آموزش آنالیتیکس

چگونگی ارزیابی ارزش صفحه در گوگل آنالیتیکس

شما می توانید ارزش صفحات را بدون استفاده از گوگل آنالیتیکس انجام دهید. اما این کار ممکن است زمان بر و طاقت فرسا باشد. به همین دلیل می توانید با بهره بردن از امکانات ابزار تجزیه و تحلیل گوگل برای صفحات خود ارزش گذاری انجام دهید. بدین ترتیب می توانید نسبت به تعامل کاربران، اهمیت آنها را متوجه شوید. اگر به هر دلیلی متن برای شما خسته کننده است، می توانید اطلاعات این مطلب را در ویدیو بالای صفحه مشاهده کنید.

راه های زیادی برای تشریح کردن Page Value و Goal Value وجود دارد. به عنوان مثال، اگر یک سایت تجارت الکترونیکی دارید، پیج ولیو شما می تواند مقدار تراکنش های آن صفحه باشد. در صورتی که وب سایت مشتری ساز دارید، ممکن است از ویژگی به نام Interpretive Value برای آن استفاده کنید.

به عنوان مثال، اگر تیم فروش شما X مقدار مشتری و Y مقدار دلار اطلاعات در اختیار دارد، شما می توانید این محاسبات را انجام دهید و بفهمید که هر مشتری تائید شده، چند دلار برای کار شما ارزش دارد. می خواهیم ببینیم این کار در گوگل آنالیتیکس به چه صورت است.

ارزش گذاری صفحات وب سایت در آنالیتیکس

در اینجا می بینید که ما در صفحه Goal آنالیتیکس هستیم. ما این هدف را از قبل درست کرده ایم. اسم آن را هم مشتری های تائید شده گذاشته ایم. نوع هدف Destination می باشد. یعنی برای تائید مشتری، آنها باید وارد آن صفحه شده باشند. در صورتی که با اصلاحات گفته شده آشنایی ندارید، می توانید مقاله چگونگی ایجاد Goal در آنالیتیکس را مطالعه نمائید.

قسمت مقصد ما روی Regular Expression است و نام کامل آن (Newlead_thankyou) می باشد. این URL صفحه تائید است. مقدار Value روی ۱۰۰ دلار می باشد؛ به این معنی که هر بار که به هدف خود برسیم، ۱۰۰ دلار ارزش افزوده از آن صفحه داریم.

چگونگی ارزیابی ارزش صفحه در گوگل آنالیتیکس

تفسیرهای اختیاری دیگری در مورد معنای ارزش صفحه یا ارزش هدف وجود دارد. به عنوان مثال، اگر سایت آپ برای خبرنامه داشته باشید، شاید محاسبه واقعی برای ارزیابی نداشته باشید که این خبرنامه چه ارزشی برای کسب و کار شما دارد؛ اما ممکن است این مقدار را اختیاری قرار بدهید. مثلا ۱۰ دلار، اگر هدف شما بخش “تماس با ما” است. شاید مقدار آن را ندانید، اما می دانید که ۵ برابر از سایت آپ خبرنامه مهمتر است.

بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که شما آن اهمیت را به صورت نسبی تعیین کنید که در این مورد می توان ۵۰ دلار تعیین کرد. ارزش صفحه یا Page Value نسبی است. مهمترین بخش ارزش صفحه این است که نشان بدهید صفحات چگونه نسبت به هم عمل می کنند و در مراحل تبدیل کاربر به مشتری چه تاثیری دارند.

مدت طولانی نیاز نیست روی متریک های ارزش صحفات تمرکز کنید، به جای آن می توانید یک متریک مقایسه ای میان صحفات با ارزش استفاده کنید.

اگر وب سایت ترکیبی از تجارت الکترونیکی و اهداف داشته باشید، چکار کنید؟ به عنوان مثال، کاربرها می توانند اجناسی را در وب سایت شما به عنوان یک مهمان بخرند؛ اما می توانند برای یک اکانت هم ثبت نام کنند که شما به عنوان یک هدف برای ثبت اکانت تعریف کرده اید. در این صورت، ارزش کل صفحه، بر اساس تجارت الکترونیک و اهداف می باشد.

باید بدانید که این ویژگی می تواند برای تحلیل شما مفید واقع شود؛ ولی شاید بخواهید ارزش صحفه را فقط برای تجارت الکترونیکی یا فقط برای Goals در نظر بگیرید. به طور مثال، شما به ارزش صفحات فقط بر اساس تجارت الکترونیک علاقه دارید. می توانید در آنالیتیکس یک ویو درست کنید که فقط تجارت الکترونیکی را شامل شود و با هیچ هدفی کار نداشته باشد.

با سگمنت سازی می توانید راحت تر این کار را انجام دهید. می توانید از مقاله معرفی سگمنت ها در آنالیتیکس اطلاعات کافی را دریافت کنید. ما در اینجا برای شما یک مثال می زنیم. ما از قبل یک سگمنت ایجاد کرده ایم و اسم آن را Exclude Goal Completion گذاشته ایم. مزیت استفاده از سگمنت داینامیک بودن آن است و موارد گذشته را هم نشان می دهد؛ در حالی که ویو فیلتر شده اینگونه نیست.

شما بر اساس ارزش صحفات چقدر می توانید بهینه سازی انجام دهید؟ در مورد فروشگاه محصولات گوگل یا هر فروشگاه اینترنتی، اگر داده های خود را فیلتر کرده اید تا ببینید که هدف ثبت نام ارزش بالایی دارد، می توانید امکانات ثبت نام را متمایز کنید تا کاربران به ساخت اکانت بیشتر، تشویق شوند.

اگر از Google Optimize استفاده می کنید، مشاهدات Page Value شما می تواند مبنای تست کردن یک فرضیه باشد؛ مانند جذاب تر کردن ساخت اکانت که کمک می کند نرخ تبدیل بیشتری داشته باشید.

بهینه سازی با ابزار گوگل - Google Optimize

حرف آخر

ابزار تجزیه و تحلیل گوگل به شما کمک می کند ارزش صفحات وب سایت خود را متوجه شوید. به عنوان مثال، شما می توانید برای یک صفحه مقدار Y دلار مشخص کنید و رویدادی برای آن اجرا کنید تا نرخ ارزش آن برای خود و البته کاربران را نیز بفهمید. این ویژگی می تواند تقریبا برای تمامی وب سایت ها مهم باشد تا ارزیابی های متعددی را انجام دهند.

در دوره آموزش گوگل آنالیتیکس Power Users اهمیت ارزش صفحه را متوجه شدید و در ادامه دوره می خواهیم شما را با گزارش عملکرد تجزیه و تحلیل خرید محصول آشنا کنیم.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها