آموزش آنالیتیکس

پایان مبتدی بودن در آنالیتیکس – پیش به سوی حرفه ای شدن!

در بخش انتهایی هر آنچه که در این دوره یاد گرفتید را مرور می کنیم. در ابتدای مسیر به شما یاد دادیم که گوگل آنالیتیکس چطور کار می کند و شما را قدم به قدم همراهی کردیم تا یک اکانت بسازید و کد رهگیری یا جاوا اسکریپت را در وب سایت خود قرار دهید و ویوهای متعددی برای تست کردن تنظیم کنید. می توانید با مراجعه به دوره آموزش مبتدی گوگل آنالیتیکس تمامی این مطالب را مرور نمائید.

حال که این موارد مهم را یاد گرفته اید می توانید به راحتی بخش های مختلف آنالیتیکس را بررسی کنید. می توانید مرورهای کلی و گزارش ها را بخوانید و می دانید که چطور داشبورد و میانبر تنظیم نمائید تا به سرعت دیتای مورد نیاز خود را پیدا کنید. امیدواریم توانسته باشید تا نحوه عملکرد تحلیل های پایه در بخش های Audience، Acquisition، Behavior و Conversions را یاد گرفته باشید. در نهایت، چگونگی پیگیری کمپین ها را معرفی کردیم و نشان دادیم که چطور برای اندازه گیری تبدیل، Goals یا اهدافی را تعیین کنید.

همچنین چگونگی اتصال اکانت ادوردز به آنالیتیکس را متوجه شدید تا کمپین های تبلیغاتی را پیگیری، تحلیل و بهینه سازی نمائید. اما قبل از اینکه مدرک خود را دریافت کنید و وارد بخش آموزش گوگل آنالیتیکس در زمینه حرفه ای بشوید، چند روش دیگر برای ارتقا کسب و کار را با استفاده از آمار آنالیتیکس بررسی می کنیم.

چند نکته مهم در آنالیتیکس برای بهبود کسب و کار

اگر می خواهید صفحاتی را ببینید که برای کاربران جدید بهترین عملکرد را دارند، در قسمت گزارش Behavior و قسمت Site Content، روی گزارش All Pages کلیک کنید. سپس یک Second Dimension تحت عنوان User Type اضافه کنید تا بتوانید ببینید کدام صفحات برتر شما توسط کاربران جدید مشاهده شده اند. این ویژگی به شما اطلاعات کافی می دهد تا استراتژی محتوای سایت را به گونه ای تعیین کنید که باز هم مخاطبان بیشتری جذب کنید.

پایان مبتدی بودن در آنالیتیکس – پیش به سوی حرفه ای شدن!

اگر می خواهید Landing Page یا صفحات فرود بی تاثیر را شناسایی کنید، به قسمت گزارش های Behavior وارد شده و در بخش Site Content قسمت Landing Pages را باز کنید. گزارش را بر اساس Bounce Rate در نمودار پایین دسته بندی کنید تا ببینید کدام صفحات باعث می شوند که کاربران بدون هیچ تعاملی با سایت، از آن خارج شوند.

مشاهده گزارشات بانس ریت در Landing Pages

اگر در حال اجرای کمپین هستید و می خواهید این صفحات فرود را با تلاش های تبلیغاتی خود مرتبط کنید، می توانید یک Second Dimension به عنوان کمپین یا سورس/مدیوم به آن اضافه کنید. به این ترتیب می توانید بررسی کنید که کدام کمپین ها و کدام صفحات فرود، مورد پسند قرار نگرفته اند و آنها را اصلاح کنید.

علاوه بر آن، مهم است بدانید که کاربران با دیوایس های مختلف چطور به کمپین های دیجیتال مارکتینگ شما پاسخ می دهند. برای نمایش دیتای کمپین کاربران در دیوایس های مختلف، وارد گزارش Acquisition شوید و ابتدا قسمت Campaigns و پس از آن زیر دسته All Campaigns را انتخاب نمائید. سپس یک Second Dimension بر اساس Device Category به گزارش اضافه کنید.

استفاده از دایمنشن ثانویه در گزارشات تمامی کمپین ها

اکنون به راحتی می توانید مشاهده کنید که در دستگاه های مختلف برای کاربران چه اتفاقی می افتد و پاسخ آنها به کمپین های دیجیتال مارکتینگ خود را بررسی کنید.

همچنین این پتانسیل وجود دارد تا کمپین های دیجیتال خود را با استفاده از اهداف و دیتاهای جغرافیایی بهینه سازی کنید. در قسمت گزارش Geo که زیر مجموعه گزارشات Audience است، می توانید گزارش لوکیشن یا موقعیت مکانی را بررسی کنید. سپس زیر منو کشویی Conversions، در سمت راست هدفی که در نظر دارید را انتخاب کنید و آن را بر اساس نرخ تبدیل هدف، دسته بندی نمائید.

استفاده از گزینه Conversion در گزارشات Geo

این امکان به شما کمک می کند تا متوجه شوید کدام شهرها و کشورها بیشترین نرخ تبدیل را دارند و می توانید متناسب با آن، لوکیشن های مورد نظر را هدف بگیرید.

حرف آخر

اکنون باید یاد گرفته باشید که چطور از گوگل آنالیتیکس استفاده کنید تا مخاطبان را بهتر بشناسید، تاثیر گذاری دیجیتال مارکتینگ خود را بهبود بخشید و نرخ تبدیل سایت را افزایش دهید. فراموش نکنید که اکانت آنالیتیکس خود را با ویوهای متعدد برای تست کردن بسازید و فیلترها را اضافه کنید تا دیتایی مناسب و قابل اطمینان دریافت کنید. همچنین، اهداف یا Goals تنظیم کنید تا تبدیل های وب سایت تان را پیگیری کنید و مطمئن شوید که کمپین های تبلیغاتی خود را به درستی تگ گذاری کرده اید.

شرکت در چالش آنالیتیکس و دریافت مدرک

مدرک رسمی گوگل برای مبتدیان آنالیتیکس - پایان مبتدی بودن در آنالیتیکس – پیش به سوی حرفه ای شدن!

پایان مبتدی بودن در آنالیتیکس – پیش به سوی حرفه ای شدن!

از شما متشکریم که در دوره گوگل آنالیتیکس شرکت کردید و فراموش نکنید که در ارزیابی نهایی شرکت کنید تا مدرک رسمی آنالیتیکس خود را بگیرید. شما می توانید با وارد شدن به صفحه اصلی آکادمی ثبت نام خود را با یک ایمیل انجام دهید. سپس نیاز است که مراحل مربوط به دروس را بگذرانید (چون در این دوره تمامی آنها را آموختید) و ۴ امتحان موجود در دوره مبتدی را با امتیاز بالای ۸۰ درصد بگذارنید و مدرک رسمی Analytics Beginner را دریافت نمائید.

اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امیرلطیفی گنبری

ازآموزشهای فوق العاده مفید وعالی جی ادز صمیمانه سپاسگزاریم