آموزش آنالیتیکس

فانل های سفارشی یا Custom Funnels

درک تکمیل کار یا Task Completion برای بهینه سازی عملکرد کار شما خیلی مهم است. حیاتی است بدانید چه کسی آن را کامل کرده و آنها چگونه در گام های خود عمل کرده اند. فانل های سفارشی یکی از خصوصیات گوگل آنالیتیکس ۳۶۰ هستند که اجازه می دهند شما Funnel هایی را در سطح کاربران بسازید تا رفتار کاربر تصویر سازی شود و تحلیل کامل شدن کار را بدانید. شما در آموزش آنالیتیکس با این استاندارد آشنا شده اید.

فانل های سفارشی در گوگل آنالیتیکس، گزارش ها را به صورت بصری نشان می دهد و در بخش گزارشات با گزینه Enhanced Ecommerce در دسترس هستند. بنابراین، با استفاده از Custom Funnels می توانید رفتار خرید و گزارش های Check-Out آشنا شوید. تمامی این اطلاعات می توانند دیدگاه های مفیدی را نشان دهند که جریان کار چگونه است.

گزارش های تکمیل مراحل خرید در فانل های سفارشی

فانل های سفارشی چند مزیت دارند که از گزارش های گوگل آنالیتیکس استاندارد فراتر هستند. شما می توانید تمام قواعد آنها را در هر زمانی بسازید و تغییر دهید. راه اندازی Custom Funnels به برنامه ریزی پیشرفته یا اجراهای متعدد نیاز ندارد. به صورت مشابه، فنال های سفارشی مربوط به گذشته هستند.

یعنی شما می توانید آنها را تعریف کنید یا تغییر دهید. به این صورت کل داده های گوگل آنالیتیکس شما را از ابتدا به روز رسانی می کند.

فانل های سفارشی بسیار منعطف هستند و می توانند تا ۵ مرحله داشته باشند. هر گام یا مرحله، با قواعد انطباق برای مقادیر متفاوت دایمنشن ها تعریف شده است. مانند URL صفحه، رویداد لیبل یا کمپین. فرض کنید شما می خواهید درک کنید که چطور محتوای سایت شما در ثبت نام کاربرها در خبرنامه تاثیر دارد.

این موضوع را در گزارش های Rollup توضیح دادیم. شما می توانید بررسی را با ساخت یک فانل سفارشی با چهار مرحله آغاز کنید.

5 مرحله فانل های سفارشی
  1. بازدید صفحه مقاله
  2. بازدید ویدیو
  3. دسترسی به فرم ثبت نام خبرنامه
  4. تائید موفق فرم ثبت نام

برای ایجاد این Funnel، اول نیاز است که قواعد هر مرحله را تعریف کنید. کار را با کلیک روی Customization در منوی سمت چپ شروع کنید. سپس Custom Reports را زده و بعد از آن New Custom Reports را انتخاب کنید.

ایجاد گزارش های سفارشی برای فانل ها

اولین مرحله فانل بازدید صفحه هر نوع مقاله ای است که با گروه محتوای مقاله تعریف می شود. مرحله بعدی Custom Funnels یک رویداد مخصوص است که دسته بندی آن روی یوتیوب است و اکشن آن روی پخش است.

اگر می خواهید این مرحله را برای یک ویدیو خاص ایجاد کنید، نیاز است که از یک رویداد لیبل استفاده نمائید. همچنین می توانید از Trigger و Variable ها در گوگل تگ منیجر بهره بگیرید تا به آسانی مشارکت کاربر را با ویدیوهایی یوتیوبی خود ارزیابی کنید.

حال که صحبت از یوتیوب شد پیشنهاد می‌کنیم اطلاعات خود درباره کسب درآمد از یوتیوب را افزایش دهید.

قوانین ایجاد فانل های سفارشی در آنالیتیکس 360

می توانید از این داده ها و رویدادهای برای فانل های سفارشی و جنبه های دیگر گزارش دهی گوگل آنالیتیکس بهره بگیرید. دو گام انتهایی این Funnel بر اساس بازدید صفحه برای ثبت نام در خبرنامه و تائید ثبت نام است. این ها موارد ابتدایی هستند. شما همچنین می توانید با تنظیم کردن تنظیمات پیشرفته آنها را تغییر دهید که در ادامه به آنها اشاره می کنیم. در صورت نیاز می توانید چگونگی تنظیم خبرنامه در گوگل آنالیتیکس را بخوانید.

اکنون که یاد گرفتید چگونه فانل های سافرشی را تنظیم کنید، یک نگاه به گزارش دهی فانل های سفارشی بیندازیم. در بازه زمانی انتخاب شده، Custom Funnels نشان می دهد که ۱۳۴۹۰ کاربر، صفحه یک مقاله را دیدند. از آن کاربرها ۳۹۶ نفر یک ویدیو را پخس کردند. از افرادی که مشاهده ویدیو را شروع کردند، ۲۰۳ نفر به فرم ثبت نام خبرنامه دسترسی داشته و ۱۳۰ نفر از آنها به صفحه تائید ثبت نام رسیده اند.

گزارش های فانل های سفارشی در آنالیتیکس

به درصد ها در هر مرحله از فانل توجه داشته باشید. درصد افت به رنگ قرمز از عبور از یک گام و رفتن به گام بعدی نشان داده شده است. در تصویر می توانید نرخ تکمیل هر گام را مشاهده کنید. همچنین می توانید ببینید چه مقدار کاربر تمام گام ها را تکمیل کرده اند. در این مثال این تعداد کمتر از ۱ درصد هستند. سوال اصلی اینجاست که چطور می توانید این نرخ کامل کردن فانل را بهبود دهید؟

بهبود فانل

با موفقیت ها و موقیعت های پیشرفتی شروع می کنیم که فانل سفارشی آن را نشان می دهد. توجه داشته باشید که تنها درصد کمی از بازدید کننده های مقاله در مرحله اول، ویدیویی را پخش کرده اند. شما می توانید ویدیوهای بیتشری را به صفحات مقاله اضافه کنید و مطمئن شوید که ویدیوها در بالای صفحه قرار دارند. با آزمایش گام دوم، می بینید که (۵۱.۲۶) درصد از کاربرانی که یک ویدیو را شروع کرده اند، به فرم ثبت نام خبرنامه رفته اند.

گزارش های نرخ ریزش کاربران در فانل سفارشی

این درصد خوبی محسوب می شود، اما اگر یک جایی را در اول ویدیو اختصاص داده بودید تا مستقیما ثبت نام خبرنامه را تشویق کند، بهتر نبود؟ با پایین رفتن در Funnel می بینید که (۳۵.۹۶) افت از فرم ثبت نام خربرنامه تا تائید آن داشته ایم. گام بعدی می تواند اضافه کردن اطمینان از حفظ حریم خصوصی برای فرم ثبت نام باشد.

قبل از آن متعد شوید انتقال پیام خود و تجربه کاربری را تغییر دهید. شما می توانید از Google Optimize برای کار کردن روی افت بین قسمت ثبت نام خبرنامه و تائید استفاده کنید. می توانید یک تست ایجاد کنید که فرم اصلی را در براب فرمی که اطمینان از حریم شخصی دارد، مقایسه کنید. اگر دیدید نسخه جدید بهتر عمل کرد، مجددا فانل خود را چک کنید. اگر افت و کاهشی را مشاهده کردید، به احتمال زیاد تغییرات شما اثر مطلوب را نداشته است.

در این مورد، نرخ کامل شدن فانل کلی را می بینید که از کمتر از یک درصد به ۱.۸۲ درصد افزایش یافته است. اکنون موقعیت های تحلیلی وبهینه سازی را در گزارش فانل سفارشی دیدید. حالا بررسی می کنیم که چگونه می توانید از این گزارش برای ساخت سگمنت های سفارشی در آنالیتیکس استفاده کنید. بدین ترتیب می توانید برای بهینه سازی و بازاریابی مجدد نیز اقدامات لازم را انجام دهید.

رشد 1.82 درصدی ثبت نام در فانل سفارشی

موس را روی هر مرحله ای که ببرید می توانید یک سگمنت یا مخاطب برای بازاریابی مجدد بسازید که بر اساس ترک کردن آنها یا کامل کردن فانل در هر مرحله است. به عنوان مثال، می توانید یک سگمنت از کاربرانی ایجاد کنید که یک فانل را بعد از دیدین ویدیو ترک کردند.

سپس می توانید آن سگمنت را روی گزارش کمپین اعمال کنید تا ببینید کدام کمپین ها کاربران را هدایت می کنند تا ویدیو شما را ببینند، ولی آنها برای خبرنامه ثبت نام نمی کنند.

بازاریابی مجدد اغلب به عنوان ابزاری برای برگرداندن افرادی که از سایت رفته اند شناخته می شود تا یک Conversion کامل شود؛ اما می توانید از آن استفاده کنید تا محصولات یا خدمات دیگری را به کاربرانی پیشنها ددیه د که مسیر تبدیل را کاملا طی کرده اند.

به عنوان مثال، می توانید بازاریابی مجدد را برای کاربرانی استفاده کنید که فانل ثبت نام خبرنامه را تکمیل کرده اند و می توانید یک Subscribe پولی برای محتوای ویدیویی خوب بگذارید.

نتیجه گیری

همانطور که می بینید فانل های سفارشی این امکان را در اختیار شما قرار می دهند تا به آسانی گشت و گذار کاربران را متوجه شوید. سگمنت ها و لیست های بازاریابی مجدد را بر اساس هر مرحله کامل شده یا ترک شده در فانل درست کنید و از آنها برای تمرکز روی بهبود سایت و تلاش های بازاریابی استفاده کنید.

مانند تمام گزارش های اختصاصی آنالیتیکس، فانل های سفارشی مقدمه نمونه گیری دارند. آیکون نشانگر را در بالای گزارش نگاه کنید. رنگ زرد نشان دهنده نمونه گیری می باشد. زمانی که نمونه گیری رخ می دهد، شاید بخواهید از مزیت گزارش های نمونه گیری نشده استفاده کنید تا یک گزارش Custom Funnels با داده های کامل را درست کنید. ما در خصوص گزارش های نمونه گیری نشده در مطلب بعدی صحبت می کنیم.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها