid adjustments لوکیشن، امکان کاهش Bid تا ۹۰ درصد وجود دارد و در صورتی که نخواهید تبلیغات‌ را برای منطقه ای نمایش بدهید می توانید آن منطقه را از لیست تان حذف کنید و یا Exclude کنید.

مدیریت bid adjustments بر اساس زمان بندی

گزینه بعدی که می‌خواهیم با هم بررسی کنیم تنظیمات زمان‌بندی است. از منوی سمت چپ وارد بخش Ad Schedule می شویم.
اگر یادتان باشد در ویدئوی قبلی نمایش تبلیغات را برای ساعات کاری تنظیم کردیم.

اما بررسی کردیم و متوجه شدیم که برخی رقبا در ساعات غیر اداری هم تبلیغات‌شان فعال است و با توجه به رقابت کم در ساعات غیراداری، می‌توانیم با هزینه کمتری انجام دهیم. پس من تصمیم می‌گیرم از Bid adjustments استفاده کنم و برای ساعات غیر اداری Bid را کاهش دهم.

Bid ساعات اداری که از قبل انتخاب کردیم را می خواهم ۱۰ درصد زیاد کنم و بید ساعات غیراداری را که در شرکت نیستیم ۶۰ درصد کاهش دهم.

خوب اینجا همه ساعات اداری را انتخاب می‌کنم و از منوی Edit روی گزینه Change bid Adjustments کلیک می‌کنم.

Bid adjustment زمانبندی

در اینجا Bid را ۱۰% افزایش می‌دهم.

Bid adjustments

به همین ترتیب باید زمان های غیر اداری را هم انتخاب کنیم و بیدشان را ۶۰ درصد کاهش دهیم.

مدیریت bid adjustments بر اساس Demographics

یکی از بخش‌های مهم گوگل ادز برای هدفگیری مخاطبان بخش Demographics است. در این بخش مخاطبان خود را می‌توانید بر اساس رده سنی، جنسیت و دهک درآمدی خانوار آنها هدفگیری کنید. البته توجه کنید که گوگل تنها قادر به تعیین سطح درآمدی کاربران کشورهای خاصی است و اگر مخاطبان تبلیغات سایت شما عمدتاً ایرانی باشند، در بخش سطح درآمدی عمدتا تعداد کاربران Unknown بیشتر خواهد شد.

تنظیمات Demographics در سطح ادگروپ تعیین می‌شوند و می‌توانید نمایش تبلیغات خود را در هر ادگروپ با توجه به جنسیت، رده سنی و سطح درآمدی مخاطبان محدود کنید. همچنین امکان تغییر در Bid با توجه به خصوصیات دموگرافیک کاربران وجود دارد و می‌توانید bid Adjustment هر یک از گروه‌های دموگرافیک را از ۹۰٪- تا ۹۰۰ درصد تغییر دهید.

Bid adjustments دموگرافیک

در اکانت گوگل ادز بخش دیگری با عنوان Advanced Bid Adjustment اضافه شده است که از طریق منوی سمت چپ در دسترس قرار دارد. به نظر می‌رسد گوگل تصمیم دارد از تنظیمات قیمت پیشنهادی بیشتر استفاده کند و موارد زیادی را به این بخش اضافه کند.
در حال حاضر تب Interactions در این صفحه مربوط به افزونه های تماس می‌شود. شما از اینجا می‌توانید، قیمت پیشنهادی برای کلیک‌هایی که بر روی شماره تماس می‌شود را از %۹۰- تا ۹۰۰ درصد افزایش یا کاهش دهید.

Bid adjustments دموگرافیک

توجه داشته باشید که اگر چندین مورد Bid Adjustment تعیین کنید، Max CPC نهایی شما از ضریب آنها محاسبه می‌شود.

مثلا اگر Bid Adjustment شما برای زمانبندی ۳۰%، برای دستگاه موبایل ۵۰% و برای جنسیت مخاطب ۲۰ درصد تعیین شده باشد.

حال اگر Bid کلمه کلیدی شما ۱ دلار باشد، هنگام تبلیغ در زمان تعیین شده، در موبایل برای کاربران خانم، Bid پیشنهادی شما ۲ دلار و ۳۴ سنت خواهد بود:

۱$ * ۱.۳ * ۱.۵ * ۱.۲ = ۲.۳۴$

اگر Bid Adjustment شماره تماس ۵۰٪ و Bid دسکتاپ %۶۰- و بید رده سنی %۲۰- باشد Bid کلی با فرض Bid اولیه ۱ دلاری برابر با ۴۸ سنت خواهد بود.

۱$ * ۱.۵ * ۰.۴ * ۰.۸ = ۰.۴۸$

همانطور که می بینید Bid Adjustment راهی بسیار عالی برای کنترل هزینه هر کلیک در هدفگیری های پیشرفته است و از آن می‌توانید برای صرفه جویی در هزینه و یا افزایش تبدیل از طریق دستگاه، مکان، زمان و اطلاعات دموگرافیک استفاده کنید.

۴ thoughts on “تنظیمات قیمت پیشنهادی (Bid Adjustment) در گوگل ادز چیست؟

 1. م کثیری گفت:

  بسیار سازنده و مؤثر. با تشکر

  1. علی غلام پور گفت:

   سلام م کثیری عزیز
   امیدواریم به کسب و کارتون کمک کنه و بتونید از خدمات گوگل ادز استفاده کنید. ?

 2. احسان گفت:

  سلام مگه میشه g-ads روبه همه معرفی نکرد. صفر تا صد آموزش گوگل ادز رو گذاشته ممنون خدا قوت

  1. علی غلام پور گفت:

   سلام احسان عزیز 😍مرسی که اینجا هستی و برامون کامنت میزاری. ازت ممنونم که جی ادز رو معرفی میکنی🌹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *