آموزش گوگل ادز

گوگل ادز چیست؟ راهنمای کامل تبلیغات گوگل ادوردز

آیا می دانید منبع درآمد شرکت گوگل از کجاست؟ 

گوگل سرویس های بی‌شماری دارد که اکثر آنها برای کاربران استفاده کننده رایگان هستند. در بیشتر این سرویس ها قسمتی برای تبلیغات گنجانده شده است و بیشترین درآمد گوگل از راه تبلیغات بدست می آید. گوگل ادز (Google Ads) سیستمی است که تبلیغ دهندگان از طریق آن، سفارش تبلیغات خود را به گوگل می دهند. معروف‌ترین شبکه تبلیغات گوگل ادز، تبلیغات در موتور جستجوی گوگل است.

تبلیغات گوگل ادز چیست؟

شما احتمالا هنگامی که عبارتی را در گوگل جستجو کرده اید، نتایجی را در بالا یا پایین صفحه دیده اید که با دیگر نتایج گوگل کمی فرق دارند. در کنار این نتایج وقتی زبان انتخابی شما در گوگل انگلیسی باشد Ad و هنگامی که فارسی باشد “تبلیغ” نوشته می‌شود.

تبلیغات گوگل در جستجوی متنی

صاحبان کسب و کار با استفاده از گوگل ادز، پیشنهاد تبلیغاتی خود را ارائه می‌دهند. در این نوع تبلیغ، هر کسب و کاری کلمات یا عباراتی را همراه با یک متن تبلیغی به گوگل ارائه می دهد.

سپس اعلام می‌کند که حاضر است در صورتی که گوگل این تبلیغ را هنگام جستجوی عبارات داده شده نشان دهد A دلار پرداخت کند. گوگل این پیشنهاد را با پیشنهادهای دیگری که احتمالا رقبای آن کسب و کار برای آن عبارت داده اند، مقایسه می‌کند. و پیشنهادها را به ترتیب سودآوری که برای گوگل دارند مرتب می‌کند.

هنگامی که کاربری روی این تبلیغات کلیک کرد و به سایت تبلیغ دهنده وارد شد، مبلغ اعلام شده از حساب تبلیغ دهنده کسر می شود.

این نوع تبلیغ بسیار هدفمند است، زیرا کاربری که عبارت مرتبط با کار شما را در گوگل جستجو کرده احتمالا مشتری بالقوه شماست. اکنون یا او دنبال خرید است و یا در حال تحقیق برای خرید می باشد. در هر صورت اگر شما بتوانید در این زمان تبلیغ خود را به آن کاربر نشان دهید، شانس زیادی برای جذب او خواهید داشت.

گوگل ادز راهی برای نشان دادن تبلیغ شما در زمان مناسب به فرد مناسب است. از آن استفاده کنید.

انواع تبلیغات گوگل

انواع روشهای تبلیغاتی گوگل ادز

گوگل سایت های بسیار معروف و پر بازدیدی در زمینه های مختلف دارد. از جمله جیمیل، یوتیوب، گوگل پلی و گوگل مپ و …

با بسیاری از سایت های بزرگ و رقیب خود هم برای نمایش تبلیغات همکاری دارد. مانند یاهو، بینگ، اپ استور. گوگل به واسطه سیستم گوگل ادسنس، با میلیون ها سایت در سراسر دنیا برای نمایش تبلیغات همکاری می کند.

شما با استفاده از گوگل ادز می توانید در همه سایت هایی که در بالا گفته شد به صورت های مختلفی از جمله تبلیغات متنی در موتور جستجو، تبلیغات بنری در جایگاه های مختلف تعبیه شده، تبلیغات ایمیلی، تبلیغات ویدیویی و … به صورت هدفمند تبلیغ کنید.

تبلیغات گوگل چیست - تبلیغات گوگل ادز

تبلیغات گوگل برای چه کسب و کارهایی مناسب است؟

تبلیغات گوگل تقریبا برای همه کسب و کارها مناسب است. شما به واسطه انواع روش های تبلیغاتی گوگل، می توانید کالا و یا خدمات‌تان را تبلیغ کنید. سیستم های هوشمند تبلیغات بنری و ویدئویی گوگل می‌توانند برند شما را بسیار معروف‌تر و محبوب‌تر کنند.

در ایران متأسفانه از آنجایی که برخی از سیستم های تبلیغاتی گوگل به دلایل تحریم و فیلترینگ کار نمی کنند، دامنه تبلیغات بسیار محدود شده است. هیچ یک از سایت های ایرانی که در داخل کشور فعالیت می‌کنند، نمی توانند فضای تبلیغاتی خود را از طریق گوگل ادز به فروش برسانند و بسیاری از محدودیت های دیگر.

هم اکنون تنها کسب و کارهایی که کالا یا خدماتی دارند که مشتریان آنها از طریق جستجو در اینترنت به آنها دست می‌یابند می‌توانند از گوگل ادز استفاده کنند. البته همین روش هم بسیاری از کسب و کارها را پوشش می‌دهد.

هزینه تبلیغات در گوگل چقدر است؟

سیستم قیمت دهی در گوگل ادز به صورت مزایده ای است. شما برای یک نوع تبلیغ، قیمت یپیشنهاد می دهید و در صورتی که رقبای زیادی نداشته باشید با هزینه نسبتا کمی در گوگل تبلیغ می کنید. همچنین اگر رقبایتان هم از طریق ادوردز تبلیغ می کنند، هزینه شما بیشتر خواهد شد.

در کل سیستم مزایده ای گوگل به شما اجازه می دهد با هر مبلغی تبلیغ کنید. اگر بودجه شما کم باشد، کمتر در نتایج دیده خواهید شد و اگر بودجه را بیشتر کنید، نمایش تبلیغات شما هم بیشتر خواهد شد.

نکته دیگری که در مورد هزینه گوگل ادوردز وجود دارد، این است که همیشه تبلیغات ادوردز برای شما به صرفه خواهد بود. زیرا اگر بنا به دلایلی مانند افزایش قیمت ارز، قیمت تبلیغات افزایش یابد، رقبای شما هم مانند شما، قیمت های پیشنهادی خود را کاهش می دهند. در نتیجه هزینه های تبلیغاتی مجددا تا حد به صرفه شدن کاهش خواهند یافت.

چه کمپین های تبلیغاتی در گوگل ادز وجود دارند؟

پلتفرم تبلیغاتی گوگل ادز دارای چندین کمپین است که هر کدام از آنها برای دسته ای از آگهی ها مناسب هستند. عمومی ترین آنها کمپین سرچ است. فضایی که تبلیغات با جستجوی متنی کاربران به آنها نمایش داده می‌شود. مثل عکس زیر:

مثال تبلیغات گوگل کمپین سرچ - تبلیغات گوگل ادز

کمپین دیسپلی گوگل ادز

گزینه محبوب دیگر از تبلیغات گوگل ادز کمپین دیسپلی است. فضای گسترده ای که با همکاری بیش از ۲ میلیون سایت با گوگل در اختیار تبلیغ کنندگان قرار می‌گیرد. این تبلیغات می‌توانند در قالب پیام جیمیل، ویدیو یوتیوب و عکس های مختلف در سایت های همکار گوگل باشند.

تصمیم گیرنده شما هستید که در گوگل ادز کدام یک از آنها را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید تنظیمات اتوماتیک یا دستی نسبت به نیاز خود ایجاد کنید.

کمپین شاپینگ تبلیغات گوگل

احتمالا در جستجوهایتان پیش آمده که محصولی را با گزینه های تبلیغاتی گسترده مشاهده کنید. مثل تصویر زیر که جستجویی برای پلی استیشن ۵ شده است.

مثلا کمپین شاپینگ گوگل ادز - تبلیغات گوگل ادز

متاسفانه به دلیل تحریم ها، اجرای این نوع تبلیغ در گوگل ادز برای کاربران ایرانی امکان پذیر نیست. همچنین در صورت جستجو با آی‌پی ایران این نوع آگهی ها را نمی‌بینید. یکی از بهترین روش ها برای فروش محصول است. چون فرد جستجو کننده محصول احتمالا قصد خرید آن را دارد.

چه چیزی بهتر از اینکه در صفحه نتایج عکس و قیمت محصول را ببیند.

کمپین اپلیکیشن

بدون شک در گوگل پلی یا اپل استور، اپلیکیشن هایی را که دارای عنوان تبلیغاتی هستند، دیده اید. با استفاده از کمپین اپلیکیشن گوگل ادز امکان نصب بیشتر برنامه وجود دارد. همچنین می‌توانید اپ خود را به کاربران بسیاری معرفی کنید.

انواع مختلف تبلیغات یوتیوب - گوگل ادز چیست

در دنیای امروز که هر کدام از فروشگاه های برنامه بیش از ۲ اپ را در خود جای داده اند، رقابت ارگانیک بسیار سخت است. بنابراین برای اینکه کاربران زودتر به برنامه شما دست پیدا کنند، بهتر است از تبلیغات اپلیکیشن استفاده کنید. برای این کار می‌توانید از خدمات جی ادز بهره مند شوید.

کمپین تبلیغات ویدیویی گوگل ادز

همانطور که می‌‌دانید گوگل مالک یوتیوب است. در صورت وارد شدن به یوتیوب حتما تبلیغات این وب سایت ویدیویی را دیده اید. باید بدانید که چند نوع کمپین ویدیویی وجود دارد. برخی از آنها قابل رد شدن هستند و برخی از آنها را باید تا انتها ببینید.

طبق گزارش Merchdobe در طول روز بیش از ۵ میلیون ویدیو در یوتیوب دیده می‌شود. بنابراین استراتژی تبلیغات گوگل خود را به گونه ای ایجاد کنید که در این شبکه حضور داشته باشید.

یوتیوب سیستمی است که به ازای تماشای ویدیو شما مبلغی را به شما می‌دهد و تبلیغ برای کانال نیز تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت. اگر به ۱۰۰۰ سابسکرایبر برسید شما می‌توانید با انتشار ویدیو و بازدید آنها درآمد کسب کنید. پیشنهاد می‌کنیم نحوه کسب درآمد در یوتیوب را مطالعه کنید.

چگونه می‌توان در گوگل ادز تبلیغ کرد؟

برای تبلیغ در گوگل ابتدا باید یک اکانت گوگل ادز ایجاد کنید. ما به طور کامل در این دوره آموزشی چگونگی تبلیغ در گوگل را به شما توضیح می‌دهیم. اما در این مطلب نیز خلاصه ای ارائه می‌کنیم.

بعد از ساخت اکانت گوگل ادز لازم است به بخش Campaign وارد شده تا بتوانید نوع کمپین و تنظیمات مورد نظرتان را اعلام کنید. در اینجا گزینه هایی برای افزایش ترافیک سایت، فروش بیشتر و … را مشاهده می‌کنید.

انواع مختلف کمپین های تبلیغات گوگل ادز

ما به طور کامل نحوه تبلیغات گوگل را در این مقالات آموزشی توضیح می‌دهیم. به همین دلیل از تنظیمات پیشنهادی گوگل ادز استفاده نمی‌کنیم. روی Create a Campaign Without a Goal’s Guidance کلیک می‌کنیم.

کمپین های گسترده تبلیغات گوگل - گوگل ادز چیست

در ادامه با توجه به اهداف مورد نظرمان بهترین کمپین ممکن را انتخاب می‌کنیم. عموما کمپین سرچ بیشتر از سایر کمپین ها در ایران طرفدار دارد. بعد از انتخاب کمپین باید نام آن، تنظیمات زبان، لوکیشن ها، افزونه های تبلیغاتی گوگل ادز و سایر تنظیمات را با توجه به مقالات آموزشی این دوره تکمیل می‌کنیم.

توجه داشته باشید که تنظیمات هزینه تبلیغات را می‌توانید به چندین شکل متنوع انتخاب کنید. مثلا می‌توانید به گوگل اجازه دهید خودش هزینه ها را تنظیم کند که به هیچ عنوان توصیه نمی‌کنیم.

می‌توانید بودجه روزانه تعیین کنید که مثلا برای هر ۲۴ ساعت ۳ دلار بودجه تعیین کنید که این هم خیلی مناسب نیست. اگر ۳ دلار کلیک در قبل از ۲۴ ساعت دریافت کنید، دیگر در آن روز آگهی شما نمایش داده نمی‌شود.

بهتر است هزینه تبلیغات گوگل ادز را برای هر کلیک مشخص کنید تا سرمایه گذاری شما هدر نرود. همچنین تنظیم کردن زمان های نمایش تبلیغات در کاهش هزینه ها بسیار مناسب است. مثلا می‌توانید آخر هفته ها، بعد از ظهرها و زمانی که در شرکت حضور ندارید، تبلیغات را با هزینه کمتری ارائه کرده یا آنها را موقتا از دسترس خارج کنید.

گزینه های متعددی برای تبلیغ در گوگل ادز در اختیار دارید. در پایگاه دانش جی ادز از همه آنها مطلع شوید.

گوگل ادوردز یا سئو؟

این سوال را خیلی‌ها از ما می‌پرسند، سئو بهتر است یا گوگل ادز؟ اگر بخواهیم پاسخ درستی به این سوال دهیم، باید اولاً بگوییم که منظورمان از گوگل ادز همان تبلیغ در موتور جستجوی گوگل است که با سئو هم‌راستا است. در ثانی باید ابتدا کاربردها و جزئیات آنها را بیشتر مرور کنیم.

در گوگل ادز به محض اینکه تصمیم به تبلیغ گرفتید تا وقتی تبلیغات شما در صفحه اول گوگل قرار بگیرد، بیشتر از چند ساعت طول نمی کشد. شما هزینه اولیه ای برای تبلیغات پرداخت نمی‌کنید و تغییرات در تبلیغاتتان به صورت لحظه ای و آنی انجام می شود.

به ازای هر ورود کاربر به سایتتان باید هزینه پرداخت کنید. و تا وقتی این پول را پرداخت می کنید، سایت شما در صفحه اول دیده می شود. نیاز به تخصص زیادی برای این کار ندارید و دیده شدن شما در صفحه اول گوگل تضمین می شود. حساب کتاب به صرفه بودن تبلیغات‌تان خیلی راحت انجام می شود.

حالا بیاید سئو را در این پارامترها بررسی کنیم

از وقتی تصمیم می گیرید روی سئوی سایت‌تان کار کنید تا سایتتان در صفحه اول دیده شود، حداقل ۴ تا ۶ ماه زمان نیاز هست. برای سئو شما باید هزینه یا وقت زیادی برای تولید محتوا، تغییرات در برنامه نویسی سایت، فرآیند دریافت لینک و …. صرف کنید.

زمانی که سایت‌تان بهینه شد و با کلمات مورد نظر در صفحه اول ظاهر شدید، بابت ورود کاربران هزینه ای پرداخت نمی‌کنید. تا وقتی این ضرب آهنگ را به درستی انجام دهید در همین شرایط باقی خواهید ماند. حتی در صورت اجرایی شدن آپدیت های هسته ای گوگل!

تخصص زیادی برای سئو نیاز است و هیچگاه تضمینی برای آمدن به صفحه اول وجود ندارد. اگر بخواهید در سیاست‌های تبلیغاتی خود تغییری ایجاد کنید، خیلی سخت است. گاهی نیاز خواهد بود تا همه کارها را از اول انجام دهید.

با توجه به اینکه زمان خیلی زیادی برای سئو نیاز است و هزینه های آن و همچنین اثربخشی آن در بسیاری موارد با اقدامات بازاریابی دیگر نیز ترکیب می شود، بررسی میزان اثر بخشی آن کار سختی است.

پاسخ به سؤال: هر دو برای سایت لازم است، گوگل ادوردز در کوتاه مدت خودش را بیشتر نشان می دهد و سئو در بلند مدت. در کل با دانستن جزئیات هر کدام، خودتان بهتر می توانید تصمیم بگیرید کدام برای شما بهتر است.

تفاوت تبلیغات گوگل و سئو - تبلیغات گوگل ادز

 حرف آخر

در این مقاله متوجه شدید که گوگل ادز رکن اصلی اجرای تبلیغات در گوگل است. بدون استفاده از این پلتفرم امکان اجرایی کردن کمپین های شما وجود ندارد. توصیه ما به شما عزیزان این است که مقالات آموزش گوگل ادز پایگاه دانش جی ادز را مطالعه کنید تا توانایی ایجاد کمپین تبلیغاتی را داشته باشید.

امیدواریم که از خواندن این مقاله اطلاعات مفیدی کسب کرده باشید. در ضمن فراموش نکنید که سوالات و نظرات خود را در انتهای صفحه اعلام نمائید. خوشحال می‌شویم در اجرای کمپین ها کمک یار شما باشیم.

پیشنهاد می‌کنیم نحوه استفاده از گوگل ادز را بخوانید تا برای مدیریت این پلتفرم کارمزد زیادی به شرکت‌های تبلیغاتی پرداخت نکنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest

34 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد کرمی

کارتون حرف نداره بخدا، این همه کار کردید رو ویدیوها بعد رایگان گذاشتید واسه دانلود؟ ایول حال کردم

علی غلام پور

سلام محمد عزیز
قربان شما.
ویدئوهای باکیفیت و بیشتری در راهه ?.

علیرضا ابراهیمیان

من جی ادز رو در بخش گوگل ادز میپسندم و واقعا خسته نباشید میگم تیم خوبتون

علی غلام پور

سلام علیرضای عزیز
ممنون از توجهی که به جی ادز دارید،‌ امیدواریم این آموزش ها به کسب و کار شما کمک کنه.?

سلین سرکیسیان

کارتون واقعا قابل تحسینه.دست مریزاد

علی غلام پور

سلام سلین عزیز، ممنون که نظر خودتون رو با ما به اشتراک گذاشتید.?

علی صالحی

ساده و صمیمی ای ول دمتون گرم گل کاشتید عمیقا آرزوی موفقیتهای بیشتر دارم

علی غلام پور

سلام علی عزیز، ما باید از شما تشکر کنیم که نظرتون رو به اشتراک گذاشتید. ?

امیررضا علیاری نیا

واقعا ایولا دارید. ممنون از زحمات

علی غلام پور

امیررضای عزیز سلام. مرسی که نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتید.?

میترا جلالی

سلام مطلب خیلی مفید و جالبی بود با تشکر از شما

علی غلام پور

سلام، خانم جلالی عزیز. از اینکه نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتید ممنونیم.

mohsen

درود بر شماجناب غلام پور ..ممنون که این اطلاعات رو به رایگان در اختیار ما قرار دادین. قطعا این راه و این هدف، نتیجه بسیار خوبی برای ما و شماست… امیدوارم شاهد موفقیتهای شما و سایت جی ادرز باشیم. باسپاس

علی غلام پور

محسن عزیز سلام، مرسی که نظرت رو با ما به اشتراک گذاشتی?، ما هم با شما توافق نظر داریم و آینده روشنی برای ارتقای دانش مشتریان و کاربران سایت جی ادز تصور می کنیم. بازخوردهای خوب شما باعث شد که این مجموعه گردآوری تهیه بشه. لطفا همیشه کنارمون باشید? در آخر اگر انتقادی در مورد این وب سایت آموزشی یا موارد دیگر دارید لطفا از صفحه تماس با ما برامون پیام بفرستید. ?

امیر حسین

پول تا حالا در اوردید

امیر حسین

بچه ها کسی پول در اورده است

محمود ملکی

بسیار عالی بخصوص که برای درک و یادگیری بیشتر متن فیلم را هم در پایین فیلم پیاده کرده اید بسیار سپاس گذارم از شما

علی غلام پور

محمود عزیز شما لطف کردید و به ازای تماشای هر بخش برای ما یک کامنت ارزشمند گذاشتید، ممنونم که هستید 😍

الهام

سلام کارتون خوب هست ولی در حدی که کاربران می گن این ویدئو هم چیزیه که همه میدونن دیگه هزینه لازم نداره یه ویدئو میداشتید اموزش میداد دیدگاههای خوب را فقط نذارید

علی غلام پور

سلام وقت بخیر
از اینکه برامون کامنت گذاشتید ممنونم، حقیقتا تمام کامنت هایی که کاربران سایت برای ما ارسال می کنند بدون ویرایش در سایت درج میشه. خدارو شکر میکنیم که تا الان تمامی بازخوردها مثبت بوده.
در مورد نقدی که بر ویدئوهای ما دارید، خدمتتون عرض کنم که موارد آموزش داده شده در پایگاه دانش جی ادز مطابق با نیاز کشور خودمون تهیه شده و با یادگیری تمام بخش های آموزشی ارائه شده، شما میتونید کمپین های خودتون رو به راحتی مدیریت کنید.
پیشنهاد می کنم تمام ویدئوهای سایت رو مشاهده کنید و قدم به قدم به مرحله اجرا برسونید اگر سوالی هم داشتید ما درخدمتتون هستیم.🌹

احسان

سلام و خدا قوت بابت ویدیوهای عالی و دقیق و کاربردی تون تشکر، فقط خواستم انرژی که بهمون دادید خدمت تمام همکاران محترمتون ابلاغ کنم. بهترین ویدیوهای آموزشی گوگل ادز و کاربردی ترین آموزش تبلیغات در گوگل به زبان فارسی

علی غلام پور

احسان عزیز تمام کامنت های شما رو خوندیم،کِیف کردیم👍 ممنون که اینجا هستی و خوشحالیم که از آموزش ها رضایت دارید😍

علی اصفهانی

بسیار عالی و پر زحمت هست کارتون … ممنون .. حتما مشتری شما خواهم شد .

علی کریمی

سلام علی جان. ممنون از لطف و محبت شما.
اگه علاقه داشتی حتما ویدیوهای آموزش گوگل آنالیتیکس سایت رو ببین.

يعقوب

Good

علی کریمی

خوشحالیم که از اطلاعات صفحه لذت بردید

elham

kheili aali bood va besiar mofid, mamnoon az zahamaatetoon

علی کریمی

خواهش میکنیم دوست عزیز. ممنون از نظر مثبت شما

ثمین

چقدر خوبه که الان تو اینترنت همه جیز رو میشه پیدا کرد. قبلا باید کلی میگشتیم تا کسی رو پیدا کنیم که بهمون چیزی یاد بده یا مثلا واسه لوله بازکنی برچسب ها رو زیر و رو میکردیم که آیا یه آدم مطمئن واس چاه بازکنی پیدا میشه یا نه ولی الان دیگه از شیر مرغ تا جون آدمیزاد تو اینترنت هست. از اطلاعات عمومی ساده گرفته تا انواع آموزش های فنی و… رو میشه از تو اینترنت پیدا کرد. مرسی از مطلبتون که بدردمون خورد.

علی کریمی

از نظر مثبت شما ممنونیم. واقعا خوشحالیم که تونستیم تجربه خوبی برای شما ایجاد کنیم و پیام شما دلگرمی بزرگی برای ما هست.

اسو

شما میتونید به صورت تصویری به من یاد بدین هزینشو هم میدم

علی غلام پور

سلام وقت بخیر،‌ خوشحالیم که اینجا هستید و برامون کامنت مینویسید؛
آموزش ها کامل هستند و بعد از تماشای تمام بخش های آموزشی می توانید به راحتی کمپین خود را در سطوح اولیه مدیریت کنید.
در صورتیکه تمایل به آموزش آنلاین و یا حضوری هستید لطفا با شماره تماس ۰۲۱۶۶۵۶۵۰۰۰ تماس بگیرید.

سجاد کهریزی

دمتون گرم خدا خیرتون بده ممنون. لطفا دوره های دیگه گوگل رو هم اینجوری بذارین . دونیت هم بذارین کسی دوست داشت یه مبلغی واریز کنه برای حمایت از این کار ارزشمند

علی غلام پور

سجاد عزیز، خوشحالیم که براتون مفید بوده
تبلیغات در گوگل سرویس ویژه شرکت ما هستش. اعتقاد داریم همکاری با مشتری آگاه بسیار راحت‌تر است.