آموزش آنالیتیکس

چگونگی پردازش داده ها توسط آنالیتیکس

گوگل آنالیتیکس ابزار بسیار قدرتمندی است که داده های جمع آوری شده مختلف را پردازش کرده و آنها را در قالب اطلاعات به کاربران تحویل می دهد. در صورتی که شما بتوانید از تجزیه و تحلیل های آن به درستی استفاده کنید، مسیر پیشرفت کسب و کار خود را هموار کرده اید. در این مطلب چگونگی پردازش داده ها توسط آنالیتیکس را خواهید آموخت. در صورتی که متن برای شما خسته کننده به نظر می رسد، ویدیویی برای راحت تر بودن شما در بالای صفحه قرار داده ایم. تمامی موارد این مطلب در ویدیو گنجانده شده است.

چگونگی پردازش داده ها توسط آنالیتیکس

در مطلب قبلی درباره طبقه بندی داده ها در آنالیتیکس توضیحاتی را ارائه دادیم و در این بخش به چگونگی پردازش آنها خواهیم پرداخت. در گوگل آنالیتیکس می توانید قوانین تنظیمات داده هایی که تعیین می کند، دیتاهای شما چطور پردازش شوند را تنظیم کنید. در این بخش می توانید از مواردی مثل فیلتر داده ها، گروه بندی داده ها، دایمنشن های سفارشی، متریک های سفاری و داده های Import شده استفاده کنید. این موارد می توانند به شما برای بهترین تحلیل گزارشات کمک کنند.

ویژگی فیلترها در آنالیتیکس

همانطور که در اموزش آنالیتیکس گفتیم، شما می توانید یک فیلتر را در یک View اضافه کنید و یک داده خاص را مستثنی کنید. همچنین امکان تغییر نمایش داده ها در طی پردازش وجود دارد. این ویژگی به شما کمک می کند تا داده هایی که در گزارش همراستا با نیاز های کاری تان است را داشته باشید.

ویژگی فیلترها در آنالیتیکس

فیلترها همان قوانینی هستند که گوگل آنالیتیکس در زمان پردازش، روی داده ها اعمال می کند. در صورتی که نوع فیلتر درست را انتخاب کرده باشید، آنالیتیکس آن را روی دیتاها اعمال می کند. در غیر این صورت، این اتفاق صورت نمی پذیرد.

Goal یا هدف – داده های مهم آنالیتیکس

در گوگل آنالیتیکس ۴ Goal یا هدف وجود دارد. هدف ها بر اساس این است که تعامل کاربران با یک صفحه خاص را بررسی نمائید. هدف مقصد (Destination) بر اساس یک صفحه خاص از وب سایت است که کاربر آن را مشاهده می کند. اهداف یا Goals های رویداد زمانی اجرا می شوند که یک Event تعریف شده باشد. این دو مورد معمول ترین اهداف شناخته می شوند. اما شما می توانید اهداف بیشتری برای اندازه گیری مشارکت کاربر تعریف کنید. Goal های مدت زمان (Duration) بر اساس سشن هایی هستند که تا زمانی که شما مشخص کرده اید، باز می مانند.

اهداف یا Goals در آنالیتیکس

اهداف صفحات یا نمایشگرها بر این اساس هستند که کاربر یک مقدار مشخص از صحفات را در یک سشن دیده باشد. شما می توانید چگونگی راه اندازی Goal را در دوره مبتدی آنالیتیکس مشاهده نمائید.

یک تبدیل یا Conversion در هر سشن به ازای هر هدف تنظیم شده وجود دارد. پس اگر یک هدف رویداد تعریف کردید که برای دانلود یک فایل PDF بوده، و در یک سشن کاربر ۵ بار پی دی اف را دانلود کرده باشد، این کار فقط یک بار محاسبه می شود. در زمان پردازش، زمانی که آنالیتیکس داده های هیت را برای یک هدف تشخیص می دهد، کامل شدن هدف را محاسبه می کند. این ارزیابی می تواند شامل مقدار هدف، نرخ تبدیل هدف باشد و آنها را در گزارش به شما نمایش می دهد.

توجه داشته باشید که در گوگل آنالیتیکس، تبادلات تجارت الکترونیکی تا آخرین کمپین، سرچ یا تبلیغی که کاربر آن را مشاهده کرده، محاسبه می شود. شاید شما بخواهید داده هایی که جمع آوری کرده اید را به شکل های مختلفی به جز گزارش های استاندارد گوگل آنالیتیکس سازماندهی کنید. گروه بندی های کانالی به شما اجازه می دهد تا داده های خود را به صورت کانال های سفارشی شده سازمان دهی نمائید. این در حالی است که گروه بندی محتوایی، اجازه می دهد که متریک ها را در گزارش بر اساس سازماندهی وب سایت خودتان گرد آوری کنید.

شما در مطالب دوره مبتدی آنالیتیکس با دایمنشن ها و متریک ها آشنا شدید. می توانید دایمنشن ها و متریک های خودتان در آنالیتیکس را بسازید. بدین ترتیب بهتر است توضیحاتی را درباره هر کدام از آنها بدانید.

دایمنشن های سفارسی

این دایمنشن ها به شما کمک می کند گروهی از داده های سنجشی را استفاده کنید که مخصوص فعالیت شما هستند. سپس می توانید آن را به عنوان یک دایمنشن در گزارشات خود مشاهده کنید. دایمنشن های سفارشی را می توان به عنوان Secondary Dimesions در گزارش های استاندارد، دایمنشن اولیه و یا به عنوان بخش Segment مشاهده کرد. در دوره آموزش پیشرفته گوگل آنالیتیکس درباره گزارشات اختصاصی و سگمنت ها صحبت می کنیم.

متریک های سفارشی

متریک های سفارشی را می توان برای هر دایمنشن یا دایمنشن سفارشی که توسط متریک از پیش تعریف شده ای محاسبه نمی شود، به کار برد. شما می توانید داده های خودتان را در گوگل آنالیتیکس به کار ببرید؛ از جمله داده های هیت، داده های اضافی که در دیمنشن سفارشی یا متریک های سفارشی قرار گرفته اند. همچنین داده های خلاصه سازی به شما اجازه می دهد هر متریک آپلود شده ای را محاسبه کنید. در صورتی که اطلاعاتی از هیت ندارید، توصیه می کنیم راهنمای کامل چگونگی جمع آوری اطلاعات توسط آنالیتیکس را مطالعه نمائید.

به طور معمول، این اطلاعات از یک ابزار کسب و کار آفلاین، مثل سیستم های مدیریت محتوا یا سیستم مدیریت رابطه با مشتری به صورت فایل متنی، Export می شوند. توجه داشته باشید که Import داده ها به شما اجازه می دهد تا این دیتاهای آفلاین را با داده های هیت که آنالیتیکس از وب سایت جمع می کند، ترکیب کنید. این کار به شما اجازه می دهد داده های مخصوص کسب و کار خودتان را با گزارش بهتر و مفهومی تر مشاهده نمائید.

موارد بالا تنها چند قابلیتی هستند که کمک می کند داده های کسب و کارتان را سفارشی سازی کنید. توجه داشته باشید که شما نیاز دارید این قوانین تنظیمات داده ها را قبل از پردازش دیتا وارد نمائید. زمانی که داده ها پردازش شوند، شما نمی توانید مانند گذشته تنظیمات را برای داده ها به کار بگیرید. در ادامه دوره پیشرفته، بیشتر درباره چگونگی تنظیمات داده ها صحبت خواهیم کرد.

حرف نهایی

چگونگی پردازش داده ها توسط آنالیتیکس موضوع پیچیده ای است. اما برای اینکه بتوانید به عنوان یک متخصص خود را معرفی کنید، لازم است که همه چیز را راجع به این ابزار تجزیه و تحلیل بدانید. در این مطلب اطلاعات بیشتری را درباره هدف ها خواندید و دایمنشن ها و متریک های سفارشی را نیز شناختید. همچنین با ویژگی Segment آشنا شدید. در ادامه دوره پیشرفته بیشتر درباره این موضوعات صحبت خواهیم کرد.

بنابراین از شما می خواهیم که مطالعه خود را افزایش داده و مطالب گفته شده در دوره را بیشتر مرور کنید. بدین ترتیب می توانید مدرک Advanced خود را از گوگل دریافت کنید. توصیه می کنیم مطلب بعدی ما درباره ذخیره داده ها برای تولید سریع گزارش ها را مطالعه نمائید.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها