آموزش الکسا

آموزش الکسا – امکانات کامل اکانت الکسا پرو

در اینجا برخی از امکانات الکسا که تا به حال ندیده اید را به شما معرفی می کنیم.

با لاگین کردن در الکسا، ابتدا داشبود الکسا را مشاهده می کنیم. در بالای صفحه چند پیغام به شما نمایش داده می شود که از شما می‌خواهد که سایت‌تان را Add کنید.

شما این کار را می توانید در بخش Site metrics و با کلیک بر روی گزینه ی Add a site هم انجام دهید.

آموزش جامع الکسا
 

در اینجا به طور مثال سایت پایتخت فناوری را وارد میکنم و در آخر روی گزینه ی Add کلیک می کنم.

آموزش کامل الکسا

در الکسا شما با هر ثبت نام یا خرید اکانت، یک سایت را می توانید Add کنید. ‌این سایت به عنوان مرجع شناخته می شود و برخی از تحلیل های درون سایتی فقط برای این سایت امکانپذیر است. ما در این آموزش هر تحلیلی که فقط به سایت خودتان محدود شود را اعلام می کنیم. پس از وارد کردن سایتتان، برای ورود به داشبورد الکسا، بر روی Home کلیک کنید.

راهنمای الکسا

در سمت چپ این داشبود، منوی الکسا و در سمت راست میزکار قرار دارد. منوی الکسا شامل ۵ بخش زیر می باشد.

  1. workspace
  2. Site Audits
  3. SEO Tools
  4. Competitive Analysis
  5. Site Metric

Work Space مکانی برای شخصی سازی محیط کار الکسا است؛ شما می توانید فعالیت های مهم خودتان را به این بخش اضافه کنید تا سریعتر به آنها دسترسی داشته باشید.

نحوه استفاده از الکسا

اگر به دنبال تهیه گزارش سئو، کارایی، امنیت و استانداردسازی سایتتان هستید، Site Audits محل مورد نظر شماست.

آموزش استفاده از الکسا

Seo Tools یک بخش بسیار قوی جهت تحلیل و مقایسه ی سایت شما با رقیبانتان است. با استفاده از این بخش شما می تونید منابع بسیار زیادی برای بک لینک سازی پیدا کنید و با استفاده از تحلیل رقبا کلمات کلیدی مناسب برای سایت خود استخراج کنید و در نهایت سایت خودتان را با استفاده از پیشنهادات الکسا برای این کلمات کلیدی، سئو کنید.

آموزش کامل الکسا

در بخش Competitive Analysis، تمامی بخش هایی که در Site Info بطور کلی بررسی شده اند را به صورت تخصصی آنالیز می کنیم.

Site Metrics یک Shortcut از صفحه یSite info  سایت خودتان می باشد که کارهای مربوط به سایت خودتان مثل قراردادن بک لینک ها، لوگو و Description را می توانید انجام دهید.

Site Audits

خب من روی Site Audits کلیک می کنم.

در سمت راست، شما لیست گزارش های تهیه شده توسط الکسا را مشاهده می کنید. لازم به ذکر است که این گزارش به صورت خودکار و زمانبندی شده تهیه می شود و به محض ساخت اکانت الکسا قابل مشاهده نیست. ربات های الکسا برای تهیه این گزارش بسته به اینکه سایت شما چند صفحه دارد چند ساعتی نیاز دارند.

آموزش کار با الکسا

الکسا هر دو هفته یک بار این گزارش را آپدیت می کند و اینجا تاریخ گزارش بعدی را نشان می دهد.

پس روی دکمه View کلیک می کنم.

در این بخش الکسا سایت شما را بررسی می کند و به آن امتیاز می دهد. این امتیاز به سئو، سرعت، امنیت، تگ اچ تی ام ال  و میزان مرجع بودن و شهرت سایتتان اختصاص داده می شود.
این گزارش بر اساس بررسی تمامی صفحات سایتتان انجام می شود و الکسا در نهایت یک امتیاز کلی به سایتتان می دهد.

طریقه استفاده از الکسا

کمی پایین تر با انتخاب گزینه See your full report now می توانید گزارش کاملی را در مورد سایتتان ببینید.

در بخش قبلی دیدید الکسا بر اساس پارامترهایی به سایت شما امتیاز داد، در این بخش می توانید جزئیات این امتیاز دهی را برای سئو، سرعت، امنیت، تگ اچ تی ام ال و میزان مرجع بودن مشاهده کنید و اگر خطایی دارید آن را بر طرف کنید.

در این گزارش مواردی که شما آنها را به درستی انجام داده اید به رنگ سبز و مواردی که در آنها سایت شما ضعیف عمل کرده است با رنگ قرمز مشخص شده اند.

آموزش الکسا

برای مثال این سایتی که ما وارد کردیم خطای Duplicate Title Tags دارد. با کلیک بر روی آن در سمت راست جزئیاتی در مورد این خطا نمایش داده می شود. فرمت نمایش این جزئیات برای همه خطاهای این قسمت ثابت است. ابتدا به شما گفته می شود از مجموع صفحات سایت شما چه تعدادی این خطا را دارند و چه تعدادی ندارند؛ سپس توضیح مختصری در مورد این خطا و اینکه چرا این خطا مهم است نشان داده می شود و سپس برای برطرف کردن این خطا اطلاعاتی به شما داده می شود. در پایین صفحه لیست تمامی صفحات سایت که این خطا را دارند لیست می شوند.

آموزش جامع الکسا

بخش SEO Tools

Competitor keyword matrix:

در این بخش شما می تونید کلمات کلیدی خودتان و رقبایتان را آنالیز کنید. نکته ای که اینجا وجود دارد این است که این بخش برای مقایسه استفاده می شود و درصورتیکه فقط یک سایت را آنالیز کنید، نتایج آن خیلی معنی دار نمی شود.

حالا من آدرس سایت خودمان را در این کادر مینویسم و گزینه ی Create Matrix را می‌زنم و بعدش آدرس سایت یکی از رقبایمان را وارد می کنم. الکسا یک گزارش کامل در مورد کلمات کلیدی به ما نشان می‌دهد.

آموزش کامل الکسا

در جدول کلمات کلیدی که وبسایت های مورد نظرمان از آنها ترافیک گرفتن نشان داده می شود، محبوبیت هر کلمه کلیدی، میزان رقابت روی آن کلمات در جستجوی ارگانیک و پولی و همچنین میزان موفقیت هر وبسایت در جذب ترافیک برای آن کلمه در جستجوی پولی و رایگان موتورهای جستجو نیز نشان داده می شود.

آموزش رایگان الکسا

این لیست خیلی کامل است و در چند صفحه میتوانید همه کلمات را مشاهده کنید و اگر خواستید می توانید این لیست را دانلود کنید و سر فرصت به صورت کامل آنها را آنالیز کنید.

Competitor Backlink Checker  

در این بخش بک لینک های دو یا چند سایت مورد بررسی قرار میگیرد. شما می توانید چند سایت را وارد کنید و سپس بک لینک های آن ها را با هم مقایسه کنید. این جدول بر اساس سایت های بک لینک دهنده مرتب شده و می توانید ببینید کدام یک از سایت های مورد نظر شما از این سایت ها بک لینک گرفته اند.

با کلیک بر روی علامت + می تونید آدرس دقیق صفحه ای از سایت را که سایت های مورد نظر شما از آنها بک لینک گرفته اند را مشاهده کنید.

آموزش استفاده از الکسا

Keyword Difficulty Tool

این قسمت مشابه ابزار keyword planner tools گوگل است. شما یک کلمه کلیدی و یا وب سایت را به الکسا می دهید و الکسا کلیه کلمات مرتبط را به همراه محبوبیت و میزان رقابت بر سر آن کلمات به شما می دهد. پیشنهاد می کنیم حتما این ابزار را امتحان کنید.

آموزش طریقه استفاده از الکسا

Keyword Share of Voice

اگر می خواهید بدانید ترافیک جستجوی یک کلمه کلیدی چطور بین سایت ها تقسیم می شود و هر سایت چه میزان از ترافیک این کلمه را به خودش اختصاص می دهد از این بخش می توانید استفاده کنید.

آموزش نحوه استفاده از الکسا

On-Page SEO Checker

شما برای سئو تمایل دارید یک صفحه از سایتتان با جستجوی یک کلمه یا عبارت در موتورهای جستجو رتبه بالاتری بگیرد و در نتایج نمایش داده شود. این ابزار با گرفتن یک صفحه و یک کلمه یا عبارت کلیدی، پیشنهاداتی برای بهبود سئوی آن صفحه با آن عبارت به شما می دهد. این پیشنهادات بر اساس پارامترهای از جمله میزان ارتباط صفحه با عبارت کلیدیتون، نحوه نمایش سایت شما در صفحه نتایج موتورهای جستجو، بهبود پارامترهای user experience یا UX، قدرت سایت شما در مقابل رقیبانتان در این عبارت کلیدی می باشد.

آموزش کار با الکسا

بخش Competitive Analysis

Site Overview

این همان صفحه Site Info الکسا است که در ویدیوی قبلی آن را بررسی کردیم.

طریقه کار با الکسا

Site Comparisons

در این بخش، شما می توانید اطلاعاتی که در بخش Site Info الکسا دیدید را برای چند سایت با هم مقایسه کنید.

نحوه استفاده از الکسا

Audience Overlap Tool

با وارد کردن هر سایتی شما می تونید ببینید بازدیدکنندگان آن سایت از کدوم سایت های رقیب بازدید می کنند. نمایش این ارتباط به صورت یک ساختار درختی است که شما با هاور کردن روی هر سایت، ارتباط بازدید کننده ها را با باقی سایت ها می بینید.

آموزش کار با الکسا

Audience Interests Tool

با استفاده از این ابزار می تونید متوجه شوید که کاربران یک سایت، چه علایقی دارند؟ یک سری علایق از پیش تعریف شده وجود داره که الکسا نمایش می دهد که چند درصد از کاربران سایت این علایق را دارند! متاسفانه الکسا در مورد کاربران ایرانی خیلی اطلاعات ندارد و ما در این ابزار مجبور شدیم سایت amazon را وارد و بررسی کنیم.

آموزش الکسا

Sites Linking In

با این این ابزار می توانید بک لینک های یک سایت را مشاهده و در صورت لزوم آن را دانلود کنید. این ابزار حالت خاص تری از ابزار Competitor Backlink Checker است که قبلا بررسی کردیم.

آموزش کامل الکسا

Site Keywords

اگر می خواهید بدانید یک وبسایت با چه کلماتی از موتورهای جستجو کلیک می گیرد از این ابزار استفاده کنید. با وارد کردن سایت، تمام کلماتی که آن سایت از طریق آنها در جستجوی پولی و رایگان کلیک گرفته است نمایش داده می شود.

در ستون Share of Voice الکسا نشان می دهد این سایت توانسته چه درصدی از بازدید مربوط به آن کلمه یا عبارت کلیدی را جذب کند.

آموزش الکسا

Site Screener

شما با استفاده از این ابزار می توانید مشاهده کنید برای یک کلمه کلیدی، کدام سایت ها رتبه بهتری در موتورهای جستجو دارند و همچنین رتبه الکسای این سایت ها چگونه است؟
از این ابزار می توان برای یافتن سایت های برتر در حوزه ای خاص هم استفاده کرد که این قابلیت برای ما ایرانیان بیشتر جنبه fun دارد تا کاربرد سئویی.

آموزش استفاده از الکسا

Top Sites

در این قسمت می توان سایت های برتر بر اساس رتبه الکسا را بر اساس کشور و یا دسته بندی های موجود مشاهده کرد.

Alexa Browser Extension

یکی از راههای جمع آوری اطلاعات الکسا در مورد سایت ها، از طریق تولبار این سایت است. در این قسمت شما می توانید تولبار مربوط به مرورگر خودتان را دانلود و نصب کنید.

آموزش استفاده از الکسا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *