آموزش آنالیتیکس

گزارش گیری با بیگ کوئری در آنالیتیکس ۳۶۰

بیگ کوئری یک پایگاه داده معتبر است که سازمان های بزرگ برای ذخیره داده های خود از آن استفاده می کنند. علاوه بر متصل شدن به آنالیتیکس، به ابزارهای دیگر گوگل نیز وصل می شود. در ادامه درباره چگونگی گزارش گیری آن در آنالیتیکس ۳۶۰ صبحت می کنیم. شما می توانید جزئیات این مطلب را با ویدیو فارسی بالای صفحه مشاهده نمائید.

مزیت های بیگ کوئری

یکی از مزیت های کلیدی آنالیتیکس ۳۶۰، توانایی خارج کردن داده ها و ارسال آنها به بیگ کوئری است. این یعنی سازمان شما می تواند زیر ساخت های گوگل را در اختیار بگیرد تا استعلام های سریع و منعطفی را از مجموعه داده های عظیم خود داشته باشد. بیگ کوئری اجازه می دهد توسعه دهنده ها و کسب و کارها داده های آنالیتیکس را فورا با استفاده از زبان SQL بدست آورند. در صورت نیاز می توانید اطلاعات بیگ کوئری را در مطلب معرفی آنالیتیکس ۳۶۰ بخوانید.

گزارش گیری با بیگ کوئری در آنالیتیکس 360

آنالیتیکس ۳۶۰، مانند ابزار های دیگر گوگل (ادوردز، ادسنس و …) به راحتی داده ها را به بیگ کوئری انتقال می دهد. آنالیتیکس استاندارد و ۳۶۰ با Firebase و Bigquery یکپارچه هستند. سرویس Google Data Transfer اجازه می دهد داده ها را از ابزار دیگر گوگل مانند ادوردز و یوتیوب اکسپورت کنید. همچنین می توانید با داده های ترکیب شده از منابع دیگر نیز از بیگ کوئری استفاده نمائید.

این کار به شما اجازه می دهد داده های آنالیتیکس خود را به داده های سازمان های دیگر خود متصل کنید. اضافه کردن منابع داده های دیگر به بیگ کوئری می تواند نیازمند خروج اطلاعات، تبدیل، بارگذاری یا فرآیند ETL (ابزار استخراج داده) باشد. یکپارچه سازی آنالیتیکس ۳۶۰ بدون هر گونه ایرادی انجام می شود. در این روش خود گوگل تمام ETL ها را برای شما انجام می دهد.

برخی از ویژگی های بیگ کوئری

به دلیل اینکه بیگ کوئری بخشی از پلتفرم Google Cloud است، می توانید محتویات دیگر Cloud را برای تحلیل، ذخیره یا پردازش داده های خود استفاده کنید. بیگ کوئری قابلیت تصویر سازی ندارد، اما به خوبی با ابزارهای مناسب به تصویر کشیدن، یکپارچه می شود. Data Studio گوگل یک اتصال دهنده داده برای بیگ کوئری دارد که به شما اجازه می دهد به هر منبع داده آن دسترسی داشته باشید.

اجازه دهید در این مورد صحبت کنیم که وقتی از بیگ کوئری با گوگل آنالیتیکس استفاده می کنید، چه کاری می توانید انجام دهید. یکی از بزرگترین محرک ها برای اکسپورت کردن داده های آنالیتیکس به بیگ کوئری، انعطاف ترکیب آن با داده های منابع دیگر است. علاوه بر آن مزیت های دیگری نیز به همراه دارد.

مزایای گزارش گیری با بیگ کوئری

آنالیتیکس ۳۶۰، نمونه گیری بالاتری از آنالیتیکس استاندارد دارد. با این حال، توسط بیگ کوئری می توانید از نمونه گیری چشم پوشی کنید. این کار به شما اجازه می دهد مقدار عظیمی از داده های قدیمی را تحلیل کنید. زمانی که داده های آنالیتیکس ۳۶۰ را به بیگ کوئری اکسپورت می کنید، تمام داده ها در سطح هیت است.

