آموزش آنالیتیکس

شاخص عملکرد کلیدی محتوا: صفحات سشن – صفحات کاربر

کار را با نوشتن هدف خود شروع کنید، اینگونه می توانید متریک های خود را مشخص نمائید. به عنوان مثال، اگر هدف شما درآمد از طریق تبلیغات است، باید بدانید تبلیغ کننده ها چگونه مقادیر را مشخص می کنند؟ ما دنبال چه متریک هایی هستیم؟ چند متریک را به شما معرفی کنیم که شاید شاخص های کلیدی عملکرد یا KPI های خوبی برای سایت های دارای محتوا باشند. در ویدیو بالا اطلاعاتی را در مورد صحفات در هر سشن، صحفات به ازای هر کاربر و کاربران تکراری کسب می کنید.

صفحات به ازای هر سشن در آنالیتیکس

کاربرهایی که به صورت متعدد محتوا می خوانند، بیشتر احتمال دارد که تبلیغات را مشاهده کنند. صفحات به ازای هر سشن، متریک های استاندارد گوگل آنالیتیکس هستند که به طور معمول در این نوع مشارکت ها اندازه گیری می شوند. ببینیم که رابط کاربری فروشگاه محصولات گوگل چه اطلاعاتی دیده می شود.

در قسمت گزارشات Acquisition آنالیتیکس در بخش All Traffic و قسمت Channels وارد می شویم. اگر به پایین جدول برویم، صفحات به ازای هر سشن را مشاهده می کنیم. به طور کلی در وب سایت فروشگاه محصولات گوگل ۵.۲۰ بوده است. یعنی صفحاتی که در هر سشن دیده شده، پنج ممیز ۲۰ صدم صفحه در هر سشن بوده است.

اگر به خط اول نگاه کنیم، یعنی ریفرال، عدد ۷.۷۰ را می بینیم. این یعنی آن سشن هایی که از کانال ریفرال به وب سایت می آیند، با صفحات بیشتری در هر سشن نسبت به میانگین کلی سایت مشارکت دارند.

گزارشات Acquisition مربوط به Page-Session در آنالیتیکس

صفحات به ازای هر کاربر

این در حالی است که صفحه به ازای هر سشن یک متریک مشارکتی استاندارد محسوب می شود. صفحات به ازای هر کاربر می تواند جذاب تر باشد. به عنوان مثال، تیم بازاریابی شما ممکن است به پرداخت هزینه برای جذب یک کاربر ارزشمند علاقه مند باشند. باید بدانید که این یک متریک استاندارد نیست؛ ولی شما می توانید از متریک های محاسبه شده برای ساخت آن بهره مند شوید. متریک های محاسباتی در آنالیتیکس توسط کاربر ایجاد می شوند.

شما می توانید از یک متریک محاسبه شده در یک سگمنت یا گزارش سفارشی، همانند متریک های دیگر استفاده کنید. در صورتی که علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر بودید، می توانید مقاله معرفی سگمنت در آنالیتیکس را مشاهده نمائید. اجازه دهید به شما نشان دهیم چطور می توانید در این رابط کاربری چنین ویژگی ایجاد کنید و از آن استفاده نمائید.

اگر به بخش Admin برویم، در تنظیمات مربوط به ویو، وارد بخش Calculated Metrics شوید، می بینید که گزینه ای قرمز با نام New Calculated Metric در بالای صفحه وجود دارد. می توانید روی این گزینه کلیک کنید تا به آنالیتیکس اضافه شود. شما می توانید با استفاده از مطلب لینک شده بالا این ویژگی را ایجاد نمائید.

اکنون اگر روی گزینه Page Per User کلیک کنیم، به صورت خودکار یک اسم برای API (رابط برنامه نویسی اپلیکیشن) ایجاد می شود. ما در این بخش Formatting Type را روی Float قرار می دهیم.

ایجاد یک متریک سفارشی برای صحفات به ازای هر کاربر

آخرین قدم این است که فرمول خود را تایپ کنیم. اگر در این بخش Pageviews – Users را تایپ کنید، می توانید گزینه پیشنهاد شده را انتخاب نمائید. اکنون تنها کار ما این است که روی گزینه Save کلیک کنیم و بدین ترتیب متریک محاسبه شده را در اختیار داریم.

تعداد صفحات به ازای هر کاربر

اما تعداد صفحات به ازای هر کاربر چه معنی می دهد؟ آیا تعداد صفحات به ازای کاربر بیشتر، همیشه مناسب است؟ به عنوان مثال، اگر شما در Help Center آنالیتیکس باشید، شاید مناسب نباشد؛ چون شما در مرکز راهنمایی می خواهید افراد را به سمت محتوایی هدایت کنید که مهم هستند و به سرعت پاسخی را که آنها نیاز دارند در اختیارشان بگذارید.

بنابراین شاید بهتر باشد که صفحه به ازای کاربر کمتری داشته باشید. اما اگر سایت شما محتوای ارزشمند دارد، صفحات بیشتر به ازای هر کاربر می تواند نشانه ای از موفقیت شما باشد. برای اینکه تصویر دقیق تری از این امر داشته باشید، نیاز است در مورد یک متریک قابل بحث (کاربرهای تکراری) صحبت کنیم.

وقتی افراد متعددی به سایت شما برمیگردند، ممکن است نتیجه بگیریم که سایت شما را دوست داشتند. یا سایت شما برای آنها ارزش دارد، یا آنها مشتری با ارزشی برای کسب و کار شما هستند.

در حالی که کاربرها و کاربرهای جدید، متریک های جدید محسوب می شوند، ولی کاربرهایی که مجددا وارد سایت شده اند، در متریک ها محاسبه نمی شوند. پس می توانیم از یک متریک محاسبه شده استفاده نمائیم تا این ویژگی را ایجاد کنیم. حال نیاز است که وارد رابط کاربری شده و نگاهی به این موضوع داشته باشیم.

وارد صفحه Calculated Metrics در بخش ادمین می شویم. این بار روی گزینه New Calculated Metric کلیک می کنیم. نام آن را کاربر تکراری (Repeated User) می گذاریم. مشاهده می کنید که برای API به صورت خودکار یک اسم انتخاب می شود. این بار نیاز است که نوع فرمت را روی integer قرار دهیم. گام نهایی این است که فرمول را تایپ کنیم.

ایجاد یک متریک محاسبه شده برای کاربران تکراری

فرمول کاربرهای تکراری خیلی آسان است. می نویسید User-New User؛ سپس کافی است دکمه Create را بزنیم تا متریک محاسبه شده جدید را فعال کنیم. درست مانند بقیه متریک ها، می توانید این ویژگی را در سگمنت ها و گزارش های سفارشی استفاده نمائیم.

نتیجه گیری

همانطور که متوجه شدید، شما می توانید شاخص های کلیدی را برای مشاهده گزارشات در آنالیتیکس استفاده کنید. به عنوان مثال با استفاده از متریک ها به راحتی می توانید صفحات به ازای هر سشن را ببینید. علاوه بر آن، امکانات دیگری همچون صفحاتی که کاربران مشاهده کرده اند را با جزئیات دقیق در اختیار دارید.

توصیه می کنیم برای اینکه بتوانید مدرک رسمی خود را دریافت کنید، مطالب آموزش گوگل آنالیتیکس را با دقت مطالعه نمائید. در انتهای دوره لینک مربوط به صفحه آزمون را در اختیار شما قرار می دهیم.

در مطلب بعد درباره شاخص محتوای سایت | عمق پیمایش، میانگین زمان در صفحه و نرخ پرش صحبت می کنیم. این موضوع کمک می کند تا شاخص های محتوا را بیشتر بشناسید.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها