آموزش آنالیتیکس

یکپارچه سازی بیگ کوئری و گوگل آنالیتیکس ۳۶۰

در صورتی که می خواهید از بیگ کوئری استفاده کنید، برای دریافت جزئیات بیشتر، توصیه می کنیم که آن را با آنالیتیکس ۳۶۰ یکپارچه سازی نمائید. در ادامه دلیل اینکار را به شما خواهیم گفت و چگونگی انجام این کار را خواهید آموخت. در صورتی که علاقه ای به خواندن متن ندارید، می توانید اطلاعات گفته شده در این صفحه را با استفاده از ویدیویی فارسی بالا فرا بگیرید.

در ابتدا توصیه می کنیم که مطلب گزارش های بیگ کوئری در آنالیتیکس ۳۶۰ را مطالعه کنید. وقتی که با داده های آنالیتیکس در بیگ کوئری کار می کنید، چند مورد است که باید در ذهن داشته باشید. اول، برنامه داده های گوگل آنالیتیکس در بیگ کوئری کمی با آنالیتیکس ۳۶۰ متفاوت هستند. شما داده هایی در سطح هیت می گیرید، اما تمام دایمنشن ها و متریک ها در بیگ کوئری در دسترس نیستند. بنابراین نیاز است این داده ها را در بیگ کوئری محاسبه کنید.

استفاده از بیگ کوئری در آنالیتیکس 360

همچنین متریک های یکپارچه سازی تبلیغاتی گوگل آنالیتیکس مانند کلیک ها، ایمپرشن ها در بیگ کوئری در دسترس نیستند. همچنین باید درباره تفاوت های کلیدی بین بیگ کوئری و پایگاه های داده دیگر بدانید. به عنوان مثال، در Bigquery ممکن است فیلد تکراری وجود داشته باشد و در آنها می توانید دسته ای از مقادیر داشته باشید. دایمنشن های گوگل آنالیتیکس اسکیما در بیگ کوئری به این شکل ذخیره می شوند. آنها به عنوان موارد ضبط شده تکراری در اطلاعات اصلی ذخیره می شوند و بیانگر یک سشن هستند.

توانایی استعلام در فیلد های تکراری یکی از ویژگی های قدرتمند بیگ کوئری است، اما می توان با استفاده از عبارات و دستورات خاص برای فیلد های تکراری هم اعمال شود. مانند (Flattened). با استفاده از لینک پایان این درس بیشتر در این مورد یاد می گیرید. علاوه بر آن، موارد مهم و کاربردی را خواهید آموخت.

چگونگی ایجاد اکسپورت در آنالیتیکس ۳۶۰

تنظیم کردن اکسپورت برای گوگل آنالیتیکس ۳۶۰ خیلی ساده است؛ ولی چند مورد است که باید در زمان آماده سازی به خاطر داشته باشید. اول، شما باید با تیم خود کار کنید تا اکسپورت شدن ویو مورد نظر را شناسایی کنید؛ چون تنها یک ویو را در هر پراپرتی گوگل آنالیتیکس اکسپورت می شود، اگر بیش از یک ویو برای گزارش گیری دارید، باید ویو مناسبی را انتخاب کنید که داده های بیشتری در آنالیتیکس دارد.

یکپارچه سازی بیگ کوئری با آنالیتیکس 360

اکنون که این موضوع را می دانید، یک ویو فیلتر نشده نمی تواند بهترین انتخاب شما باشد. به دلیل اینکه برخی فیلترهای ویو را می توان به عنوان شرایط استعلام در بیگ کوئری بازنویسی کرد. این یکپارچه سازی به صورت خودکار داده های سابق را اکسپورت می کند. مقدار داده های اکسپورت شده کوچکتر از ۱۳ ماه داده یا ۱۰ میلیارد هیت است. این پر کردن در ۴ هفته یکپارچه سازی کامل می شود.

با این حال، اگر شما متعاقبا یک ویو دیگر را در همان پراپرتی اکسپورت انتخاب کنید، هیچ پر کردنی برای داده های سابق لازم نیست. یک اکسپورت دسته ای داده های روزهای گذشته وجود دارد و برای داده های روزانه کنونی، شما بین سه Export دسته ای، لحظه ای یا زمان واقعی باید انتخاب کنید. بسته به این که تیم شما چطور از این داده ها استفاده می کند، اکسپورت لحظه ای می تواند مناسب تر از گزینه های دیگر باشد.

پرداخت هزینه برای بهره بردن از اکسپورت

اطمینان حاصل کنید که یک روش پرداخت پشتیبان در پلتفرم Google Cloud وارد کنید. اگر پرداخت شما شکست بخورد، داده های آنالیتیکس اکسپورت نمی شوند و اطلاعات روزهای قبل از پرداخت در دسترس نیستند. بیگ کوئری یکی از محتویات اکوسیستم پلتفرم گوگل Cloud است. بنابراین، زمانی که اکسپورت بیگ کوئری را ایجاد می کنید، همچنین می توانید از پلتفرم کلاود نیز استفاده کنید.

درست کردن این یکپارچه سازی نیاز دارد که شما یک پروژه پلفترم گوگل کلاود برای داده های آنالیتیکس بسازید تا پرداخت برای آن روز میسر شود. در صورتی که سازمان شما در حال حاضر از Google Cloud استفاده می کند، شاید بخواهید از یک پروژه از قبل تعیین شده استفاده نمائید. اگر برنامه دارید که داده های آنالیتیکس را با منابع دیگر داده در بیگ کوئری ترکیب کنید، می تواند بسیار کاربردی باشد. زمانی که یک پروژه ایجاد کردید، شما باید آن را به پنل ادمین آنالیتیکس متصل کنید.

حتما آدرس ایمیل خود را در قسمت (Select Contacts) وارد کنید تا اگر اکسپورت روزانه انجام نشد، فورا خبردار شوید. وقتی که این متصل سازی بین آنالیتیکس و بیگ کوئری برقرار شد، سازمان شما به خاطر مقدار ذخیره سازی و استعلام در بیگ کوئری باید هزینه ای را پرداخت کند.

استفاده از select contacts برای اطلاع داشتن از اکسپورت ها

شما می توانید از قسمت (Google Cloud Platform Pricing Calculation) استفاده کنید و لینک آن در انتهای این مطلب قرار گرفته است. به این صورت می توانید هزینه های ماهیانه خود را محاسبه کنید. کاربران آنالیتیکس ۳۶۰، یک اعتبار ماهیانه بیگ کوئری دریافت می کنند که می توانند از آن استفاده کنند.

حرف آخر

در این مطلب از آموزش گوگل آنالیتیکس، چگونگی یکپارچه سازی بیگ کوئری و گوگل آنالیتیکس ۳۶۰ را آموختید. همچنین یاد گرفتید که چگونه اکسپورت را فعال کنید و با ویژگی های آن نیز آشنا شدید. در مقاله بعدی از دوره آموزش آنالیتیکس ۳۶۰ درباره یکپارچه سازی پلتفرم های بازاریابی گوگل توضیحاتی را ارائه می دهیم.

مقالات کمکی گوگل آنالیتیکس

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها