آموزش گوگل ادز

ساختار اکانت گوگل ادوردز چگونه است؟

پیش از آن که ساخت اولین کمپین خود را آغاز کنید، بهتر است ساختار گوگل ادز را بیشتر بشناسید. گوگل ادز در چند بخش سازماندهی می شود. اکانت ادوردز، کمپین ها، ادگروپ ها، کیوردها و ادزها.

ساختار گوگل ادوردز

در بالاترین سطح اکانت ادوردز وجود دارد. در صورتی که شما فقط برای خودتان تبلیغ می‌کنید؛ پس احتمالا فقط یک اکانت دارید و همه تبلیغاتتان را در همین اکانت می سازید. باقی ساختار ادوردز زیرمجموعه این اکانت هستند.

هنگام معرفی تبلیغات گوگل گفتیم که: شما چند عبارت و کلمه کلیدی به همراه چند متن تبلیغی به گوگل می دهید و گوگل هنگامی که آن عبارت و کلمه کلیدی جستجو شد، متن تبلیغی متناظر شما را به کاربران نشان می دهد.

عبارات و کلمه کلیدی های شما در ادوردز با keywords و متن های تبلیغی شما با Ads شناخته می شوند. شما برای هر keyword می توانید Ads مناسب با آن را داشته باشید.
در ادوردز برای دسته بندی بهتر keyword و Ads ها، دو سطح دسته بندی تعریف شده است. کمپین ها و ادگروپ ها.

ساختار اکانت گوگل ادز

هر اکانت شامل یک یا چند کمپین می شود و هر کمپین هم می تواند یک یا چند ادگروپ داشته باشد. با این نوع دسته بندی در هر ادگروپ می‌توانیم چند keyword همراه با چند Ads داشته باشیم.

با جستجو شدن هر keyword، ادوردز چک می‌کند که آن keyword در کدام Ad group ما هست؟ سپس یک Ads از آن Adgroup به انتخاب خودش انتخاب کرده و به کاربران نشان می دهد. دقت کنید گفتیم به انتخاب خودش این کار را می کند! در واقع با جستجو شدن هر keyword، هوش مصنوعی گوگل یکی از ادزهای آن ادگروپ را که ارتباط بیشتری با آن کیورد دارد را انتخاب و نمایش می دهد. اگر شما می‌خواهید حتما ادز را خودتان انتخاب کنید میتوانید فقط یک ادز در آن ادگروپ قرار دهید.

شما برای هر کمپین می توانید بودجه ای مختص خودش تعریف کنید؛ زمانبندی، تنظیمات مکانی و کلی تنظیمات دیگر مختص آن کمپین را نیز انجام دهید. هر ادگروپ و کیوردها و ادزهای زیر مجموعه آن هم تنظیمات کمپینی که در آن قرار دارند را به ارث می برند. هر ادگروپ هم علاوه بر تنظیماتِ کمپین خود، یک سری تنظیمات دیگر نیز دارد که شما می‌توانید از آنها هم برای بیشتر هدفمند کردن تبلیغات در گوگل استفاده کنید.

برای روشن شدن این ساختار چند مثال می زنیم تا بیشتر این ساختار را درک کنید. زمانی که در حال شروع کار خود هستید راحت ترین راه این است که ساختار ادوردز را مثل ساختار سایت‌تان در نظر بگیرید.

برای مثال اگر شما یک فروشگاه اینترنتی مثل دیجی کالا دارید، ممکن است برای هر نوع محصولی که در فروشگاه‌تان دارید یک کمپین ایجاد کنید. یک کمپین برای یخچال، یک کمپین برای کولر گازی و الی آخر. کمپین هایی که به این شکل ایجاد می شوند به شما انعطاف پذیری زیادی می‌دهند. برای مثال شما یک کمپین برای کولرگازی دارید و در حال ورود به ماه های تابستان هستید ممکن است نیاز باشد که بودجه آن را زیاد کنید تا ترافیک بیشتری را جذب نمایید.

هر ادگروپ کمپین کولرگازی هم می‌تواند مثلا برای برندهای کولرگازی باشد، مثلا LG ،Samsung بوش و …. البته احتمالا ادگروپ‌ها هم دسته‌بندی دیگری باشند؛ مثلا کولر گازی ایستاده، پنجره ای، اسپیلت و … یا حتی می توانید دسته بندی ها را ترکیبی کنید: کولرگازی ایستاده ال جی، پنجره ای ال جی و …

ساختار اکانت گوگل ادز

شما می توانید ساختار ادوردزتان را به روش های زیادی ایجاد کنید، این بستگی به سیاست کاری شما دارد. در روش دسته بندی قبل دیدید که به راحتی می توانید برای محصولاتتان تنظیمات خاصی بچینید.

این نوع دسته بندی مزایای زیادی دارد، ولی حالا فکر کنید برندهای شما زیاد جشنواره برپا می کنند. برای مثال برند LG برای همه محصولاتش جشنواره گذاشته است، شما با این دسته بندی باید یکی یکی وارد ادگروپ های LG در کمپین های مختلف شوید و تنظیمات جشنواره را برای آن ادگروپ انجام بدید. شما اگر کمپین ها را بر اساس برندها می چیدید و ادگروپ ها را بر اساس محصولات، کارتان خیلی راحت تر بود. درسته؟

شما با استفاده از این روش ها یا روش های دیگر، با توجه به سیاست‌تان می توانید دسته بندی ها را انجام دهید.

فقط هنگام ساخت یک ادگروپ، سعی کنید تنها عبارت مرتبط را وارد کنید؛ مثلا در ادگروپ مربوط به کولرگازی LG، شما باید همه کلمات مرتبط با کولر گازی LG را قرار دهید.

برای مثال
• خرید کولر گازی LG
• قیمت کولر گازی ال جی
• کولر گازی ال جی ۱۸۰۰۰

در این ادگروپ نباید کلمات کلیدی کلی مثل کولر گازی و یا خود کلمه‌ی ال جی را به تنهایی قرار دهید چون ممکن است این کلمات ورودی های غیر مرتبط برای این ادگروپ به همراه داشته باشند.

ساختار اکانت گوگل ادز

برای ادزهای این ادگروپ هم باید بدانید این ادز ها وقتی کلمات مرتبط با کولر گازی ال جی سرچ شده اند قرار است نمایش داده شوند، پس بهتر است ادز مختص همین کلمات را برای آن ها بنویسیم. در نهایت باید کاربران را به لندینگ پیجی که برای کولر گازی ال جی ساخته ایم هدایت کنیم.

۶ thoughts on “ساختار اکانت گوگل ادوردز چگونه است؟

 1. محمود ملکی گفت:

  واقعا کاربردی و آموزنده است

 2. احسان گفت:

  سلام و خدا قوت در همه منابع و آموزش های تبلیغات در گوگل ادز، ساختار تبلیغات گوگل را فقط به یک تصویر انگلیسی بسنده می کنند ولی به نظر بنده نیز می بایست به این شکل اصولی به ساختار اکانت google ads نگاه بشه. تا بتونیم بهترین تبلیغات رو تو گوگل داشته باشیم.

 3. مرادی گفت:

  سلام آموزش هاتون عالیه ممنون

  1. علی کریمی گفت:

   سلام. خوشحالیم که آموزش ها براتون مفید بوده

 4. 10ten گفت:

  مطالب رو خیلی روان و شیوا آموزش میدین و کیفیت محتوا و کلیپ مثال زدنی هستش ** آرزوی موفقیت و پیروزی دارم برای تک تک عزیزان و عوامل بابت تهیه این مطالب و آموزش .. هیچ نقص و کمبودی رو نمیشه دید ..کیفیت صداگذاری عالی .. کلیپ کاملا تفهیمی و جالب …صدا و لحن استاندارد و گرم مدرس … و انتقال و تفهیم عالی مدرس …خیلی سخت من کامنت میذارم برای وب سایت ها ولی کار شما من رو به وجد آورد …بعد از مدتها یه سایت کار بلد رو شناختم****

  1. علی کریمی گفت:

   خوشحالیم که تونستیم نظر شما رو جلب کنیم. ممنون از لطف و محبتی که نسبت به ما دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *