آموزش آنالیتیکس

چگونه در آنالیتیکس متریک های محاسباتی ایجاد کنیم؟

این ویژگی آنالیتیکس به شما اجازه می دهند بر روی متریک های موجود، محاسباتی را انجام دهید. این کار می تواند شامل جمع، منها، ضرب و تقسیم شود. با استفاده از متریک های محاسبه شده می توان مقایسه ای بین صفحات بازدید شده و کاربران ایجاد نمود که در ادامه آن را توضیح می دهیم. شما می توانید با مشاهده ویدیو بالای صفحه مطالب گفته شده را با سرعت بیشتری بیاموزید.

در ابتدا لازم است تمامی موارد مربوط به متریک های سفارشی آنالیتیکس را مشاهده کنید و سپس به خواندن ادامه این مطلب بازگردید. فرض کنید فروشگاه محصولات گوگل بخواهد متریک سفارشی را مشاهده کند و تعداد بازدید صفحه های فروش محصولات اندروید را بر تعداد کاربران تقسیم کند. بدین ترتیب می تواند یک متریک محاسبه شده ایجاد کند تا صفحات بازدید شده را بر تعداد کاربرها تقسیم کند.

چگونگی ایجاد متریک محاسبه شده در آنالیتیکس

برای ارزیابی متریک های محاسبه شده نیاز است وارد قسمت Admin آنالیتیکس شوید. زیر بخش View باید روی گزینه Calculated Metrics کلیک کنید. سپس لازم است New Calculated Metrics را انتخاب نمائید. می توانید هر نامی که می خواهید برای آن انتخاب کنید، اما بهتر است که شبیه به هدف شما باشد تا به راحتی قابل دسترس باشد. به عنوان مثال، می توانید این متریک را “بازدید صفحات اندروید به ازای هر کاربر” نام گذاری کنید.

چگونه در آنالیتیکس متریک های محاسباتی ایجاد کنیم؟

توجه داشته باشید که گوگل آنالیتیکس به صورت اتوماتیک یک نام بیرونی را برای به دست آوردن این متریک محاسبه ای با استفاده از API انتخاب می کند. از آنجایی که متریک ما احتمالا عدد کسری است، نوع فرمت را روی Float می گذاریم. اگر در قسمت Formula تایپ کنید، یک لیست متریک های از پیش تعیین شده را می بینید و می توانید برای ساخت یک فرمول از آنها استفاده نمائید.

ساخت متریک محاسباتی در گوگل آنالیتیکس

توجه داشته باشید که شما تنها می توانید از کاراکترهای جمع، منها، تقسیم و ضرب استفاده کنید. با این حال، نمی توانید برای اعداد منفی از علامت Negative یا منفی استفاده کنید. همچنین به خاطر داشته باشید که این فرمول ها در حال حاضر محدود به ۱۰۲۴ کاراکتر هستند. ما برای ساخت متریک محاسباتی، نام متریک سفارشی از قبل ساخته شده در دوره آموزش آنالیتیکس وارد می کنیم. بدین ترتیب لازم است کلمه (Android Pageview) وارد شود و بعد از آن علامت تقسیم را وارد می کنیم.

در نهایت لازم است متریک کاربر یا User را اضافه نمائید و بعد از آن روی گزینه Create کلیک کنید. وقتی که متریک محاسباتی ایجاد شد، می توانید آن را به گزارش های سفارشی، گزارش های غیر نمونه گیری شده یا ویجت های داشبورد بفرستید. می توانید در دوره مبتدی آنالیتیکس موارد مهمی را درباره داشبوردها و میانبرها بخوانید.

حرف پایانی

متریک های سفارشی و متریک های محاسبه شده در آنالیتیکس یک گزینه افزودنی برای تجزیه و تحلیل محسوب می شوند. شما می توانید از متریک ها برای در اختیار داشتن جزئیات بیشتر از یک صفحه خاص استفاده نمائید.
در مطلب آینده درباره گروه بندی کانال ها در آنالیتیکس صحبت می کنیم و به شما خواهیم گفت چگونه این کار را انجام دهید.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها