آموزش سرچ کنسول

بخش Removals در گوگل سرچ کنسول

در صورتی که می‌خواهید URL خود را به صورت موقت از جستجوی گوگل حذف کنید باید از بخش Removals در سرچ کنسول استفاده کنید. در ادامه به طور کامل این مبحث را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

این کار با روش های دیگری نیز انجام می‌شود، اما بهتر است از سرچ کنسول برای حذف URL های خود استفاده نمائید. کار با این بخش ساده بوده، اما نیاز است که قبل از هر اقدامی، از کاری که می‌خواهید انجام دهید اطمینان داشته باشید.

قبل از اینکه به قابلیت های سرچ کنسول بپردازیم، می‌خواهم تاکید کنم که این ابزار تنها باید برای درخواست حذف موقت مورد استفاده قرار بگیرد. در صورت نیاز به حذف دائم محتوای خود، باید گام های بیشتری بردارید. در انتهای مطلب درباره حذف دائم صفحات از نتایج موتورهای جستجو نیز صحبت می‌کنیم.

علاوه بر آن، شما نمی‌توانید با استفاده از ابزار Removals، برای حذف اطلاعات شخصی، گزارش اطلاعات یا انجام چیزی به جز مدیریت نتایج وب سایت خود را حذف کنید.

ما می‌دانیم چه چیزی را برای چه مدت باید حذف کنیم. اجازه دهید در مورد گزارش Removals در سرچ کنسول صحبت کنیم که دلیل اصلی تولید این مقاله است. علاوه بر آن می‌توانید از سایر مقالات آموزش کامل سرچ کنسول استفاده نمائید.

گزارش Removals در گوگل سرچ کنسول

گزارش Removals به سه بخش اصلی تقسیم می‌شود:

  1. Temporary Removals یا حذف موقت
  2. Outdated content یا محتوای قدیمی
  3. Safe Search Filtering Request یا درخواست فیلتر کردن جستجوی امن
گزارش Removals در گوگل سرچ کنسول

بیایید هر کدام را با جزئیات بیشتر بررسی کنیم تا به شما در درک چگونگی استفاده از آنها کمک کند.

۱. حذف موقت یا Temporary Removals

این نوع درخواست حذف به طور موثر برای یک محتوای خاص در سایت شما استفاده می‌شود. به عنوان مثال، اگر شما یک URL دارید که لازم است به سرعت از سرچ گوگل حذف شود، باید از این ابزار استفاده کنید.

یک لیست درخواست موفق، تنها حدود ۶ ماه برای شما زمان ایجاد می‌کند تا یک راه حل برای اینکه یا به محتوا اجازه دهید دیده شود و یا آن را به طور دائم حذف کنید.

زمانی که وارد سرچ کنسول می‌شوید گزارش Removals را در منو سمت چپ و در بخش Index مشاهده می کنید. بعد از اینکه وارد شدید، بخش Temporary Removals را انتخاب کنید. احتمالا این گزینه در سرچ کنسول به صورت پیش فرض انتخاب می‌شود.

برای ثبت یک درخواست جدید روی New Request کلیک کنید. دو نوع درخواست در دسترس شما است که به طور موقت URL را حذف می‌کند.

نحوه درخواست حذف صفحه در گزارش Removals سرچ کنسول

Temporarily Remove URL تقریبا به مدت ۶ ماه صفحه را از نتایج سرچ حذف می‌کند. این کار همچنان باعث می شود که Cache ذخیره شده از صفحه نیز پاک شود. از این گزینه به عنوان اولین مرحله سریع برای مسدود کردن یک صفحه از نتایج سرچ گوگل استفاده کنید.

Clear cached URL، کش و توضیحات صفحه را از گوگل پاک می‌کند، تا زمانی که صفحه به طور مجدد قابل دسترس باشد و کراول شود. وقتی که از این ویژگی Removals در سرچ کنسول استفاده کنید، تا زمان کراول بعدی صفحه، توضیحات Description خالی خواهد بود.

از این گزینه برای زمانی که توضیحات حساسی را حذف می‌کنید استفاده کنید؛ یا زمانی که می‌خواهید Snippet های خود را در سرچ گوگل به روز رسانی نمائید. این کار بدون آنکه صفحه از نتایج حذف شود، انجام می‌شود.

قبل از حذف یک صفحه از کار خود مطمئن باشید

برای بروز رسانی توضیحات سرچ گوگل بدون حذف خود صفحه، مطمئن شوید که شما اطلاعات مورد نظرتان را حذف کرده اید. قبل از کلیک کردن بر روی این گزینه، از حذف اطلاعات مطمئن شوید. گوگل فقط صفحه را دوباره کراول می‌کند و محتوای مشابه را برای هرکدام از این دو گزینه پیدا می‌کند.

شما نمی‌توانید یک درخواست برای یک URL خاص یا برای یک پیشوند کلی URL ثبت کنید. مطمئن شوید که قبل از ثبت یک درخواست برای حذف کل URLها به خوبی فکر کرده اید. بنابراین ناخواسته صفحاتی که برای شما بسیار مهم است را در بخش Removals بلاک نمی‌کنید.

شما می‌توانید خلاصه ای از صفحه را که برای حذف آن درخواست داده اید از طریق گزارش Removals در شش ماه گذشته پیدا کنید.

شما همچنین می‌توانید از این گزارش سرچ کنسول برای انصراف از درخواست استفاده نمائید. لازم است که روی Option هر لینک کلیک کنید. بدین ترتیب اطلاعات مفیدی را درباره درخواست های حذف که ارسال کرده اید دریافت می‌کنید.

۲. Outdated Content یا محتوای قدیمی

Outdated Content اطلاعات درخواست Removals را که دیگر وجود ندارند و حذف شده اند نمایش می‌دهد. همه می‌توانند از Outdated Content استفاده کنند. یعنی کاربران می‌توانند با دیدن صفحه وب سایت شما و استفاده از ابزار حذف محتوای قدیمی، اطلاعات صفحه مورد نظرشان را حذف کنند.

این گزارشی است که نیازی به بررسی زیادی ندارد. و نیاز نیست به آن توجه زیادی داشته باشید. چون کاربران گوگل نمی‌توانند صفحه شما را با استفاده از این ابزار مجبور به سرچ کنند.

دو نوع درخواست در این بخش از گزارش Removals در سرچ کنسول وجود دارد:

  1. Outdated Cache Removals یا حذف کش صفحات قدیمی
  2. Outdated Page Removal یا حذف محتوای صفحات قدیمی

زمانی از Outdade Cache Removal استفاده می‌شود که این صفحه هنوز وجود داشته باشد؛ اما برخی از مطالب آن حذف شده اند. گوگل تا زمان کراول آینده Snippet های صفحه را حذف می‌کند. باید بدانید که سرچ های مربوط به کلمات کلیدی این صفحات به نتیجه ای از سایت شما نمی‌رسند.

Outdated Page Removal یا حذف محتوای صفحات قدیمی

از گزینه Outdated Page Removal زمانی استفاده می‌شود که صفحه ای وجود نداشته باشد و یک کاربر درخواست حذف آن را از نتایج سرچ گوگل داده باشد. بخش Table در گزارش Removals، تاریخ تمام درخواست های ثبت شده برای سایت را در شش ماه گذشته نشان می‌دهد.

۳. بخش Safe Search Filtering یا فیلترهای امن جستجو

Safe Search می‌تواند به اکثر خانواده ها کمک کند تا نتایج حاوی مطالب جنسی را مورد نظارت قرار دهند. علاوه بر تنظیمات حساب شخصی، والدین می‌توانند یک Feature روشن کنند تا بر دستگاه های فرزندان خود نظارت کنند. محل های کار یا مدارس نیز می‌توانند Feature را در سطح شبکه خود روشن کنند.

بخش فیلترینگ Safe Search در سرچ کنسول یک تاریخچه از صفحات سایت که توسط کاربران گوگل به عنوان محتوای بزرگسالان گزارش شده اند را نشان می‌دهد.

اگر گوگل احساس کند که این محتوا باید از فیلتر نتایج Safe Search عبور کند، این URL ها به عنوان محتوای بزرگسالان برچسب می‌خورند. جدول این گزارش نشان می‌دهد تاریخ تمام درخواست های Safe Search ثبت شده برای این سایت در شش ماه گذشته نشان داده می‌شود.

Permanent Removal یا حذف دائمی صفحات سایت از نتایج موتورهای جستجو

حذف دائمی صفحات از نتایج جستجو نباید بخشی از این مقاله باشد، زیرا از طریق سرچ کنسول گوگل درخواست یا گزارش نمی‌شود. اما از آنجا که ما خیلی در مورد حذف موقت صحبت کردیم، می‌توانیم یک توضیح کوتاه درباره آن بدهیم.

برای حذف دائم مطالب از گوگل شما باید یک یا چند اقدام زیر را اتخاذ کنید.

  • محتوای واقعی را از سایت حذف و یا به روز رسانی و به خطای ۴۰۴ یا ۴۱۰ برگردید.
  • فایل های غیر HTML مانند فایل های PDF باید به طور کامل حذف شوند و آنها را از سرور خود بلاک کنید.
  • به عنوان مثال، دسترسی به محتوا را با نیاز به یک رمز عبور و یک متا تگ Noindex مسدود کنید تا نشان دهد که این صفحه نباید ایندکس شود. این امنیت کمتری نسبت به روش های دیگر دارد.

لطفا توجه کنید که تغییرات مسیر ساده یک صفحه قدیمی با ریدایرکت ۳۰۱ برای حذف دائم محتوا کافی نیست. همانطور که Robots.txt به اندازه کافی برای حذف صفحه از نتایج سرچ گوگل به عنوان یک مکانیزم مسدود کننده عمل نمی‌کند.

لینک های کمکی:

ابزار عمومی حذف محتوای قدیمی

حرف آخر

امیدوارم توانسته باشم موارد مربوط به گزارش Removals در سرچ کنسول را ساده بگویم. امیدوارم اکنون نحوه درخواست دادن برای حذف محتوای خاص در سایت خود از نتایج سرچ گوگل و همچنین چگونگی پیگیری این درخواست را فهمیده باشید.

در مقاله بعدی درباره چگونگی استفاده از سرچ کنسول درباره Security Issues وب سایت صحبت می‌کنم. فراموش نکنید که حتما نظر خود را درباره این مقاله از آموزش رایگان سرچ کنسول جی ادز اعلام کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها