آموزش آنالیتیکس

معرفی بازاریابی مجدد یا ریمارکتینگ در گوگل آنالیتیکس

به طور کلی بازاریابی مجدد یا ریمارکتینگ ترفندی کارآمد است که می توان برای آن دسته افرادی که با کسب و کار شما آشنا شده اند و خریدی نداشتند، استفاده نمود. شما می توانید از این ویژگی در گوگل آنالیتیکس استفاده نمائید و اطلاعات تعامل کاربران خود را با جزئیات دقیق مشاهده کنید. در صورتی که می خواهید این مطلب را ساده تر درک کنید، توصیه می کنیم از ویدیو بالای صفحه استفاده نمائید.

بازاریابی مجدد یک ابزار قوی است که اجازه می دهد محتوای تبلیغاتی را برای کاربرهایی که وب سایت شما را قبلا دیده اند استفاده کنید. در این مطلب از آموزش آنالیتیکس چگونگی استفاده از ریمارکتینگ را به شما توضیح خواهیم داد. زمانی که کاربری وب سایت شما را می بیند و خریدی انجام نمی دهد، شما می توانید از بازاریابی مجدد استفاده کنید تا به آنها تبلیغات مربوطه در شبکه نمایش گوگل، اپ های موبایلی یا در سرچ گوگل نشان دهید. این کار می تواند آن کاربران را به سایت شما برگرداند و تشویق کند تا خریدی انجام دهند.

برای میسر کردن بازاریابی مجدد در گوگل آنالیتیکس، اول باید ویژگی تبلیغاتی را در تنظیمات پراپرتی آنالیتیکس روشن کنید. در قسمت ادمین روی بخش Tracking Info کلیک کنید. سپس به بخش Data Collection بروید و گزینه های Remarketing و Advertising Reporting Feature را روشن کنید.

معرفی بازاریابی مجدد در گوگل آنالیتیکس

همینطور باید گوگل ادوردز یا کانت DoubleClick Bid Manager را به آنالیتیکس لینک کنید. شما می توانید از طریق مقاله اتصال گوگل ادوردز به آنالیتیکس بیاموزید چگونه این کار را انجام دهید. زمانی که بازاریابی مجدد را ایجاد نمودید، می توانید Audiences جدید تعریف کنید که به شما اجازه می دهد یک گروه از کاربران را بر اساس خصوصیات مشترک دسته بندی کنید.

Audience بازاریابی مجدد چیست؟

Audiences از کوکی های مرورگر کاربرانی ایجاد شده که یک سایت را با کد رهگیری ریمارکتینگ گوگل آنالیتیکس دیده اند. این ویژگی اجازه می دهد هدف تبلیغ شما برای آن کاربرها باشد. به عنوان مثال، می توانید Audiences بازاریابی مجدد ایجاد کنید تا شامل کسانی باشد که یک صفحه خاص از وب سایت شما را دیده، کلیک کرده یا یک ویدیو را دیده اند.

از آنجایی که بازاریابی مجدد وب سایت از کوکی های مرورگرها بهره می گیرد، ساخت آئودینس های ریمارکتینگ در آنالیتیکس، نیاز به هیچ تگ اضافی در وب سایت شما ندارد؛ اما توجه داشته باشید که اگر یک کاربر کوکی مرورگر خود را پاک کند، دیگر بخشی از Audience بازاریابی مجددی که ساخته اید نیست، مگر اینکه دوباره از وب سایت شما بازدید کند.

برای انجام این کار نیاز است که وارد بخش Admin شوید. سپس روی Audience Definition شده و در پراپرتی که دوست دارید برای لیست مخاطب ها استفاده شود، کلیک کنید. Audience را انتخاب نموده و بعد روی گزینه New Audience کلیک کنید. ویو مرتبطی که می خواهید آئودینس شما به آن متصل باشد را انتخاب نمائید. اکنون می توانید مخاطب خود را از لیست درست شده مخاطبین انتخاب کنید.

ایجاد audience definition در گوگل آنالیتیکس

می توانید ماوس خود را روی علامت سوال در کنار هر Audience نگه دارید تا درباره کاربرانی که آن آئودینس ها را هدف گرفته اند اطلاعات کسب نمائید.
با کلیک بر روی آئودینس، می توانید در طی ۷ روز گذشته اطلاعات تعامل کاربران را مشاهده کنید. همچنین می توانید تنظیم کنید که کاربرها چه مدت زمانی می توانند پیام های بازاریابی مجدد را ببینند. برای انجام این کار، نیاز است که از گزینه Membership Duration استفاده کنید.

چگونگی راه اندازی یک audience جدید

شما می توانید مدت عضویت را برای مخاطبین خود از یک تا ۵۴۰ روز قرار دهید.

اگر دوست دارید مخاطب خاص تری برای کسب و کار خود تعریف کنید، می توانید یک سگمنت را ایمپورت کنید تا مبنای آن Audience باشد. برای این کار لازم است که درباره سگمنت ها در آنالیتیکس و چگونگی ایمپورت اطلاعات در آنالیتیکس مطالعه نمائید. روی گزینه Import Segment کلیک کنید و از سگمنت هایی که در پراپرتی کنونی در دسترس هستند استفاده نمائید. همچنین می توانید یک آئودینس جدید را از ابتدا ایجاد کنید.

بخش Audience Builder در گوگل آنالیتیکس

توجه داشته باشید که قسمت Audience Builder خیلی مشابه با بخش ساخت سگمنت سفارشی است. فروشگاه محصولات گوگل می تواند برای کاربرهایی که صفحات محصولات اندرویدی را دیده اند، بازاریابی مجدد انجام دهد. برای این کار می توان روی گزینه Condition در سمت چپ کلیک نموده و یک فیلتر برای سشن هایی بسازید که صفحات اندروید دارند.

زمانی که تنظیمات مربوط به آئودینس خود را انجام دادید نیاز است که روی گزینه Apply کلیک کنید. می توانید تعداد تخمین کاربرها را در Audience تازه ایجاد شده ببینید. لیست آئودینس ها در ادوردز یا بید منیجر که به آنالیتیکس وصل شده اند نیز قابل مشاهده است.

سپس می توانید از آنها جهت ساخت کمپین تبلیغاتی کاربرهای خاص استفاده کنید. اگر مخاطبین شما در آنالیتیکس برای بازاریابی مجدد مناسب باشند، در اکانت ادوردز شما در Search و Display نشان داده می شوند. دقت نمائید که لازم است حداقل ۱۰۰۰ کاربر برای لیست تبلیغات گوگل داشته باشید تا بتوانید از این قابلیت استفاده کنید.

لازم است بدانید آئودینس هایی که دایمنشن های دموگرافیک شبکه Display گوگل را دارند، (مانند سن، جنسیت، علایق)، برای بازاریابی مجدد سرچ واجد شرایط نیستند. ریمارکتینگ روش عالی از مشارکت مجدد کاربرهایی است که وب سایت شما را دیده اند، اما تبدیل به مشتری نشده اند و خریدی نداشته اند.

گوگل آنالیتیکس می تواند به شما کمک کند که این مخاطبین را بر اساس رفتار کاربر دسته بندی کنید و این کمپین ها را سفارشی کنید تا کاربران بیشتری را به مشتریان همیشگی خود اضافه نمائید.

حرف آخر

در این مطلب با بازاریابی مجدد آشنا شدید و تاثیر آن در نرخ بازگشت کاربر به وب سایت را آموختید. شما می توانید از این ویژگی برای کسانی که وارد سایت شده اند و خریدی نداشتند استفاده کنید و آنها را مجددا به سایت خود بازگردانید. با استفاده از آنالیتیکس می توانید تعامل کاربران با بازاریابی خود را به صورت دقیق مشاهده کنید.

در این مطلب از دوره آموزش پیشرفته آنالیتیکس آموختید که بازاریابی مجدد یا ریمارکتینگ چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد. برای این که در این زمینه عملکرد بهتری داشته باشید، در مقاله بعدی درباره بازاریابی مجدد داینامیک صحبت کرده ایم.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها