آموزش آنالیتیکس

آموزش استفاده از گزارش های نمونه گیری نشده و جداول سفارشی

در صورتی که مطلب قبلی ما در دوره آموزش آنالیتیکس را خوانده باشید، می دانید که گزارش های نمونه گیری نشده و محدودیت های ردیف چگونه می تواند روی گزارش های آنالیتیکس ۳۶۰ اثر بگذارند. در این مطلب درباره آموزش استفاده از گزارش های نمونه گیری نشده و جداول سفارشی صحبت می کنیم تا قابلیت های گزارش گیری خود را بیش از پیش گسترش دهید. برای راحتی بیشتر، می توانید جزئیات این مطلب را در ویدیو بالا صفحه مشاهده نمائید.

گزارش های نمونه گیری نشده بیشترین قابلیت را در رابطه با حجم داده ها ارائه می دهند و برای درخواست تک کاره در داده های گذشته بهترین استفاده را خواهند داشت. توصیه می کنیم که گزارش های نمونه گیری نشده در آنالیتیکس ۳۶۰ را مطالعه نمائید.

جداول سفارشی برای گزارش دهی پشتیبانی که می خواهید به صورت مسمتر و مداوم داشته باشید، کاربرد بهتری دارند. برای استفاده از گزارش گیری بدون نمونه، ابتدا نیاز است گزارش سفارشی خودتان را بسازید یا تنظیمات مورد علاقه تان را برای گزارش (Built-in) انجام دهید. سپس (Unsampled Report) را از منو انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که می توانید داده های نمونه گیری نشده را در برخی از انواع گزارش ها به کار بگیرید.
دو مطلب مهم را در زمان تصمیم گیری در مورد اینکه گزارش نمونه گیری نشده برای نیاز شما راه حل مناسبی است باید در نظر بگیرید.

مورد اول

اولین مورد از آموزش این است که گزارش نمونه گیری نشده برای هر کدام از گزارش ها در تاریخ خاصی تنظیم شده است. می توانید گزارش های نمونه گیری نشده را برنامه ریزی کنید تا همیشه به صورت روزانه، هفتگی، ماهیانه یا سه ماه یکبار ایجاد شوند.

این کار برای استخراج و استفاده در گزارش گیری خارجی عالی است. توجه داشته باشید که شما نمی توانید از این گزارش ها برای تحلیل گزارش های دیگر گوگل آنالیتیکس استفاده کنید.

اولین مورد از گزارش های نمونه گیری نشده

به عنوان مثال، اگر بخواهید بازه داده ها را در زمان محاسبه تغییر دهید، بهتر است که از جداول سفارشی استفاده کنید. (در ادامه توضیح خواهیم داد).

مورد دوم

مورد دیگر آموزش گزارش های نمونه گیری نشده و جداول سفارشی که باید مدنظر داشته باشید، این است که یک گزارش نمونه گیری نشده به ازای هر پراپرتی وجود دارد. این سیستم سهمیه بندی، یک سری از علامت ها یا توکن ها را برای هر گزارش نمونه گیری نشده به نسبت اندازه گزارش درخواست شده مشخص می کند.

علامت ها یا توکن ها در گزارش نمونه گیری نشده

روزانه تعداد مشخصی توکن در هر پراپرتی به شما داده می شود. در زمانی که گزارش نمونه گیری نشده را برنامه ریزی می کنید، می توانید ببینید که چقدر توکن برای گزارش شما مورد نیاز است و چه مقدار از سهمیه پراپرتی شما برای آن روز باقی مانده است. گزارش های نمونه گیری نشده یا Unsampled Reports را می توانید در بخش Customization منو آنالیتیکس ۳۶۰ مشاهده نمائید.

مشاهده گزارشات نمونه گیری نشده در آنالیتیکس 360

در صورتی که نیاز به ساخت حجم خیلی زیادی از داده های نمونه گیری نشده به صورت مسمتر دارید، یا اگر نیازمند انعطاف بیشتر در تحلیل داده ها هستید، جداول سفارشی می توانند راه حل بهتری برای شما باشند.

جداول سفارشی یا Custom Tables

جداول سفارشی یکی دیگر از ویژگی های آنالیتیکس ۳۶۰ هستند که محدودیت های داده کمتری دارند. جداول سفارشی برای گزارش دهی گوگل آنالیتیکس به صورت خاص پشتیبانی می شود و مفید هستند.

زمانی که گزارش نمونه گیری نشده، یک گزارش استاتیک تولید می کند، جدول های سفارشی داده های خام را به صورت سفارشی ذخیره می کنند. این کار شما را قادر می کند گزارش های (Built In) و گزارش های سفارشی را در رابط کاربری گوگل آنالیتیکس، بدون هیچ نمونه گیری و محدودیت های ردیف مشاهده کنید.

آموزش کار با جداول سفارشی در آنالیتیکس ۳۶۰

بهتر است بدانید که چگونه از Custom Tables در آنالیتیکس ۳۶۰ استفاده کنید. ما قبلا در این مورد گفتیم که گزارش های Built in در گوگل آنالیتیکس به جدول های جمع آوری شده در پشت پرده وابسته هستند. قدرت جداول سفارشی این است که اجازه می دهند جدول های تجمیعی جدیدی را در زمان درخواست گزارش سفارشی ببینید. این جدول های تجمیعی جدید، مزیت جدول تجمیعی استاندارد را دارند، اما لازم است شما تصمیم بگیرید چه داده ای را ذخیره کنید.

فرض می کنیم که در رابطه کاربری آنالیتیکس، شما به طور مرتب نیاز به اضافه کردن یک (Device Category) به عنوان یک دایمنشن ثانویه به گزارش کانال خودتان دارید؛ اما به خاطر حجم ترافیک، نتایج گزارش نمونه گیری شده اند. هر وقت که شما در رابطه کاربری یک گزارش را درخواست کنید، گوگل آنالیتیکس در جداول تجمیعی به دنبال گزارش نزدیک به درخواست شما می گردد.

اضافه کردن Device Category به گزارش ها

برای اینکه اطلاعات مورد نیاز را در آنالیتیکس ۳۶۰ مشاهده کنید، نیاز است که جدول سفارشی درست کنید. این جداول باید حداقل دایمنشن ها و متریک های پیش فرض گزارش های کانال را داشته باشند. در این صورت اگر Device Category را درخواست کنید، آنالیتیکس از جدول سفارشی برای بازگرداندن نتایج ۳۰ روز اخیر و روز های آینده استفاده می کند.

به دلیل اینکه جدول سفارشی یک جدول تجمیعی است، نتایج شما نمونه گیری نشده خواهند بود. برای دیدن اینکه چه دایمنشن ها و متریک های پیش فرضی در گزارش Built In وجود دارد، می توانید روی گزینه Edit در قسمت بالا کلیک کنید. با اینکه شما نمی توانید یک جدول سفارشی را به صورت مستقیم از ویرایشگر گزارش ببینید، این به شما یک دیدگاه خوب از دایمشن ها و متریک هایی می دهد که به صورت کامل آن گزارش را ساخته اند.

بخش edit گزارش های نمونه گیری نشده

چگونگی ساخت جدول سفارشی در آنالیتیکس ۳۶۰

برای ساخت یک جدول سفارشی به قسمت ادمین در آنالیتیکس بروید و بخش Custom Table را انتخاب کنید.

نحوه ایجاد جداول سفارشی یا Custom Tables در آنالیتیکس 360

توجه داشته باشید که بهترین کار ایجاد سگمنت سفارشی در جدول می باشد. در صورتی نیاز می توانید مقاله معرفی سگمنت ها در آنالیتیکس را مطالعه نمائید.

ایجاد جداول سفارشی جدید در آنالیتیکس

اگر شما به یک Segment برای گزارش خود نیاز ندارید، بازهم نیاز است سگمنت All Users را به جدول سفارشی اضافه کنید. این کار باعث می شود آنالیتیکس به جای اینکه روی جدول های تجمیعی حساب کند، روی جدول های سفارشی تمرکز کند.

نحوه ایجاد سگمنت سفارشی در جداول سفارشی

اگر شما معمولا از (API) آنالیتیکس (Analytics Core Reporting) استفاده می کنید، می توانید از قابلیت Custom Table یا جدول سفارشی برای بازیابی داده های نمونه گیری نشده از طریق API استفاده کنید. بعد از اینکه جدول سفارشی شما ساخته شد، پردازش آن کمی زمان می برد. ممکن است داده های نمونه گیری نشده پس از گذشت ۲ روز در گزارش های آنالیتیکس ۳۶۰ ظاهر شوند.

داده های نمونه گیری نشده و جدول های سفارشی

در طی چند هفته، شما باید داده های نمونه گیری نشده را برای ۳۰ روز قبل از ساخته شدن جدول ببینید. داده های جدید هر روز به جدول سفارشی اضافه می شوند.

خیلی مهم است که توجه داشته باشید به خاطر اینکه بازه تاریخی گزارش شما به ۳۰ روز قبل از ساخت جدول سفارشی برمی گردد، گزارش های شما ممکن است هنوز تحت تاثیر نمونه گیری یا محدودیت های ردیف باشند. اگر شما تصمیم گرفتید که دیگر به جدول سفارشی نیاز ندارید، می توانید به راحتی آن را حذف نمائید.

هر گزارشی که در جدول سفارشی استفاده شده، توسط نزدیک ترین جدول تجمیعی منطبق با آن ارجاع داده می شود که آن را استعلام تک موردی می شناسیم. در زمان پاک کردن جدول های سفارشی احتیاط کنید؛ شما نمی توانید جداول قدیمی که به مرور زمان ساخته شده اند را بازیابی کنید.

حرف آخر

گزارش های نمونه گیری نشده و جداول سفارشی راه حل هایی برای بسیاری از نیازهای گزارش دهی گسترش یافته را درون رابط کاربری گوگل آنالیتیکس ارائه می دهند. حالا ممکن است برخی از شرکت ها ببینند که استفاده از آنالیتیکس ۳۶۰ با “بیگ کوئری” راه حل ترجیحی آنها برای سناریو هایی هستند که گفتیم.

یکپارچه سازی با بیگ کوئری شما را قادر می سازد تا گزارش های خودتان را با استفاده از آنالیتیکس ۳۶۰ بسازید که کاملا نمونه گیری نشده اند و محدودیت ردیف ندارد.

در صورتی که با بیگ کوئری و یکپارچه سازی آشنا نیستید، می توانید اطلاعات مفیدی از مطلب شروع کار با آنالیتیکس ۳۶۰ کسب نمائید. همچنین می تواند به درک بهتر شما از مطلب بعد دوره آموزش آنالیتیکس کمک کند که مربوط به گزارش های بیگ کوئری است.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها