آموزش آنالیتیکس

چگونگی ایجاد متریک سفارشی در آنالیتیکس

متریک های سفارشی به شما اجازه می دهند مقادیری را در گوگل آنالیتیکس جمع آوری کنید که مخصوص کسب و کار شما هستند. به طور مثال Custom Metrics یا متریک های سفارشی می توانند تعداد تبلیغاتی باشند که در صفحه لود شده، پهنای باندی که صفحه در زمان لود شدن مصرف کرده یا مجموع تعداد بازدید صفحات برند که هر کدام از کانال های بازاریابی شما به آنها ختم می شوند. اگر به خواندن متن علاقه ای ندارید، شما را دعوت می کنیم تا ویدیو بالای صفحه را مشاهده نمائید.

ویژگی متریک های سفارشی

متریک های سفارشی ویژگی هایی مانند دایمنشن های سفارشی دارند. در مطلب دیگری به صورت کامل درباره Custom Dimension یا دایمنشن های سفارشی در آنالیتیکس صحبت کرده ایم. شما داده های متریک های سفارشی را با استفاده از جاوا اسکریپتی که در یک صفحه قرار گرفته بدست می آورید. زمانی که یک کاربر وارد آن صفحه می شود، یا یک فعالیت خاصی را انجام می دهد، متریک سفارشی به عنوان پارامتر اضافی به هیت متصل می شود. در صورت نیاز می توانید تمامی اطلاعات مربوط به هیت را در راهنمای کامل جمع آوری اطلاعات توسط آنالیتیکس مشاهده نمائید.

به عنوان مثال، فروشگاه محصولات گوگل برای فروش کالاهای اندرویدی فعالیت می کند و می خواهد بداند کدام کانال بازاریابی در دیده شدن صفحات مربوط به اندروید نقش دارند. آنها می توانند یک کد رهگیری را در صفحات کالاهای اندرویدی استفاده کنند که در صورت بازدید هر بار صفحه، دیتا را بررسی کند و متریک سفارشی در گوگل آنالیتیکس را افزایش دهد.

ایجاد یک متریک سفارشی

برای درست کردن یک متریک سفارشی نیاز است به قسمت Admin وارد شوید. پس از آن لازم است پراپرتی مورد نیاز خود برای قرار گرفتن متریک را انتخاب نمائید. ابتدا باید اسم Custom Metric را انتخاب کرده و بعد هدفش را تعیین کنید. این گزینه تعیین می کند که داده های متریک چگونه ایجاد می شوند. بر خلاف دایمنشن ها، متریک های سفارشی تنها می توانند برای هیت یا محصول، یک Scope داشته باشد. در صورتی که هیت را انتخاب کنید، متریک سفارشی با هر Hit که توسط کد رهگیری فرستاده می شود و در گوگل آنالیتیکس جمع آوری می شود، افزایش پیدا می کند.

چگونگی ایجاد متریک سفارشی در آنالیتیکس

اگر گزینه محصول را انتخاب کنید، متریک سفارشی می تواند با هر قیمتی که برای محصول تعیین کرده اید افزایش پیدا کند. از آنجایی که فروشگاه گوگل می خواهد متریک سفارشی ارسال شده با هیت بازدید صفحات فروش محصولات اندوریدی فرستاده شود، هیت را انتخاب می کنند.

پس از آن نیاز است که یک فرمت Custom Metrics مشخص شود. می توانید تنها گزینه (integer) به معنی عدد صحیح، مقدار اعشاری یا مقدار زمان محور را انتخاب کنید. از آنجایی که قصد ما جمع اعداد است، می توانیم عدد را با هر هیت ارسال کنیم. بدین ترتیب، متریک در گوگل آنالیتیکس جمع آوری می شود؛ یعنی هر باری که صفحه دیده شود و هیت ایجاد شود، یک عدد به گزارش اضافه می شود. همچنین می توانید مقدار حداقل و حداکثر را مشخص کنید که تعیین می کند آیا آنالیتیکس این متریک را پردازش می کند و یا آن را در گزارش می آورد.

این کار کمک می کند مقادیر بزرگ یا کوچک تصادفی در گزارش سازی شما جمع نشود. از آنجایی که نمی خواهیم بازه زمانی ما از ۱ بالاتر برود، می توانیم حداقل مقدار را ۰ و نهایت مقدار را ۲ تعریف کنیم. توجه داشته باشید تیک زدن این قسمت متریک را فعال می کند. شما می توانید Custom Metrics را با برداشتن تیک غیر فعال کنید. اما وقتی که متریک غیر فعال شود، هیچ داده ای را جمع آوری نمی کند. برای ذخیره متریک سفارشی لازم است روی گزینه Create کلیک کنید.

زمانی که شما Custom Metric را برای اولین بار ذخیره می کنید، به یک صفحه حاوی کد جاوا اسکریپت هدایت می شوید تا آن را در سایت قرار دهید. شما می توانید این کد را کپی کنید و در صفحه ای که می خواهید متریک سفارشی داشته باشید، بگذارید. سپس نیاز است که روی گزینه Done کلیک کنید.

پر کردن بخش های ساخت یک متریک سفارشی

بدین ترتیب شما به صفحه ای هدایت می شوید که در آن تمام متریک های سفارشی که در پراپرتی ایجاد کرده اید، مشخص می باشد. توجه داشته باشید که مشابه با اهداف یا Goals که در دوره آموزش گوگل آنالیتیکس توضیح دادیم، گوگل آنالیتیکس یک Slot ID برای هر متریک سفارشی مشخص می کند. توجه داشته باشید که مانند دایمنشن های سفارشی شما نمی توانید این شماره اسلات را تعیین کنید. شماره به ترتیب ساخت هر Custom Metric به صورت اتوماتیک ایجاد می شود.

کد جاوا اسکریپت مخصوص متریک سفارشی

پس از ساخت متریک سفارشی باید چه کار کنیم؟

پس از اینکه متریک سفارشی را ایجاد کردید، باید کد رهگیری کپی شده از آنالیتیکس را در کد وب سایت خود قرار دهید تا داده های سفارشی از هیت جمع آوری شوند. مانند Custom Dimensions، هر متریک سفارشی به عنوان یک پارامتر جفت های مقدار و اسلات مشخص می شود. اسلات به شماره متریک سفارشی که در آنالیتیکس ساخته شده گفته می شود. مقدار یا Value یک متریک است که به هیت وصل می شود.

زمانی که کاربر فعالیتی را در وب سایت انجام می دهد، به عنوان مثال به صفحه کالایی با برند اندروید وارد می شود؛ این کد یک هیت ارسال می کند و این متریک را در آنالیتیکس جمع می کند و برای آن از یک اسلات یا ایندکس استفاده می کند. در زمان برنامه ریزی برای متریک های سفارشی، باید چند نکته را به خاطر داشته باشید.

به این فکر کنید که می خواهید چطور این متریک ها در گزارش های شما ظاهر شوند. شما می توانید متریک های سفارشی را با یک مقدار خاص برای هر هیت در صفحه ارسال کنید؛ یا می توانید به صورت دستی مقدار مختلفی را برای هیت های خاص مشخص نمائید. اگر از متریک های سفارشی در کنار دایمنشن در سطح سشن ها استفاده می کنید، مانند Source و Source/Medium، به این فکر کنید که کدام هیت خاص باعث می شود متریک سفارشی افزایش پیدا کند. در مطلب گزارش Acquisition دوره مبتدی آنالیتیکس درباره سورس و مدیوم صحبت کرده ایم.

اگر شما فقط توقع دارید که متریک سفارشی در هر سشن یک بار افزایش پیدا کند، باید جمع آوری داده های خود را مطابق با آن تنظیم کنید. توجه داشته باشید که در این جا مشابه با دایمنشن های سفارشی، شما قادر به بکارگیری یک متریک سفارشی برای داده ای که از پیش جمع آوری شده نیستید. اگر می خواهید مدیریت کد رهگیری متریک سفارشی در چندین صفحه وب سایت شما آسان تر شود، دوره گوگل تگ منیجر را مطالعه کنید.

حرف آخر

در این مطلب با متریک های سفارشی آشنا شدید و قابلیت های آنها در گوگل آنالیتیکس را متوجه شدید. بدین ترتیب می توانید برای صفحات مورد نظرتان اطلاعات و گزارش های خاصی را دریافت کنید. همانطور که در بالا اشاره شد، متریک سفارشی نمی تواند اطلاعاتی را که از قبل جمع آوری کرده اید در قالب گزارش نشان دهد. کد رهگیری متریک سفارشی بعد از قرار گرفتن در کد صفحه مورد نظرتان، با ورود هر کاربر به صفحه جزئیات بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد.

در مطلب بعدی درباره نحوه تنظیم متریک های محاسبه شده توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد. همچنین شما می توانید وارد دوره آموزش پیشرفته گوگل آنالیتیکس جی ادز شده و مقالات مربوط به این دوره را مرور کنید تا در نهایت مدرک رسمی خود را دریافت نمائید.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها