آموزش آنالیتیکس

گزارش مخاطبین {Audience Report} در آنالیتیکس

همانطور که قبلا مشاهده کرده اید، چند بخش گزارش مجزا در گوگل آنالیتیکس وجود دارد. هر کدام از آنها امکانات بی نظیری را در اختیار شما قرار می دهند. استفاده از عملکرد مخاطبین در وب سایت می تواند به شما گزارش دهد که مشتریان احتمالی شما از چه بخش هایی راضی هستند و چه قسمت هایی را دوست ندارند! گزارش مخاطبین در گوگل آنالیتیکس مربوط به مرورگر کاربران، دستگاه استفاده شده، جنسیت و حتی علایق آنها می باشد. ممکن است علاقه ای به خواندن متن نداشته باشید، در این صورت می توانید تمامی این اطلاعات را در ویدیو بالا نظاره کنید.

گزارش مخاطبین در منوی سمت چپ آنالیتیکس و زیر قسمت Audience قرار دارند. این گزارشات به شما کمک می کنند کاربران خود را بهتر بشناسید. این دیتا ممکن است اطلاعاتی مانند کشور سکونت مخاطب، زبان مرورگر و تکنولوژی که برای دسترسی به سایت شما از آن استفاده می کنند را شامل شود. این دستگاه ها شامل موبایل، تبلت و کامپیوتر است. البته این اطلاعات می تواند شامل موارد دیگری مانند سن، جنسیت، میزان مشارکت و وفاداری و حتی علایق کاربران باشد. در مطلب دیگری به معرفی گزارش مخاطبین در آنالیتیکس پرداخته ایم و توصیه می کنیم که ابتدا موارد گفته شده در آن بخش را مطالعه کنید.

بخش های مهم گزارش مخاطبین در آنالیتیکس

در ابتدای آموزش از Activate Users آغاز می نمائیم. این گزارش می تواند به شما نشان دهد که چه تعداد از کاربران در روز گذشته، هفت روز گذشته، ۱۴ روز گذشته یا ۳۰ روز گذشته، در سِشِن ها حضور داشته اند. این آمار را ریچ سایت می نامند. اگر فعالیت های تبلیغاتی یا محتوای سایت را بازدید کنند و مجددا به سایت برگردند، تعداد کاربران فعال در هر بازه زمانی افزایش پیدا می کند.

کاربران فعال در روز های گذشته

گزارش های Interests و Demographics

در این بخش به گزارش های Demographics و Interests نگاهی می اندازیم. گزارش های دموگرافیک شامل اطلاعاتی در مورد سن و جنیست کاربران است. گزارش علاقه مندی ها به شما نشان می دهد که کاربران شما در مورد چه مواردی علاقه مند هستند.

گزارش Demographics در بخش مخاطبین آنالیتیکس

به عنوان مثال، موسیقی، سفر یا برنامه های تلویزیونی. این اطلاعات به دو شکل قابل استفاده است:

  1. اگر کاربران هدف خود را بشناسید به شما کمک می کند با آن دسته از مخاطبان ارتباط برقرار کنید.
  2. این اطلاعات به شما کمک می کند برای استراتژی محتوا و استراتژی بازاریابی خود بهتر تصمیم بگیرید.

به خاطر داشته باشید که برای دیدن دیتا در این گزارش ها باید ابتدا ویژگی های تبلیغاتی در بخش های گزارش های دموگرافیک و علاقه مندی های را در هر Property فعال کرده باشید. در صورتی که با پراپرتی آشنایی ندارید، توصیه می کنیم که مطلب داده های گوگل آنالیتیکس را مشاهده نمائید.

گزارش علاقه مندی ها یا interests کاربران

سپس به بخش ادمین بروید و زیر قسمت پراپرتی، گزینه Property Settings را انتخاب کنید. زیر قسمت Advertising Features گزینه Enable Demographics and Interest Reports را روشن کنید.

چگونگی راه اندازی Advertising Features

بعد از فعال سازی می توانید دیتا را در گزارش های دموگرافیک و علاقه مندی ها مشاهده کنید که در مورد سن، جنسیت و علایق کاربران شما است. در نظر داشته باشید که اگر به تازگی این گزارش ها را فعال کرده باشید، یک یا دو روز طول می کشد تا دیتایی در این بخش نمایش داده شود. همچنین اگر ترافیک وب سایت شما کم باشد، ممکن است هیچ آماری در بخش Demographic نشان داده نشود.

بررسی عملکرد گزارش Geo در آنالیتیکس

گزارش های موقعیت مکانی کاربر که زیر مجموعه بخش Geo در گوگل آنالیتیکس است، یکی از مفیدترین گزارش ها در مورد مخاطبین به شمار می رود. این ابزار تجزیه و تحلیل می تواند با استفاده از آی پی درج شده در مرورگر، اطلاعاتی مثل قاره، کشور و شهری که کاربران در آن حضور دارند را مشخص کند. یک نقشه جغرافیایی هم در بالای گزارش قرار دارد که می توانید آن را برای نمایش معیار های مختلف تغییر دهید.

گزارش مخاطبین {Audience Report} در آنالیتیکس

به عنوان مثال، تغییر حالت نقشه به نمایش درصد سِشِن یا Session های جدید به شما امکان می دهد تا بازارهای احتمالی جدید را که بر اساس ترافیک کاربران سایت ثبت شده شناسایی کنید. این امکان کمک می کند تصمیم بگیرید که در جهت افزایش آگاهی از برند فعالیت کنید یا در بعضی از موقعیت های مکانی خاص، روی وفاداری مشتری سرمایه گذاری کنید. این آمار می تواند بازارهای استفاده نشده را مشخص کند تا شما بتوانید با استفاده از تبلیغات، این بخش ها را هدف قرار دهید.

گزارش موقعیت مکانی در Geo

یک تکنیک دیگر برای تحلیل این است که مشخص کنید، در گذشته چه مناطقی مخاطبان زیادی داشته است؛ اما تعداد آنها کمتر از عملکرد میانگین بوده است. به طور مثال، اگر برخی مناطق بانس ریت بالاتری نسبت به میانگین دارند و کاربران، سایت را به سرعت ترک می کنند، ممکن است نیاز داشته باشید شیوه تبلیغات یا عملکرد وب سایت خود را بهینه سازی کنید.

بانس ریت بالا به این معنی است که صفحه وب سایت شما با جستجوی کاربر مطابقت نداشته و یا به دلایل دیگر (مانند سرعت کند سایت، طراحی نامناسب صفحات، ساختار نامناسب متن و …) باعث شده که کاربر مراجعه کننده به سرعت صفحه را ترک کند. زیر قسمت Geo در گوگل آنالیتیکس، مجموعه ای از گزارش های رفتاری وجود دارد که با کمک آن می توانید بفهمید کاربران شما چند بار سایت را بازدید کرده اند و به عنوان کاربر قدیمی به آن برگشته اند.

گزارش New vs Returning

این گزارش معیارهایی از جمله رفتار، جذب و تبدیل را برای کاربران جدید و کاربرانی که به سایت برمیگردند، نشان می دهد. توصیه می کنیم مطلب آشنایی با آنالیتیکس را مشاهده کنید تا این سه معیار ذکر شده را بشناسید.

مشاهده آمار کاربران جدید و قدیمی

با گذشت زمان می توانید این مقایسه را بررسی کنید تا متوجه شوید که وفاداری مخاطبان سایت چگونه در حال تغییر است. به طور مثال، با ارزیابی کاربران جدید و قدیمی که به وب سایت برمیگردند، می توانید اهداف و فعالیت های بازاریابی خود را بهبود بخشید.

گزارش های Technology و Mobile

این دو بخش در گزارش مخاطبین آنالیتیکس بسیار مهم هستند و به شما کمک می کنند تا بفهمید کاربران برای استفاده از محتوای وب سایت از چه ابزاری استفاده می کنند. این گزارش ها کمک می کنند تا وب سایت خود را بهینه کنید تا مطمئن شوید که به طور کامل روی دستگاه ها و مرورگرهای مختلف کار می کند. مثلا می توانید از گزارش مرورگر و سیستم عامل استفاده کنید تا به سرعت مشکلات احتمالی وب سایت را تشخیص دهید.

گزارش Technology در گوگل آنالیتیکس

اگر وب سایت شما بانس ریت یا نرخ پرش بالایی در موبایل دارد، ممکن است نیاز باشد که صفحات سایت را برای موبایل بهینه سازی کنید. این بهینه سازی ها می تواند شامل سازگار بودن صفحه سایت در تمامی دستگاه ها، نزدیک نبودن اِلِمان های صفحه، فونت مناسب و موارد دیگر باشد. می توانید از قسمت Overview در بخش Mobile استفاده کنید تا آمار مشاهده سایت را بر اساس گوشی های هوشمند، تبلیت ها و دسکتاپ تفکیک کنید.

گزارشات موبایل در بخش Audience Reports آنالیتیکس

به عنوان مثال، از این گزارش استفاده کنید تا متوجه شوید استفاده از وب سایت شما از طریق موبایل در طول زمان چه رشدی داشته است. بخش Device به شما جزئیات دقیق تری در مورد دستگاه های استفاده شده در وب سایت می دهد. این جزئیات شامل نام موبایل، ارائه دهنده سرویس، سیستم عامل و اطلاعات دیگری مانند رزولوشن صفحه نمایش آنها می شود. این گزارشات می توانند توسعه دهندگان و طراحان سایت را راهنمایی کنند تا تجربه بهینه ای برای موبایل ایجاد کنند و به بهترین شکل پاسخگوی نیاز کاربران باشند.

حرف نهایی

در این بخش به طور کامل آموختید که چگونه از گزارش های مخاطبین در آنالیتیکس استفاده کنید. اکنون می دانید که چگونه با استفاده از این گزارشات عملکرد وب سایت خود را بهبود داده و مشتریان بیشتری کسب کنید. در نظر داشته باشید که شرکت گوگل برای افرادی که به تازگی وب سایت خود را راه اندازی کرده اند و ترافیک کمی دارند، یک امکان ویژه فراهم نموده و اجازه می دهد آنها از آنالیتیکس فروشگاه گوگل استفاده کنند. بدین ترتیب تجربه بهتری در تجزیه و تحلیل گزارشات کسب می کنند.

ما در شرکت جی ادز، دوره آموزش آنالیتیکس برای مبتدیان را به صورت کامل (همراه با ویدیو) ارائه داده ایم. می توانید برای دسترسی به تمامی مطالب دوره، از لینک استفاده نمائید. در بخش بعدی به طور کامل گزارش های Acquisition آنالیتیکس را مورد بررسی قرار می دهیم.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها