آموزش آنالیتیکس

آموزش ایجاد فیلتر پیشرفته در ویو

فیلترها به شما کمک می کنند تا بتوانید ساده تر گزارشات خود را مدیریت و بررسی نمائید. با استفاده از فیلتر ها می توانید داده ها را تصفیه کنید تا در گزارش های آنالیتیکس آسان تر خوانده شوند. در این مطلب از دوره آموزش حرفه ای گوگل آنالیتیکس آموزش هایی را درباره نحوه ایجاد فیلتر در ویو ارائه می دهیم. می توانید موارد گفته شده در این مطلب را با مشاهده ویدیو بالا متوجه شوید.

در ابتدا بهتر است که نحوه مدیریت چندین اکانت یا پراپرتی در آنالیتیکس را بخوانید تا آشنایی کاملی با اداره کردن این ابزار قدرتمند داشته باشید.

می توانید از یک فیلتر به منظور رهگیری فعالیت در دایرکتوری یک وب سایت خاص، یا رهگیری زیر دامنه های وب سایت در ویوهای مختلف استفاده کنید. به طور کلی دو نوع فیلتر وجود دارد:

۱- فیلترهای از پیش تعریف شده
۲- فیترهای سفارشی

فیلترهای از پیش تعریف شده

این فیلترها در گوگل آنالیتیکس به صورت پیش فرض ساخته شده اند. شما فقط باید فیلتری که دوست دارید استفاده کنید را انتخاب نمائید. فیلترهای از پیش تعریف شده به شما اجازه می دهند داده ها را بر اساس ترافیک ISP (شرکت های ارائه دهنده اینترنت)، آدرس های آیپی، زیر دایرکتوری ها یا نام هاست جدا کنید.

می توانید مشخص کنید که فیلتر چگونه با آن اطلاعات مطابقت پیدا کند. فیلترهای سفارشی به شما اجازه می دهند هیت های مجموع داده ها، نوع داده ها، یا سرچ و جایگذاری داده های جمع شده را مستثنی کنید.

فیلترهای سفارشی

فیلترهای سفارشی این کار را با منطبق کردن یک الگوی نوشتاری خاص که شما مشخص کرده اید، انجام می دهند. به عنوان مثال، فرض می کنیم شما یک Push در موبایل ساخته اید و قصد دارید که ترافیک موبایل را در یک ویو خاصل تحلیل کنید؛ بدین ترتیب می توانید یک فیلتر در بخش Custom با انتخاب گزینه Include در ویو، برای دستگاه مد نظرتان بسازید. سپس لازم است این گزینه را روی موبایل بگذارید.

استفاده از فیلتر در آنالیتیکس

برای فیلتر، ضوابط مشخص شده در نظر گرفته می شود تا به هر هیت مرتبطی که گوگل آنالیتیکس برای آن ویو جمع آوری کرده، انطباق داده شود. اگر فیلتر نتواند با این ضوابط مطابقت پیدا کند، فیلتر برای این داده به کار گرفته نمی شود. به صورت مشابه، شاید قصد داشته باشید تنها داده ها را برای یک کمپین خاص در ویو نشان دهید.

شما می توانید یک فیلتر خاص بسازید تا تنها داده های کمپین را با اسم یا نوع پارامتری که مشخص کرده اید، نمایش دهد. با استفاده از امکانات ویو، می توانید داده های این کمپین را با همکاران و دوستان خود به اشتراک بگذارید.

اگر می خواهید داده های خاص را مستثنی کنید، مانند سرچ پولی یا ترافیک CPC (هزینه به ازای کلیک)، می توانید یک فیلتر خاص برای مستثنی کردن بسازید تا تمام ترافیک های پولی را در یک ویو خاص جدا کند.

فیلتر CPC در گوگل آنالیتیکس

همچنین می توانید از فیلترها برای نرمال کردن داده ها در گزارش ها استفاده کنید. بدین ترتیب استفاده از آنها آسان تر می شود. داده های گوگل آنالیتیکس، نسبت به کوچکی و بزرگی حروف حساس هستند. بنابراین در گزارش تمام صفحات ممکن است چندین URL نشان داده شود.

شما می توانید به سرعت ردیف هایی را که تنها با حروف تفاوت دارند، با استفاده از فیلتر (Lower and Upper Case) جدا کنید. این فیلتر می تواند حروف بزرگ و کوچک را متمایز کند. به این ترتیب داده هایی که دوبار نشان داده شده اند، جدا خواهند شد. این موضوع باعث می شود داده ها در آن گزارش ها ساده تر قابل مشاهده باشند.

ایجاد فیلتر Lowercase در آنالیتیکس

علاوه بر مستثنی کردن و فیلترهای حروف بزرگ و کوچک، فیلترهای پیشرفته تری نیز وجود دارند. اینها به شما اجازه می دهند تا فیلدهای فیلتر را به صورت پیچیده تر، با استفاده از ویژگی به نام (Regular Expressions) جایگزین یا ترکیب کنید.

فواید استفاده از Regular Expressions

Regular Expressions یا به اصطلاح Reg ex، کاراکترهایی هستند که شما می توانید برای شناسایی متن های منطبق سازی از آنها استفاده کرده تا یک فعالیت را شروع کنید. یک رگولار اکسپرشن می تواند به سادگی یک کلمه یا ترکیب پیچیده تری از کاراکترها باشد.

فرض می کنیم که فروشگاه محصولات گوگل می خواهد یک ویو را با فیلتری بسازد تا تمام کلیدواژه های سرچ شده روی وب سایت برای “عروسک های اندروید” را ببیند. به دلیل اینکه کاربرها ممکن است به گونه های مختلفی سرچ کنند، (مانند “عروسک های مخملی اندروید” یا “عروسک های حیوانی اندروید”)، می توان یک تعریف درست ایجاد نموده که هر کدام از این انواع را نشان دهد.

شما می توانید یک فیلتر پیشرفته را با یک Regular درست کنید تا هر سرچ سایتی که حاوی کلمه “اندروید” و “عروسک” است را تشخیص دهد. دقت کنید که این تنها یک مثال ابتدایی است. اما می توانید از رگولار استفاده کنید تا رشته های دستوری مناسب تری را روی فیلترهایتان به کار بگیرید.

نحوه ایجاد فیلتر پیشرفته در ویو آنالیتیکس

به عنوان مثال، اگر پارامترهای جستجوی فنی دارید که از URL وب سایت شما عبور کرده اند، شاید صفحات مشابه با آدرس های متفاوت داشته باشید. به دلیل اینکه آدرس های اینترنتی متفاوت است، این صفحه چندین بار آنها را در گزارش شما نشان می دهد. اما از آنجایی که در یک صفحه هستند، شاید بهتر باشد پارامترهای سرچ را فیلتر کنید تا چندین بار در گزارش شما ظاهر نشوند.

شما می توانید یک Regular Expression ایجاد کنید که بخش اصلی URL شما را پیش از پارامتر جستجو تشخیص دهد. سپس آن را یک متغیر قرار بدهید و کل آدرس را با آن متغیر، بازنویسی کنید. به این ترتیب، URLهای مشابه این صفحات در گزارش ها قرار می گیرند. برای کسب و کارهایی که داده ها را از چند دامنه جمع می کنند، جدا کردن نام صفحات در گوگل آنالیتیکس می تواند کار سختی محسوب شود.

در گزارش از تمام صفحات (Googlestoreamerica/index.axd) و (Googlestoreeourpe/index.axd)، هر دو به صورت (index.axd) نشان داده می شوند. شما می توانید از یک رگولار اکسپرشن برای اضافه کردن اسم هاست در آنالیتیکس استفاده کنید. به این ترتیب می توانید چند دامنه را متمایز نمائید.

تنظیمات فیلترهای پیشرفته در آنالیتیکس

به یاد داشته باشید که فیلترها مانند تمام تنظیمات، مثل گذشته برای داده های شما اعمال نمی شوند. آنها تنها از زمان ساخت اعمال می شوند و می توانند تا ۲۴ ساعت پیش از به کار برده شدن روی داده ها زمان نیاز داشته باشند. همچنین به یاد داشته باشید که ترتیب به کار بردن فیلترها بسیار مهم است.

هر فیلتر، داده های فیلتر شده را به Filter بعدی مرتبط، منتقل کند. بنابراین، باید به ترتیب فیلترهایی که استفاده می کنید، دقت نمائید. شما می توانید ترتیب فیلترها را با رفتن به بخش Admin و انتخاب Filters تنظیم کنید.

نحوه ایجاد فیلتر پیشرفته در ویو آنالیتیکس

پس از آن می توانید گزینه Assaign Filter Order را انتخاب نمائید. توجه داشته باشید که شما می توانید از فیلترها در چند ویو استفاده کنید، اما بهتر است مراقب باشید. اگر شما فیلتر را ویرایش کنید، این تغییرات در تمامی ویوهایی که فیلتر در آن اعمال شده، انجام می شود.

زمانی که تنظیمات را ایجاد کردید، گوگل آنالیتیکس داده ها را با چک کردن هر هیت در هر فیلتر پردازش می کند. اگر آن هیت با فیلتر همخوانی داشته باشد، آنوقت Filter اعمال می شود. می توانید با مطالعه مطلب راهنمای کامل جمع آوری اطلاعات توسط آنالیتیکس اطلاعات کاملی از هیت کسب کنید.

به یاد داشته باشید که در فیلتر خود را در بخش Master در ویو آزمایش کنید. همچنین می توانید فیلترهای خودتان را در گزارش های زمان واقعی تست کنید تا مطمئن شوید که کار می کنند؛ به این دلیل اینکار انجام می شود، چون ممکن است فیلتر کردن تمام داده های شما چندین ساعت زمان ببرد.

حرف آخر

فیلترها یک ویژگی مناسب در آنالیتیکس به شمار می روند که می توانند به شما در آنالیز ساده تر گزارشات کمک کنند. با استفاده از این فیلتر شما می توانید داده ها را در بخش های متفاوت قرار داده و گزارش های خود را دسته بندی کنید. به طور کلی دو نوع فیلتر وجود دارد که یکی از آنها سفارشی و دیگری از پیش تعریف شده است.

مقاله بعدی ما در دوره آموزش پیشرفته گوگل آنالیتیکس درباره چگونگی تنظیم ردیابی رویداد است. این مطلب برای افرادی که از Event یا رویداد های متعددی در وب سایت استفاده می کنند، بسیار مهم بوده چون خواهند آموخت که چگونه اطلاعات رویدادها را بررسی کنند.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها