آموزش آنالیتیکس

اتصال اکانت گوگل ادوردز به آنالیتیکس چگونه است؟

ادوردز سیستم تبلیغات گوگل ادوردز است که به کسب و کارها فرصت می دهد تا در نتایج جستجو تبلیغات نمایشی و متنی داشته باشند. تبلیغات متنی در بالا و پایین نتایج جستجوی گوگل و بر اساس کلمات کلیدی متناسب نمایش داده می شود. تبلیغات نمایش شامل متن، تصویر، انیمیشن و ویدیو است که در مجموعه وسیعی از وب سایت ها به نام شبکه نمایش گوگل نشان داده می شود. شما می توانید اطلاعات متصل کردن گوگل ادوردز به آنالیتیکس را با استفاده از ویدیو بالا مشاهده نمائید.

از آنجایی که گوگل استور قصد دارد که لباس بفروشد، می تواند در مزایده کلمات کلیدی مثل “تی شرت گوگل” یا “لباس گوگل” شرکت کند. وقتی افراد در گوگل عبارتی مثل “یک تی شرت جذاب گوگل” را سرچ می کنند، ادوردز تبلیغات متنی مرتبط برای گوگل استور را نشان می دهد. این سبک از تبلیغات می تواند به جذب مشتری از بین میلیون ها کاربری که هر روز از سرچ گوگل و شبکه نمایش استفاده می کنند، کمک کند.

مزیت های اتصال گوگل ادز به گوگل آنالیتیکس

زمانی که اکانت گوگل آنالیتیکس خود را به اکانت ادوردز لینک می کنید، می توانید:

دیتای کلیک و هزینه های ادوردز را در کنار دیتای مربوط به تعامل با سایت را در گوگل آنالیتیکس مشاهده کنید. علاوه بر آن، می توانید لیست های تبلیغاتی در آنالیتیکس ایجاد کنید تا از آنها برای کمپین های ادوردز استفاده کنید. همچنین Goal یا اهداف آنالیتیکس و تراکنش های آن را وارد ادوردز کنید و اطلاعات آنالیتیکس در مورد تعامل سایت را در ادوردز ببینید. برای آشنایی بهتر با این دو ویژگی توصیه می کنیم که مطالب چگونگی راه اندازی Goal در آنالیتیکس و گزارش Behavior را مطالعه نمائید.

چگونگی اتصال ادوردز و آنالیتیکس

برای راه اندازی یک اکانت ادوردز، می توانید از صفحه آموزش گوگل ادز برای ایجاد و استفاده از این ابزار بازدید نمائید. برای لینک کردن گوگل آنالیتیکس و ادوردز، ابتدا اطمینان حاصل کنید که با همان ایمیل اکانت ادوردز، وارد اکانت آنالیتیکس شده اید. در گوشه بالا و سمت راست صفحه می توانید ایمیلی را که فعال است را مشاهده کنید. دقت کنید که برای این کار باید ادمین هر دو اکانت باشید. سپس روی تب Admin کلیک کنید و در مرحله بعد مطمئن شوید که اکانت و پراپرتی مورد نظر را برای لینک کردن به ادوردز انتخاب کرده اید. در صورتی که با Property آشنایی ندارید، مقاله معرفی کامل داده های آنالیتیکس را مطالعه نمائید.

اتصال اکانت گوگل ادوردز به آنالیتیکس

اکانت ادوردزی که لینک کرده اید به طور اتوماتیک نمایش داده می شود. ابتدا مشخص کنید که می خواهید کدام اکانت را متصل کرده و سپس روی “ادامه” کلیک کنید. سپس در قسمت Link Group Title نام مورد نظر خود را تایپ کنید. این قسمت می تواند شناسه اکانت ادوردز شما باشد. اکنون نیاز است ویویی را انتخاب کنید که می خواهید دیتای ادوردز در آن نمایش داده شود و سپس گزینه Link Accounts را انتخاب کنید. اکانت لینک شده در لیست Link Group با عنوانی که وارد کرده اید نمایش داده می شود.

وقتی اکانت های گوگل آنالیتیکس و ادوردز را به هم متصل می کنید، دیتای یک کمپین بین دو سیستم به اشتراک گذاشته می شود، ولی هنوز هم نیاز به پیگیری دارند. گرچه می توانید به شکل دستی تگ های رهگیری کمپین را به URL های ادوردز با استفاده از URL Builder اضافه کنید. شما می توانید این کار را در صفحه پیگیری کمپین های تبلیغات با URL Builder آنالیتیکس به صورت بیاموزید. اما روش دیگری نیز برای انجام این کار وجود دارد. ادوردز می تواند به طور اتوماتیک یک تگ خاص را به URL های کمپین ها اضافه کند و این ویژگی، تگ گذاری اتوماتیک نامیده می شود.

مشاهده دقیق آمارهای ادوردز در گوگل آنالیتیکس

برای اینکه معیارهای خاص ادوردز را در گوگل آنالیتیکس دریافت کنید، استفاده از تگ گذاری اتوماتیک ضروری است. بعد از این که ادوردز را به آنالیتیکس متصل کردید، می توانید گزارش های ادوردز را در زیر قسمت Acquisition در سمت چپ دریافت کنید. اگر روی گزارش کمپین های کلیک کنید، می توانید ببینید که کمپین های مختلف ادوردز چه عملکردی را داشته اند. دقت نمائید که این گزارش، کمپین های ادوردز را با استفاده از نام یکسانی که به آنها در اکانت گوگل ادز اختصاص داده شده سازمان دهی می کند.

این تنها یکی از مزایای لینک کردن ادوردز و آنالیتیکس است. دقت کنید که در بالای گزارش می توانید بین معیارهای تبلت، موبایل و دسکتاپ سوییچ کنید تا عملکرد کمپین ها را در دستگاه های مختلف ببینید. در جدول داده های هر بخش می توانید از منوی Acquisition استفاده کنید تا کلیک های هر کمپین را مشاهده نمائید و مقدار کلی پرداخت شده برای هر کلیک را ببینید. گزارش CPC هزینه میانگین هر کلیک را نشان می دهد. زیر بخش گزارش Behavior می توانید تعامل کاربران را برای هر کمپین ببینید.

در زیر دسته های Conversions یا تبدیل ها می توانید نرخ تبدیل، تعداد فعلی Goal ها را ببینید و اینکه این تبدیل ها در نهایت به ازای هر کمپین ادوردز چقدر برای کسب و کار شما ارزش داشته اند. می توانید از منوی زیر Conversions استفاده کنید تا دیتای هر هدف یا Goal به شما نمایش داده شود.

گزارش کلمات کلیدی در گوگل آنالیتیکس

اکنون زمان آن رسیده تا گزارشات کلمات کلیدی را ارزیابی کنیم. این گزارش نشان می دهد که کلمات کلیدی و تبلیغات جداگانه چه عملکردی دارند. به عنوان مثال، اگر یک کلمه کلیدی ترافیک زیادی دارد، ولی بانس ریت آن بالا است، ممکن است این نشانه ای از عدم ارتباط بین تبلیغات و محتوای صفحه لندینگ باشد. اگر یک کلمه کلیدی با نرخ تبدیل بالایی دارید، ولی تعداد Impression یا تعداد نمایش تبلیغات آن کم است، ممکن است بخواهید که قیمت پیشنهادی برای آن کلمه کلیدی را افزایش دهید. بدین ترتیب، تبلیغ بیشتر نمایش داده می شود و مخاطبان بیشتری با آن ارتباط برقرار می کنند.

مشاهده گزارشات Keywords در آنالیتیکس

همچنین می توانید Device Category را به عنوان Second Dimension اضافه کنید تا کاربرانی را که از دستگاه های مختلف روی تبلیغات شما کلیک کرده اند، تفکیک کنید.

گزارش Bid Adjustments

در نهایت گزارش Bid Adjustments را بررسی می کنیم. این امکان، یکی از ویژگی های ادوردز است که برای تنظیم اتوماتیک پیشنهادات کلمه کلیدی بر اساس دیوایس کاربران، لوکیشن یا ساعت روز، استفاده می شود. به طور مثال، فرض کنید که گوگل استور در زمان تعطیلات و در یک مکان موقت شعبه ای را برای فروش محصولات خود باز می کند. این فروشگاه ممکن است بخواهد یک Bid Adjustments اضافه کند تا نمایش تبلیغات را در دستگاه های موبایل در فاصله سه مایلی از فروشگاه افزایش دهد.

گزارشات Bid adjustments در گوگل آنالیتیکس

گزارش Bid adjustment در آنالیتیکس به شما امکان می دهد که عملکرد ادوردز را برای پیشنهاداتی که برای کمپین خود تنظیم کرده اید، تحلیل کنید. می توانید از قسمت انتخابی در بالای جدول استفاده کنید تا عملکرد کمپین را با توجه به دستگاه، لوکیشن، زمان روز و همینطور تنظیم پیشنهاد لیست ریمارکتینگ، ارزیابی کنید.

برای دیدن همه معیارها و پیشنهادات یک کمپین خاص، می توانید روی اسم آن کمپین در لیست، کلیک کنید. اکنون متوجه شدید اگر ادوردز با آنالیتیکس هم زمان مورد استفاده قرار بگیرند، چقدر می تواند برای کسب و کار شما مفید باشد. به شما امکان می دهد تا به شکل واقعی ارزش تبلیغات خود را درک کنید و برای بهبود نرخ بازگشت سرمایه، تغیرات لازم را ایجاد کنید.

حرف پایانی

در این مطلب آموختید که چگونه اکانت گوگل ادوردز را به آنالیتیکس متصل کنید. همچنین اهمیت و چگونگی استفاده از این دو ابزار را یاد گرفتید. در صورتی که کمپین های متفاوتی را برای کسب و کار خود ایجاد می کنید، ضروری است که اکانت ادوردز خود را به آنالیتیکس متصل کنید. بدین ترتیب با جزئیات بیشتر می توانید کمپین های خود را ارزیابی نموده و در صورت نیاز آنها را بهینه کنید.

پس از متصل شدن گوگل ادز به آنالیتیکس می توانید گزارش های مربوط به تبلیغات خود را در Analytics با اطلاعات دقیق مشاهده نمائید. در صورتی که هر گونه سوالی برایتان پیش آمده می توانید در قسمت نظرات بیان کنید.

اگر از ابتدای دوره آموزش گوگل آنالیتیکس با ما همراه بوده اید، برای دریافت مدرک رسمی آنالیتیکس خود فقط نیاز است یک بخش دیگر را باید مطالعه کنید. در صورتی که علاقه مند به کسب Certificate هستید، شما را به خواندن بخش پایانی دوره مبتدی آنالیتیکس دعوت می نمائیم.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها