آموزش آنالیتیکس

یکپارچه سازی گوگل اد منیجر در آنالیتیکس ۳۶۰

در این مطلب متوجه می شوید که چگونه درباره کاربران و عملکرد محتوا با یکپارچه سازی دابل کلیک برای منتشرکنندگان و آنالیتیکس ۳۶۰ اطلاعات کسب کنید. منتشر کنندگان یا پابلیشرها تلاش دارند تا محتوای مرتبط و ایده آل برای بازدید کنندگان سایت و اپ موبایل ایجاد کنند. در صورت علاقه به آموزش تصویری، می توانید محتویات این صفحه را با استفاده از ویدیو فارسی بالا مطالعه نمائید.

گوگل چندین ابزار برای درآمد از محتوای آنلاین و موبایلی دارد که ad sense، ad Exchange و Double Click For Publisher یا DFP می باشند. در این مطلب از آموزش گوگل آنالیتیکس بیشتر درباره DFP صحبت می کنیم.

ویژگی های اد سنس - اد اکسچنج و دابل کلیک فور پابلیشر یا DFP

دابل کلیک فور پابلیشرز یا DFP

پلتفرم دابل کلیک فور پابلیشرز شما را قادر می کند تا به صورت متمرکز تبلیغات را در سایت یا اپ موبایل قرار دهید. برای سایت ها و اپ هایی که تبلیغ کننده هستند، ارزیابی و بهینه سازی اینکه چطور از محتوا درآمد زایی کنند یک عمل کلیدی محسوب می شود. گوگل آنالیتیکس گزارش های خاص پابلیشرها را در اختیار شما قرار می دهد که برای مالکین محتوا و ویراستارها این امکان را فراهم می کند تا ببینند محتوای آنها چه عملکردی دارد.

یکپارچه سازی گوگل اد منیجر در آنالیتیکس 360

با گوگل آنالیتیکس استاندارد، شما می توانید آن را با ادسنس یا اد اکسچنج یکپارچه سازی کنید. با گوگل آنالیتیکس ۳۶۰، شما می توانید آن را با دابل کلیک فور پابلیشرز یا DFP یکپارچه سازی کنید. بدین ترتیب می توانید درآمد از تبلیغ و رفتار کاربر را به صورت یکپارچه ببینید و استراتژی درآمد شما بهبود می یابد.

شما می توانید گزارش های پابلیشر ها را در قسمت گزارش های Behavior در گوگل آنالیتیکس ببینید. در گزارش پابلیشر پیج، توجه داشته باشید که صفحه یک دایمنشن اصلی است و با لیست متریک های پابلیشرها از جمله (Publisher Impression) – (Publisher Clicks) – (CTR) یکسان شده است. گزارش پابلیشر ریفرز مشابه با گزارش صفحات است که سود را به عنوان دایمشن اولیه دارد.

درصد مشاهده ایمپرشن ها

برای رفرنس سریع هر کدام از متریک ها در این گزارش ها، مقاله آنالیتیکس گوگل را ببینید. ما چند مورد از متریک هایی که می توان روی آنها اقدام کرد را هایلایت می کنیم. Viewable Impression Percentage به شما اجازه می دهد درصد ایمپرشن های خودتان را که در مرورگر کاربر قابل دیدن هستند را ببینید.

ایمپرشن هایی قابل دیدن نیستند که در زمان لود شدن صفحه، تبلیغ زیر صفحه و نرفتن کاربر به پایین صفحه رخ می دهند. این هم برای پابلیشر و تبلیغ کننده بسیار مهم است. دیدن یا ایمپرشن هرچقدر بالاتر باشد، فهرست موجودی شما جذاب تر بوده و برای شما سود آورتر عمل می کند.

متریک Revenue

یک متریک مفید دیگر Revenue بر ۱۰۰۰ سشن است که مجموع درآمدهای تخمین زده شده از تمام تبلیغات اکانت های پابلیشرها بر روی ۱۰۰۰ سشن در آنالیتیکس می باشد.

متریک revenue بر 1000 سشن

توجه داشته باشید که این محاسبه تجمیعی Publisher Revenue و سشن های آنالیتیکس به شما اجازه می دهند به آسانی صفحات دارای بیشترین درآمد را تشخیص دهید. به عنوان مثال، در این گزارش صفحه یک، ۸۶۴ هزار ایمپرشن و ۴۷۴ دلار درآمد را نشان می دهد. در حالی که صفحه دو، فقط بیشتر از ۴۱۱ هزار ایمپرشن و درآمد ۲۷۸ دلاری را ثبت کرده است.

گزارش های صفحه های دارای بیشترین درآمد در آنالیتیکس 360

بدین ترتیب صفحه دو، بیشتر از ۲ دلار به ازای هر سشن در مقایسه با صفحه یک درآمد دارد. در این گزارش، شما درآمد و متریک های دیگر را برای هر صفحه می بینید. این اطلاعاتی است که در اکانت دابل کلیک فور پابلیشر شما در دسترس نیست. بگذارید به صورت عمیق تر وارد مثال بالا شویم.

فرض کنیم شما می خواهید منبع ترافیک را در صفحه دوم بدانید. برای رفتن به صفحه روی آن کلیک کنید. سپس دایمشن ثانویه را به اسم Default Channel Grouping انتخاب کرده تا بخش های داده ها را بیشتر ببینید. اکنون می توانید کوچکتر شدن ایمپرشن ها، کلیک ها و درآمد را برای هرکدام از کانال های گزارش Acquisition را ببینید.

اضافه کردن default channel grouping به گزارش صفحه های پردرآمد

بنابراین متوجه می شوید که قسمت Social بیشترین سهم را در ترافیک شما در این صفحه داشته و بیشترین درآمد را عاید شما کرده است. برای به دست آوردن داده های مفصل تر اکوئیزیشن، می توانید دایمنشن ثانویه را روی Source/Medium یا کمپین بگذارید. بازه وسیعی از دایمشن ها برای شما در دسترس است تا روی گزارش Publisher Pages اعمال کنید. از منو Secondary Dimensions هر کدام از دایمنشن های خود گوگل آنالیتیکس و هر دایمنشن سفارشی یا گروه های محتوا را که در آنالیتیکس تنظیم کرده اید انتخاب کنید.

مشاهده جزئیات بیشتر ترافیک ورودی از شبکه های اجتماعی

دایمنشن های DFP در آنالیتیکس ۳۶۰

توجه داشته باشید که DFP یا دابل کلیک فور پابلیشر یک دسته بندی در منو قسمت دایمنشن ثانویه است. این یکی دیگر از مزیت های یکپارچه سازی DFP با آنالیتیکس ۳۶۰ می باشد. شما می توانید از دایمشن های فور پابلیشر به عنوان دایمنشن های ثانویه و دورن سگمنت ها استفاده کنید. این دایمنشن ها شامل Ad Unit های اول تا پنجم دابل کلیک فور پابلیشر و DFP ad Unit Path می شود.

اد یونیت یا Ad Unit

اد یونیت به پابلیشرها اجازه می دهد فهرست موجود خود را در اسلات های در دسترس مدیریت کنند. اد یونیت ها را می توان با پابلیشرهای متفاوت مورد استفاده قرار داد. مقاله کمک آنالیتیکس که در بالاتر لینک کردیم را مطالعه کنید تا بیشتر درباره DFP ad Unit Path در گزارش گیری آنالیتیکس ۳۶۰ بدانید. در مثال زیر، پابلیشر از First Level ad Unit برای توصیف اسلات یا محل قرار گیری تبلیغ استفاده می کند.

زمانی که DFP First Level ad Unit را به عنوان دایمنشن ثانویه به کار ببرید، می توانید ببینید که عمکلرد در اسلات های تبلیغاتی مختلف در یک صفحه به چه صورت است. یک قدم جلوتر می رویم و عملکرد Leaderboard Slot ad را با صفحه تحلیل می کنیم.

عملکرد Leaderboard Slot ad

نیاز است روی All کلیک کنید تا به بالای گزارش برگردید. DFP First Level ad Unit را به عنوان دایمنشن ثانویه به کار ببرید. در جدول، روی Advance کلیک کنید و یک فیلتر جدول بگذارید تا فقط Leaderboard را نشان دهد.

نحوه ایجاد leaderboard در گزارش های آنالیتیکس

اکنون می توانیم ببینیم که صفحه یک، بالاترین تعداد ایمپرشن ها را برای لیدربرد دارد و عملکردش از بقیه صفحات برای این اسلات تبلیغ بهتر است.

مشاهده گزارش های leaderboard

حرف نهایی

این یک مثال از چگونگی استفاده از گزارش پابلیشر پیج بوده تا داده های سطح URL را بگیرید و دایمنشن های ثانویه و فیلتر جداول را به کار ببرید تا دیدگاه های عمیق تری در مورد عملکرد محتوا داشته باشید. در مطلب بعدی آموزش آنالیتیکس با ویژگی های آنالیتیکس ۳۶۰ برای بهینه سازی محتوا و استراتژی درآمد بیشتر آشنا می شوید. بنابراین توصیه می کنیم گزارش های سفارشی و مخاطبین اد منیجر را مطالعه نمائید.

مقالات کمکی گوگل آنالیتیکس

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها