آموزش گوگل ادز

هدفمندسازی تبلیغات گوگل با تنظیمات مکان، زبان و زمان

زمانبندی نمایش آگهی

در گوگل ادز امکانات متنوعی برای هدفمندسازی تبلیغات گوگل وجود دارد. همانطور که قبلا توضیح دادیم، مهمترین ابزار هدفگیری گوگل ادز کلمات کلیدی تبلیغاتی هستند که مشخص می‌کنند تبلیغات شما برای چه کسانی نمایش داده شود.

تنظیمات موقعیت مکانی در گوگل ادز

گوگل ادز این امکان را به تبلیغ کنندگان می‌دهد که کمپین ها را تنها برای کاربرانی که در موقعیت مکانی خاصی جستجو می‌کنند، نمایش دهند.

اگر مشتریان کسب و کار شما تنها در کشور یا شهر خاصی هستند، نمایش تبلیغات برای افرادی که در موقعیت مکانی دیگری قرار دارند باعث هدر رفتن بودجه تبلیغاتی شما می شود.

البته امکانات هدفمندسازی تبلیغات گوگل برای موقعیت مکانی در حال حاضر برای کشور ایران در دسترس نیست و امکان انتخاب کشور یا هر یک از شهرهای ایران وجود ندارد. البته باید توجه کرد که هدفگیری بر اساس موقعیت مکانی کاربران برای همه کسب و کارها به یک میزان ارزشمند نیست.

مثلا رستورانی در شرق تهران را در نظر بگیرید که مشتریان احتمالی اش افرادی هستند که در محدوده آن رستوران زندگی می‌کنند؛ یا مسافرانی هستند که از آنجا عبور می‌کنند. در چنین مواردی بدون دسترسی به تنظیمات موقعیت مکانی امکان هدفمندسازی تبلیغات گوگل وجود ندارد.

خوب بیایید با هم تنظیمات موقعیت مکانی در گوگل ادز را بررسی کنیم. تنظیمات موقعیت مکانی در سطح کمپین تعیین می‌شوند. یعنی شما می‌توانید برای هر یک از کمپین‌های خود تنظیمات موقعیت مکانی منحصر به فردی انتخاب کنید. این تنظیمات در زمان ایجاد کمپین قابل انتخاب هستند.

همچنین در هر زمان می‌توانید برای ویرایش تنظیمات موقعیت مکانی به بخش Settings کمپین مورد نظرتان مراجعه کنید!

بررسی تنظیمات لوکیشن در گوگل ادوردز

برای بررسی تنظیمات هدفمندسازی تبلیغات گوگل در اکانت گوگل ادز خود کمپینی را انتخاب کرده و از منوی سمت راست روی Settings کلیک می‌کنیم. روی زبانه locations کلیک می‌کنیم.

همانطور که می‌بینید اینجا همه کشورها را برای نمایش تبلیغ انتخاب کرده‌ایم. در واقع هیچ محدودیتی برای نمایش تبلیغات در موقعیت‌های مکانی مختلف اعمال نشده است.

تنظیمات لوکیشن

در فیلد جستجو می‌توانیم کشور مورد نظر خود را جستجو کنیم. Turkey رو سرچ می‌کنیم و مشاهده می‌کنید که کشور ترکیه و شهرها و استان‌های مهم آن را هم  برایمان می آورد. ما می‌توانیم در اینجا محدوده هدف مورد نظرمان را انتخاب کنیم.

در قسمت Reach می‌توانیم تعداد کاربرانی که در هر یک از این موقعیت‌ها قابل هدفگیری هستند را مشاهده کنیم.

تنظیمات لوکیشن در گوگل ادز

با کلیک روی گزینه Target مکان مورد نظر برای نمایش تبلیغات هدفگیری می‌شود. همچنین با کلیک روی Exclude مکان مورد نظر، می‌تونید از نمایش تبلیغات در این موقعیت مکانی جلوگیری کنید.

با کلیک بر روی دکمه Advanced search می‌توانید از امکان هدفگیری مخاطبان بر اساس فاصله شعاعی از نقطه مورد نظر (که با عبارت Radius مشخص شده است) نیز استفاده کنید. در این نوع هدفمندسازی تبلیغات گوگل شما مکان مورد نظرتان را انتخاب می‌کنید و فاصله شعاعی از مرکز آن را نیز تعیین می‌کنید.

توجه کنید که با وجود امکان انتخاب شهرهای ایران در بخش Radius، همانطور که گفتیم امکان هدفگیری کشور ایران وجود ندارد. با توجه به اینکه زبان فارسی به صورت نوشتاری تنها در کشور ایران و افغانستان مورد استفاده قرار می‌گیرد، برای هدفگیری کاربران ایرانی می‌توانید کشور افغانستان را Exclude کنید.

همچنین با توجه به شباهت‌های نوشتاری زبان فارسی و عربی می‌توانید کشورهای عربی‌زبان را نیز Exclude کنید.

هدفگیری موقعیت مکانی

هدفگیری شهر ها برای اجرای تبلیغات

برای هدفگیری شهرهای ایران پیشنهاد می‌کنیم در کلمات کلیدی خود از نام شهر استفاده کنید.

برای مثال اگر می‌خواهید برای یک شرکت قالیشویی در شهر مشهد تبلیغ کنید، می‌توانید از کلمات کلیدی “قالیشویی مشهد” یا “قالیشویی در مشهد” استفاده کنید. و نام شهرهای دیگر که نمی‌خواهید تبلیغ شما برای جستجوهای مرتبط با آن شهرها نمایش داده شود، را در لیست Negative Keywords اضافه کنید.

همچنین برای نمایش تبلیغات تنها برای کشور ایران، می‌توانید همه کشورها را Exclude کنید. در این صورت نیز امکان Exclude کردن نمایش تبلیغات برای کشورهای دیگری مانند سوریه، لیبی، سومالی و … که تحریم هستند نیز وجود نخواهد داشت.

خوب به بخش تنظیمات موقعیت مکانی بر می گردیم. اینجا می‌خواهیم Location Options را بررسی کنیم.

به طور پیشفرض، آگهی های شما با توجه به تنظیمات موقعیت مکانی، برای افرادی که در موقعیت‌های انتخاب شده قرار دارند یا به این موقعیت‌ها علاقه نشان می‌دهند، نمایش داده می‌شود. در صورت تمایل اینجا می‌توانید این تنظیمات را تغییر دهید.

هدفگیری موقعیت مکانی

شما همچنین می‌توانید تنها افرادی را هدف قرار دهید که در موقعیت مکانی مورد نظرتان هستند. یا تنها تبلیغات‌تان را برای افرادی نمایش دهید که درباره مکان مورد نظرتان سرچ می‌کنند؛ در این صورت گزینه سوم را انتخاب کنید.

هدفگیری موقعیت مکانی

تنظیمات زبان کاربران در تبلیغات گوگل

یکی دیگر از تنظیمات مهم برای هدفمندسازی تبلیغات گوگل ایجاد تنظیمات زبان جستجو کنندگان است. این تنظیمات نیز در سطح کمپین انتخاب می‌شود.

اگر کاربران نتوانند متن آگهی شما را متوجه شوند، هزینه تبلیغات گوگل تان به هدر خواهد رفت. در صورتی که سایت شما چند زبانه باشد می‌توانید چند کمپین با تنظیمات زبانی مختلف ایجاد کنید تا برای کاربرانی با زبان‌های متفاوت تبلیغات متفاوتی نمایش داده شود.

البته تنظیمات زبانی زمانی حائز اهمیت است که کلمات کلیدی شما در زبان‌های مختلف وجود داشته باشد.

مثلا کلمه hotel در زبان‌های مختلف به یک صورت نوشته می‌شود و در صورتی که شما بخواهید تبلیغات‌تان را تنها برای کاربران اسلوانیایی و کراواسی زبان نمایش دهید در این صورت می‌توانید در این بخش این دو زبان را انتخاب کنید.

برای تبلیغات به زبان فارسی در گوگل می‌توانید همه زبان‌ها را انتخاب کنید، البته همانطور که گفتیم اگر تبلیغات شما به زبان فارسی باشد، با توجه به شباهت‌های زبان فارسی و عربی، بهتر است زبان عربی را انتخاب نکنید.

هدفگیری زبان کاربران

اما سوالی که مطرح می‌شود این است که گوگل چگونه زبان کاربران را تشخیص می‌دهد؟

سایت گوگل به زبان‌های مختلف در دسترس کاربران قرار دارد و زبان کاربران بر اساس تنظیمات زبان گوگل تشخیص داده می‌شود.

مثلا اگر شما با آی‌پی ایران وارد سایت google.com شوید، زبان پیشفرض موتور جستجوی گوگل برای شما فارسی خواهد بود یا اگر از طریق google.it وارد گوگل شوید سایت گوگل را به زبان ایتالیایی مشاهده خواهید کرد.

امکان تغییر زبان در تنظیمات موتور جستجوی گوگل وجود دارد و کاربران می‌توانند زبان پیشفرض خود را در گوگل تغییر دهند. تنظیمات زبان گوگل ادز نیز مطابق با این تنظیمات است.

هدفگیری زبان کاربران

مساله مهمی که در تنظیمات Location و language باید مورد توجه قرار دهیم، استفاده ی درصد قابل توجهی از کاربران ایرانی از پروکسی است که باعث می‌شود، گوگل موقعیت و زبان کاربرانی که از پروکسی استفاده می‌کنند را با توجه به آی‌پی اشتباه تشخیص دهد.

مثلا اگر از پروکسی سرور مربوط به کشور فرانسه استفاده کنید، گوگل مکان شما را فرانسه و زبان‌تان را فرانسوی تشخیص می‌دهد.

پس دقت کنید که با Exclude کردن کشورهای متداول ارایه کننده سرورهای پروکسی یا عدم نمایش تبلیغات برای زبان‌های این کشورها، مانع نمایش تبلیغات‌تان برای بخش قابل توجهی از مخاطبان‌تان می‌شوید.

تنظیمات زمانبندی تبلیغات گوگل

یکی دیگر از تنظیمات هدفمندسازی تبلیغات گوگل یا گوگل ادز، تنظیمات زمانبندی است. اینکه تبلیغات شما در چه زمانی نمایش داده شود برای بسیاری از کسب و کارها مهم است.

اگر شما تنها از ساعت ۹ صبح تا ۶ بعد از ظهر قادر به پاسخگویی به مشتریان هستید، نمایش تبلیغات در ساعات دیگر روز احتمالا بازدهی زیادی نخواهد داشت.

اینجاست که ارزشمندی تنظیمات Ad Schedule در گوگل ادز مشخص می‌شود. برای ویرایش زمان نمایش آگهی‌ها در گوگل ادز از طریق منوی سمت چپ گوگل ادز به بخشAd Schedule مراجعه کنید.

چون قبلا برای این کمپین تنظیمات زمانبندی اعمال نکرده‌ایم، تبلیغات ما در همه ساعات و روزهای هفته نمایش داده می‌شود. برای ویرایش زمانبندی روی آیکون مداد کلیک می‌ کنیم.

در این صورت می‌توانیم روز مورد نظرمان را انتخاب کرده و ساعت شروع و پایان نمایش تبلیغات را مشخص کنیم. برای افزودن روز روی ADD کلیک می‌کنیم. مثلا ما اینجا برای روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۸ و برای روز پنجشنبه نیز از ساعت ۹ تا ۱۴ را انتخاب کردیم.

تنظیمات زمانبندی تبلیغات گوگل

برای ذخیره تغییرات روی دکمه Save کلیک می‌کنیم. همانطور که مشاهده می‌کنید در نمودار زمانی بالای صفحه نیز ساعات نمایش آگهی مشخص شده است.

تنظیمات زمانبندی تبلیغات گوگل

تنظیمات زمان‌بندی نیز مانند سایر تنظیمات هدفمندسازی تبلیغات گوگل ترفندهای خاص خود را دارد. در ویدئوی بعدی از آموزش تبلیغات گوگل درباره تنظیمات زمانبندی بیشتر صحبت خواهیم کرد.      

حرف نهایی

در دوره آموزش گوگل ادز که توسط پایگاه دانش جی ادز تهیه شده، شما می‌توانید تمامی موارد مربوط به اجرای تبلیغات گوگل را یاد بگیرید.

ویدیوهای این دوره همگی دوبله فارسی هستند تا شما عزیزان بتوانید موارد را به راحتی درک کنید. فراموش نکنید که نظر خود را در انتهای صفحه اعلام کرده و سایر مقالات آموزشی ما را مطالعه کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest

11 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
amir kazemzadeh

آموزشها بسیار عالی هست ولی برای افراد مبتدی خیلی گیج کننده .و پیچیده هست و خیلی پراکنده است

علی غلام پور

سلام امیر عزیز
مرسی که به پایگاه دانش جی ادز اومدی و برامون کامنت گذاشید😍
پیشنهاد میکنم از اولین بخش، ویدئوها رو تماشا کنید و بعد از اتمام هر بخش تمام موارد رو بصورت عملی اجرا کنید.
اگر هم سوالی داشتید به صفحه تماس با ما مراجعه کنید و با ما در ارتباط باشید، حتما کمکتون می کنیم.🌹

احسان

سلام کافیه طبق صفحه اصلی پیش برید از اولین ویدیو مشاهده نمایید بسیار مرتبط و مرتب از اول تا آخر آموزش داده شده است.

محمدرضا

واقعا ممنونم ازتون از این که این آموزش هارو به طور رایگان در اختیار افراد قرار میدین . بسیار بسیار بسیار عالی هستش. به طور کامل تونستم یاد بگیرم

علی غلام پور

سلام محمدرضای عزیز، ممنونم که اینجا هستید و برای ما کامنت میزارید.😍 خداروشکر که آموزش های جی ادز براتون مفید بوده. اگر براتون مقدور بود، لطف سایت ما رو نقد کنید و اشکالاتمون رو هم بگید. تشکر🌹

علی

سلام . location را روی کجا تنظیم کنم ؟ ایران توی مکانها نیست . من کشورهای هم زبان و نزدیک را اضافه کردم . افغانستان ،تاجیکستان، دبی ، عراق ؟

علی کریمی

با سلام.
نیازی نیست ایران را انتخاب کنید. چون تبلیغات شما با زبان فارسی ایجاد می شود و کلمات کلیدی شما فارسی است، هر کس با هر آی‌پی که جستجوی فارسی مرتبط با کلمات شما انجام دهد، تبلیغ به او نمایش داده می شود.

مجید لشگری

عالیه خسته نباشید آرزوی شادی سلامتی و موفقیت برای شما دارم

علی کریمی

خیلی ممنون مجید جان از اینکه این‌همه به مجموعه ما محبت دارین.

زهرا

سلام کاش دکمه قبلی بعدی داشت پایین هر ویدئو هی باید بک زد

علی کریمی

متاسفیم دوست عزیز که چنین امکانی برای شما درنظر نگرفته‌ایم. می‌تونید از طریق صفحه اصلی آموزش گوگل ادز تمامی آموزش ها را باز کنید.