گزارش گیری تمام داده ها در سطح هیت در بیگ کوئری

بدین ترتیب مزیت بیشتری برای تحلیل دارید تا اینکه بخواهید از موارد موجود در رابط کاربری گوگل آنالیتیکس استفاده کنید. در نهایت، شما می توانید تحلیل مسیر عمیق و تحلیل های دیگری را انجام دهید که نمی توان با استفاده از داده های آنالیتیکس ۳۶۰ در رابط کاربری وب انجام داد.

به عنوان مثال، خوشه بندی یا گروه بندی در آنالیتیکس یا تحلیل بین دستگاه یا سشن. گزارش های استاندارد و سفارشی در گوگل آنالیتیکس، فعالیت های کاربران را جمع آوری می کند. بدین ترتیب گزارش گیری روزانه آسان و سریع انجام می شود.

بیگ کوئری برای خصوصیات خاص و یک اپلیکیشن وب نیز مدل سازی های مورد نیاز را فراهم می کند. بنابراین شما می توانید گزارش های کاملا جدید ایجاد کنید. چند نکته برای درک بهتر شما ارائه می کنیم.

نکات مهم استفاده از Bigquery

فرض می کنیم سایت شما دوره های آنلاین دارد. شما می توانید از بیگ کوئری برای تحلیل دستیابی و ماندن کاربران و جواب دادن به سوالات مطرح شده آنها استفاده کنید. مانند، چه زمانی بین ثبت نام کاربر برای اولین کلاس تا زمانی که برای آموزش ثبت نام می کند وجود دارد؟

میانگین توزیع مقدار زمان بین دوره ها برای ثبت نام چقدر است؟ مقدار داده های بین ثبت نام دوره ها در گوگل آنالیتیکس استاندارد یا گزارش های سفارشی در دسترس نیست، اما به راحتی در بیگ کوئری تا وقتی که با SQL آشنایی داشته باشید، در دسترس است.

مقدار داده های ثبت نام در بیگ کوئری

همچنین می توانید از بیگ کوئری برای جواب دادن سوالاتی مانند بیشترین و کمترین مسیرهای صفحات معمول که کاربرها در سایت از آن استفاده می کنند چیست؟ و این مسیرها بین کاربرانی که برای کلاسی ثبت نام کردند یا نکردند تعمیق می شود؟

در رابط کاربری گوگل آنالیتیکس شما نمی توانید مسیرهای خام و نمونه گیری نشده ای که یک کاربر دنبال کرده را ببینید. با بیگ کوئری شما می توانید “معمول ترین گام های کاربران” را مشاهده کنید. به صورت مشابه، شما می توانید از Bigquery برای تحلیل خصوصیات معمول مشتریان با ارزش بالا که به وب سایت برمیگردند، استفاده کنید. سپس می توانید از آن اطلاعات برای دستیابی به کاربران جدید و تبدیل آنها به مشتری وفادار بهره مند شوید.

به صورت ایده آل، شما این تحلیل را با تعداد بزرگی از تعاملات مشتریان انجام می دهید. با استفاده از این نوع تحلیل، شما می توانید بفهمید که برخی از شهرها رفتارهای به شدت متفاوتی از شهرهای دیگر دارند. بنابراین شاید تیم شما بخواهد استراتژی بازاریابی را نسبت به موقعیت مکانی تغییر دهد.

تغییر استراتژی موقعیت مکانی در بیگ کوئری

حرف پایانی

مواردی که در بالا خواندید، تنها بخشی از قابلیت های گزارش گیری بیگ کوئری به شمار می روند. البته باید بدانید که بیگ کوئری و آنالیتیکس ۳۶۰ برای سازمان های بزرگ هستند که حجم عظیمی از اطلاعات در اختیار دارند. در ادامه دوره آموزش آنالیتیکس فارسی درباره یکپارچه سازی گزارش گیری با بیگ کوئری در آنالیتیکس ۳۶۰ صحبت خواهیم کرد.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها